IMG_5227-2
Foto: Publicitātes foto

Domāt par savu valodu, būt taisnīgiem, nebaidīties sapņot un atcerēties, ka izglītošanās nebeidzas ne vidusskolā, ne augstskolā. Tā īsumā var raksturot vēstījumu, ar kuru otrdien, 24. novembrī, pie Latvijas skolēniem vērsās akcijas "Iedvesmo mācīties!" viesskolotāji.


Piedāvājam ieskatu akcijas otrajā dienā, kad pie Latvijas skolēniem devās Nacionālo bruņoto spēku komandieris Raimonds Graube, DELFI galvenais redaktors Ingus Bērziņš, Ārlietu ministrijas ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Ivita Burmistre un ASV vēstnieces vietniece Latvijā Šārona Hadsone-Dīna, žurnālists un mūziķis Gustavs Terzens, SIA "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, AS "Valmieras stikla šķiedra" valdes locekle un personāla vadības direktore Doloresa Volkopa, Saeimas deputāte Ilze Viņķele, olimpiskais vicečempions Aigars Fadejevs.

Jau vēstīts, ka ar Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa vadīto mācību stundu par videi draudzīgu dzīvesveidu Rīgas Ostvalda vidusskolā pirmdien, 23. novembrī, sākusies izglītības programmas "Iespējamā misija" rīkotā akcija "Iedvesmo mācīties!".

Līdz 26. novembrim 40 atzītākie savas jomas profesionāļi dosies uz dažādām Latvijas skolām, lai novadītu vienu mācību stundu. Šādas mācību stundas ne tikai iedvesmo skolēnus un motivē viņus ar jaunu sparu pievērsties mācībām, bet arī ļauj saprast, ko īsti dara dažādu profesiju pārstāvji un kā viņi ikdienā pielieto skolā apgūtās zināšanas un prasmes.

Šogad uz skolām Rīgā, Valmierā, Jelgavā, Siguldā, Lielvārdē, Salaspilī un citās Latvijas pilsētās dosies tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā sportisti Aigars Fadejevs, Edžus Treimanis un Alma Vītola, komiķis Jānis Skutelis, žurnālisti Gustavs Terzens un Pauls Raudseps, EY partneris Andris Lauciņš, "QUO tu domā?" līdzdibinātājs Mārtiņš Vaivars, Saeimas deputāte Ilze Viņķele, vēsturnieks Gustavs Strenga, un citi savas jomas profesionāļi un veiksmīgākie uzņēmēji. Pilnu sarakstu ar akcijas dalībniekiem un viņu vadīto stunduplānu varat skatīt šeit.

Akcijas mērķis ir ienest profesionāļu pieredzi skolās, lai radītu skolēniem pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par dažādu jomu un profesiju darba ikdienu un tajās nepieciešamajām zināšanām un prasmēm.

Paralēli akcijai, līdz 1. decembrim, turpinās pietikšanās "Iespējamās misijas" izglītības programmai, kur aicināti pieteikties dažādu specialitāšu zinoši un mērķtiecīgi jaunie profesionāļi, augstskolu absolventi un pēdējā kursa studenti, kuri vēlas attīstīt savas līderības prasmes un iedvesmot skolēnus mācīties. Pieteikties un ieteikt labus kandidātus var vietnē piesakies.iespejamamisija.lv.

Komunikācija ir sabiedrības pamats - Gustavs Terzens Ikšķiles vidusskolā

Foto: F64

Pie Ikšķiles vidusskolas 8. klases skolēniem akcijas "Iedvesmo mācīties!" ietvaros otrdien viesojās žurnālists un mūziķis Gustavs Terzens.

Terzens skolēniem izskaidroja, ka komunikācija lielā mērā ir sabiedrības pamats, uzsverot, ka mūsdienu informācijas telpa ir ļoti plaša un sazarota, tādējādi tā var radīt sociālo noslāņošanos. Žurnālists skolēniem stāstīja par komunikācijas telpas izmaiņām, žurnālistiku Latvijā, skaidroja vārda brīvības nozīmi un uzsvēra kvalitatīvas žurnālistikas nepieciešamību, pēc stundas portālam DELFI atklāja akcijas "Iedvesmo mācīties!" pārstāvji.

Pēc mācību stundas skolēni stāstīja, ka ir uzzinājuši daudz jauna un turpmāk daudz kritiskāk uzlūkos medijos pieejamo informāciju. Viņi īpaši uzteica viesskolotāja atklātību, patiesumu un spēju iedvesmot, norādot, ka patiesi ir izbaudījuši mācību stundas nepiespiesto atmosfēru.

Par savu valodas izjūtu - Ingus Bērziņš Slokas pamatskolā

Foto: F64

Pie Slokas pamatskolas 8. klases skolēniem latviešu valodas stundā viesojās portāla DELFI galvenais redaktors Ingus Bērziņš, kurš aicināja skolēnus domāt par savu valodu.

