*Reklāmraksti 2015 - 3310
Foto: Publicitātes attēls
Vizuālā māksla jeb tēlotājmāksla pastāv, kopš cilvēce sevi atceras. Sākot jau no alu laikmeta zīmējumu liecībām, tas ir veids kā cilvēks var paust savu esību. Vizuālā māksla dod iespēju fiksēt notiekošo un tās attīstība rāda, ka tā vedina domāt, iztēloties; tā vēsta par laikmetu un palīdz apzināties sevi pasaulē. Tā ir viena no valodām, kurā sarunāties vienam ar otru. To iepazīstot, veidojas personīga attieksme un izpratne par kultūrvēsturisko mantojumu, ko esam saņēmuši.

Dažkārt vecāki sev jautā - "Kurā vecumā ar bērnu sākt runāt par mākslu? Kā to darīt? Varbūt es kā vecāks pats neesmu pietiekami kompetents un lai to dara skola?!"

Mums, grāmatu sērijas "Mazā Mula pēta" veidotājiem ir atbilde - audziet kopā ar bērnu un jo ātrāk jūs viņu sāksiet iepazīstināt ar brīnumaino mākslas pasauli, jo labāk. To var darīt jau no brīža, kad mazais spēj kaut brītiņu noturēt savu uzmanību un ir iemācījies satvert zīmuli. Tajā mirklī nav nepieciešams klāstīt mākslas teorijas un runāt sarežģītos mākslas terminos. Svarīgākais ir radīt interesi un apvienot patīkamo ar lietderīgo - pieradināt bērnu pētīt un vienlaicīgi izbaudīt kopā darbošanās prieku. Nākamais jautājums, iespējams, ir - kā to darīt? Iespējas ir ļoti dažādas - pirmā, visvienkāršākā un visiem pieejama - apsēdieties kopā ar bērnu un iedodiet viņam baltu lapu un zīmuli. Pavērojiet kā bērns atraisās un ar lielu prieku sākumā, kad tikai iemācījies noturēt rokā zīmuli, švīkā lapu un pēc kāda laika jau mēģina uzzīmēt to, ko redz sev apkārt. Tad piedāvājiet zīmuli nomainīt ar krītiņiem, pirkstiņkrāsām un priecājieties līdzi mazā mākslinieka lielajai aizrautībai.

Ir vēl cita iespēja - dodiet iespēju bērnam izpētīt mākslas paraugus un pārrunājiet ar viņu tos. To var darīt jau no pavisam mazām dienām. Sākumā variet vienkārši kopīgi šķirstīt mākslas grāmatu, vēlāk, kad bērnu jau interesē konkrētas krāsas, formas un viņš atpazīst priekšmetu pasauli, varat stāstīt bildē redzamo, pievērst uzmanību spilgtākajām vai bērna interesējošām detaļām (piemēram, gleznā pētīt dzīvniekus vai priekšmetus ko viņš jau atpazīst).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!