Kārtējais gadījums, kad Ventspilī, pagaidām nenoskaidrotos apstākļos, smagas traumas guvis un vēlāk slimnīcā miris, gadu un trīs mēnešus vecs bērns, radījis diskusijas mediķu vidū un sabiedrībā kopumā. Vai tiešām šādus gadījumus nav iespējams izskaust, ja vien līdzcilvēki būtu aktīvāki? Vai iejaukties svešas ģimenes dzīvē? Ja pamani, ka kāds bērns cieš no pieaugušo bezdarbības, vardarbības, atkarību izraisītām problēmām – tavs līdzpilsoņa pienākums saskaņā ar likumu – ir par to ziņot atbildīgajām institūcijām, portālam Cālis.lv norāda Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere.
Līdzpilsoņu pienākums ir minēts Bērnu tiesību aizsardzības likuma 73. panta 1. daļā – "Katra iedzīvotāja pienākums ir sargāt savu un citu bērnu drošību, ne vēlāk kā tajā pašā dienā ziņot policijai, bāriņtiesai vai citai bērna tiesību aizsardzības institūcijai par jebkādu vardarbību un noziedzīgu nodarījumu vai administratīvu pārkāpumu pret bērnu, par viņa tiesību pārkāpumu vai citādu apdraudējumu, kā arī tad, ja personai ir aizdomas, ka bērnam ir priekšmeti, vielas vai materiāli, kas var apdraudēt paša bērna vai citu personu dzīvību vai veselību".
Ja tu esi novērojis, ka kāds kaimiņbērns, tava bērna skolas biedrs vai jebkurš cits bērns cieš no pieaugušo vardarbības, tev jāvēršas bāriņtiesā un policijā. Ja vardarbība tiek veikta nakts laikā vai svētku dienās, kad bāriņtiesa nestrādā, jāvēršas policijā. "Nekļūdīsies – ziņo un tavs ziņojums tiks uzklausīts," mudina Millere.
Ja esi novērojis, ka kāds bērns tiek atstāts mājās viens, bērns netiek pienācīgi aprūpēts, vecāki viņam nenodrošina izglītības iespējas, uz bērnu tiek kliegts, viņš pastāvīgi raud, vecāki ir alkohola vai citu apreibinošo vielu varā, ziņo savas dzīvesvietas sociālajam dienestam vai bāriņtiesai. Patiesībā, nav tik svarīgi, kurai iestādei paziņosi, jo katrai no tām ir pienākums saņemto informāciju, ja tā neatbilst šīs iestādes kompetencei, nodot citai iestādei, kas tālāk pārņems informācijas pārbaudi. Galvenais – ziņot.
Nereti cilvēki, baidoties no atriebības, baidās ziņot. Millere skaidro, ka visām iepriekšminētajām iestādēm ir uzdots pārbaudīt arī anonīmu informāciju, ja tā attiecas uz bērnu drošību. Tas nozīmē, ka tu vari vai nu ziņot anonīmi, vai lūgt palikt anonīms.
Millere atzīst, ka pēdējos gados iedzīvotāju aktivitāte ir pieaugusi, ziņojumu skaits ir gana liels, un lielākoties visa informācija arī apstiprinājusies kā patiesa. Bijuši vien pavisam nedaudzi izņēmumi, kad kaimiņu strīdi noveduši pie tā, ka viena puse sniedz apmelojošu informāciju.
Visbiežāk iedzīvotāji ziņo, ka bērni mājās raud, vecāki kliedz uz bērniem, bērni netiek vesti ārā, mājās regulāri tiek lietots alkohols, vecāku starpā noris kautiņi, bērni tiek mājās atstāti vieni. Millere atgādina, ka saskaņā ar likumu bērns līdz septiņu gadu vecumam mājās nevar atrasties viens pats. Viņam jāatrodas vai nu kopā ar kādu pieaugušo vai bērnu vecumā virs 13 gadiem.
Jau vēstījām, ka Ventspilī smagi bija cietis vienu gadu vecs bērns, kurš ar redzamiem miesas bojājumiem un bezsamaņas stāvoklī tika nogādāts slimnīcas reanimācijas nodaļā, taču Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas mediķiem neizdevās glābt bērna dzīvību.
27. oktobrī ap pulksten 11 policija saņēmusi informāciju, ka slimnīcā smagā stāvoklī nogādāts gadu vecs bērns, informēja Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes vecākā speciāliste sabiedrisko attiecību un sadarbības jautājumos Signe Šteinberga.
Saskaņā ar sākotnējo informāciju traumas bērns esot guvis, izkrītot no bērnu gultiņas. Tomēr, ņemot vērā bērna smago veselības stāvokli, policijā pieņemts lēmums sākt kriminālprocesu, lai noskaidrotu precīzus notikušā apstākļus.
Gadu un trīs mēnešus vecais puisēns bija atstāts pie mātes radinieka, kurš arī izsaucis Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu. Cietušais tika pārvests uz slimnīcu Rīgā.