Ingus stundu sāka, paužot viedokli, ka latviešu valoda ir ļoti būtisks mācību priekšmets, jo valodas lietojums lielā mērā liecina par cilvēka inteliģenci, kas savukārt ietekmē viņa izredzes startēt darba tirgū. DELFI galvenais redaktors norādīja, ka ir būtiski attīstīt savu "valodas izjūtu" – spēju saprast, kurā brīdī kādas valodas normas jālieto. Stundas turpinājumā skolēni tika iepazīstināti ar DELFI redakcijas darba ikdienu, dažādu jomu speciālistu pienākumiem medijā. Skolēni ar interesi klausījās, kā veidojas aktuālo ziņu virsraksti un kāpēc tie ir svarīgi lielākajai daļai lasītāju.

Pēc mācību stundas skolēni atzina, ka tā ļāvusi labāk izprast redakcijas darbu laikā, kad vienlīdz svarīgi ir nodrošināt gan ātru informācijas pieejamību, gan kvalitatīvu saturu dažādām auditorijām.

Karjeras iespējas diplomātijā - Ivita Burmistre un Šārona Hadsone-Dīna Olaines vidusskolā

Foto: Publicitātes foto

Pie Olaines 2. vidusskolas 11. klases skolēniem otrdien viesojās Ārlietu ministrijas ekonomisko attiecību, tirdzniecības un attīstības sadarbības direkcijas vadītāja Ivita Burmistre un ASV vēstnieces vietniece Latvijā Šārona Hadsone-Dīna, lai pastāstītu par karjeras iespējām diplomātijā.

Skolēni, klausoties divu diplomātu stāstus un uzdodot jautājumus, uzzināja par atšķirībām ārlietu dienestā Latvijā un ASV, kā arī guva iespaidu par to, kā veidojas karjera diplomātijā. Abas viesskolotājas uzsvēra, ka tā nav profesija, kas paredzēta tikai izredzētajiem, bet gan reāla iespēja jebkurai personai, kas gatava ieguldīt laiku, pūles, un visu mūžu mācīties – jo diplomāta darba ietvaros līdz sīkākajai detaļai jāiepazīst valsts, ar kuru strādā.

Pēc stundas skolēni atzina, ka ieguvuši ļoti vērtīgu pieredzi un tagad ir pārliecināti, ka, lai arī diplomāta karjera var būt ļoti nogurdinoša biežo ceļojumu dēļ, tā tomēr ir aizraujoša un interesanta karjeras iespēja, turklāt Ivitas Burmistres detalizētā un konkrētiem, noderīgiem padomiem piesātinātā runa ļāvusi noticēt, ka diplomātija ir sievietēm ne tikai pieejama, bet pat ļoti piemērota karjera.

Par eksaktajām zinātnēm - Juris Gulbis Ikšķiles vidusskolā

Foto: F64

"Jūsu izglītība nebeidzas ne vidusskolā, ne arī augstskolā!" - tā Ikšķiles vidusskolas 12. klases skolēniem atgādināja SIA Lattelecom valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis.

Kā norāda "Iedvesmo mācīties!" rīkotāji, Juris Gulbis skolēnus iepazīstināja ar savu profesionālo pieredzi, uzsverot divu dažādu augstāko izglītību nozīmi savā karjerā.

Demonstrējot prognozi par darbaspēka pieprasījumu 2020.gadā, stundas viesis norādīja uz nepieciešamību pēc speciālistiem dabaszinātnēs un inženierzinātnēs, motivējot skolēnus izvēlēties eksakta virziena studijas.

Pēc stundas skolēni atzina, ka bijis ļoti interesanti uzzināt par uzņēmuma Lattelecom izaugsmi, kā arī šī stunda likusi aizdomāties par nākotnes profesijas izvēli.

Tik svarīgie mērķi un iniciatīva - Doloresa Volkopa Mazsalacas vidusskolā

Foto: Publicitātes foto

Pie Mazsalacas vidusskolas 8. klases skolēniem 24. novembrī viesojās Doloresa Volkopa - AS Valmieras stikla šķiedra (VSŠ) valdes locekle un personāla vadības direktore. Viesskolotāja iedrošināja skolēnus būt atbildīgiem, izvirzīt mērķus un izrādīt iniciatīvu, portālam DELFI vēsta akcijas "Iedvesmo mācīties!" rīkotāji.

Savā prezentācijā Doloresa Volkopa iepazīstināja ar VSŠ biznesa profilu un biznesa darbības rādītājiem, pastāstīja par uzņēmuma vēsturi, kā arī atbildēja uz skolēnu sagatavotajiem jautājumiem par nepieciešamajām iemaņām, darbojoties biznesā.

Skolēni pēc stundas atzina, ka ir guvuši lielāku motivāciju mācīties valodas un matemātiku un sapratuši, ka vērtīgākais resurss ir cilvēka prāts.

Pārvarēt bailes - Raimonds Graube Kauguru vidusskolā

Foto: F64

24. novembrī pie "Iespējamās misijas" absolventa Jāņa Šķestera vadītā jaunsardzes pulciņa Kauguru vidusskolā viesojās NBS komandieris, ģenerālis Raimonds Graube. Stundu varēja vērot arī video tiešraidē portālā "Delfi" un LETA.

Mācību stundu komandieris sāka ar īsu ieskatu tajā, kā veidojusies viņa karjera bruņotajos spēkos, demonstrējot savu Atmodas laika "ekipējumu" un pastāstīja par saviem ikdienas darba pienākumiem.

Stundas gaitā viņš pieskārās gan atjaunotās Latvijas armijas veidošanās posmam, gan pašreiz aktuālajiem jautājumiem bruņotajos spēkos, tostarp mūsu karavīru gaitām miera uzturēšanas misijās dažādos pasaules reģionos. Noslēgumā NBS komandieris uzsvēra, ka, mācoties un attīstoties, armija sniedz plašas karjeras un izaugsmes iespējas.

Pēc nodarbības skolēni atzina, ka viņiem būtisks šķitis NBS komandiera aicinājums jaunsargus nekaunēties no savām bailēm, bet mācīties tās pārvarēt un būt drosmīgiem, saliedētiem un atbildīgiem, kā arī nešķelties komandā pēc nacionālās vai kādas citas piederības, bet novērtēt līdzcilvēkos uzticamību un drosmi.

Aizdomāties par mūsdienu vērtībām - Ilze Viņķele Rīgas Lietuviešu vidusskolā

Foto: Publicitātes foto

Pie Rīgas Lietuviešu vidusskolas 10. klases skolēniem viesojās Saeimas deputāte Ilze Viņķele, kas jauniešiem stāstīja par, viņasprāt, svarīgākajām vērtībām mūsdienu sabiedrībā – gan oficiālajām, kas ir pieteiktas LR Satversmes preambulā, gan tām, kas ir novērojamas ikdienā.

Izmantojot pasaulē un Latvijā aktuālos notikumus, viesskolotāja skolēniem ilustrēja, kā dažādās dzīves situācijās mainās cilvēku vērtības un kā dažādi sabiedrības satricinājumi mudina cilvēkus pārvērtēt savas prioritātes. Ilze Viņķele, iesaistot sarunā arī jauniešus, aicināja būt atvērtiem pret dažādību, racionalizēt savas bailes no nezināmā un būt saprotošiem pret to, ka cilvēki ir dažādi un domā atšķirīgi.

Pēc mācību stundas skolēni atzina, ka ļoti svarīgi ir cienīt un saudzēt to, kas ir mums apkārt, jo tas var pazust jebkurā dienā un vairāk nekad neatgriezties. Tāpat skolēni atzīmēja, ka palīdzēt līdzcilvēkiem var iemācīties un tas ir tik pat vienkārši kā no rīta sasveicināties, tikai vajag sākt darīt. Viena no svarīgākajām atziņām, ko guva skolēni bija par to, cik vērtīga ir vārda brīvība, portālam DELFI stāsta "Iedvesmo mācīties!" pārstāve Lauma Tuča.

Izmantot dzīves piedāvātās iespējas - Aigars Fadejevs Siguldas pilsētas vidusskolā

Foto: F64

Siguldas pilsētas vidusskolā akcijas "Iedvesmo mācīties!" ietvaros otrdien viesojās olimpiskais vicečempions soļošanā Aigars Fadejevs, kurš savas mācību stundas laikā skolēniem stāstīja par to kā veidojusies viņa karjera, kāds bijis ceļš uz sasniegumiem un ko izdevies paveikt pēc karjeras beigām.

Stāstot par savu bērnību, olimpiskais vicečempions īpaši uzsvēra tās rakstura īpašībām, kuras attīstījis, lai sasniegtu virsotnes. Iedvesmojot skolēnus, sportists aicināja jauniešus izmantot dzīves piedāvātās iespējas, piedalīties aktivitātēs, studēt ārzemēs, ceļot, lai jau pieredzes bagāti un spēcīgi atgrieztos Latvijā un dotu savu ieguldījumu šeit.

Pēc stundas skolēni pastāstīja, ka tā ir bijusi ļoti vērtīga un iedvesmojoša. Jaunieši atzina, ka mēģinās sekot sportista ieteikumiem neatlikt lietas uz pēdējo brīdi, strukturēt savus ikdienas darbus, lai nekrātos nepadarīti darbi.

Noslēdzot stundu, sportists novēlēja skolēniem būt taisnīgiem, cienīt vienam otru un nebaidīties sapņot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!