Foto: Publicitātes foto

ASV informāciju tehnoloģiju kompānija IBM un Bostonas Bērnu slimnīca ir paziņojusi par plāniem pielietot IBM "Vatsona" (Watson) kognitīvo platformu, lai palīdzētu ārstiem identificēt iespējamās ārstēšanas metodes retu pediatrisko slimību ārstēšanā.

Sākotnējais uzsvars tiks likts uz dažādām nieru slimībām, kuras "Vatsons" apkaros, analizējot liela apjoma zinātnisko literatūru un klīniskās datubāzes superdatora "Vatsona" Veselības datu "mākonī " (Watson Health Cloud), lai salīdzinātu ģenētiskās mutācijas ar slimībām. Iegūtie dati ļaus ārstiem operatīvi noteikt vispiemērotāko ārstēšanas metodi, portālam Cālis.lv skaidro IBM Latvija Mārketinga un komunikācijas vadītāja Baltijas valstīs Inese Sustriņa.

Saskaņā ar Globālo gēnu projektu (Global Genes Project) visā pasaulē aptuveni 350 miljoni cilvēku cieš no kādas retas saslimšanas un puse no šiem pacientiem ir bērni, no kuriem daudzi nomirst vēl pirms precīzas diagnozes noteikšanas.

Līdz ar jaunizveidoto sadarbību "Vatsons" tiks apmācīts nefroloģijā. IBM superdators apgūs saistīto medicīnisko literatūru un apkopos informāciju par mutācijām steroīdu rezistentajā nefrotiskajā sindromā (SRNS).

Bostonas Bērnu slimnīcas ekspertu mērķis ir izveidot izziņas sistēmu, kas var palīdzēt ārstiem interpretēt bērna genoma secības datus, salīdzināt tos ar medicīnisko literatūru un ātri noteikt anomālijas, kas var būt atbildīgas par neizskaidrojamiem simptomiem.

"Daudzām ģimenēm visā pasaulē tas ir liels pārbaudījums - tikt galā ar nediagnosticējamām saslimšanām. Kopā ar "Vatsonu" un tā spējām analizēt pacientu klīnisko vēsturi, DNS pārbaudes un iedzīvotāju veselības datus, mēs spēsim diagnosticēt un izārstēt šīs retās saslimšanas," uzsver Bostonas Bērnu slimnīcas Ģenētikas un genoma nodaļas direktors Kristofers Volšs (Christopher Walsh).

"Šis ir liels solis globālās ārstniecības praksē, kad principā jebkura slimnīca ar interneta pieslēgumu un datoru var iegūt pieeju tik zinošam padomdevējam kā superdators "Vatsons". Lielākā problēma ir komplicētas analīžu pārbaudes, kuras varētu sūtīt datoram uz analīzi. Globāla medicīniskās informācijas apmaiņa ļautu krietni efektīvāk ārstēt principā jebkuru kaiti. Lai realitātē ieviestu šādu sistēmu ir jāpārvar milzu birokrātijas slogs, kas iekļauj sevī arī pacientu datu aizsardzību," atzīst Latvijas Onkoloģijas centra Galvas un kakla ķirurģijas nodaļas vadītājs Juris Tārs.

IBM ir mērķtiecīgi attīstījis "Vatsona" spējas analizēt genomu datus sadarbībā ar vadošajiem vēža slimības centriem visā pasaulē. Izstrādātā sistēma šobrīd tiek izmantota 16 dažādos vēža slimības institūtos, kas analizē un tulko apjomīgos genoma datus. Iegūtie rezultāti sniedz vērtīgu informāciju, kas ļauj onkologiem izstrādāt jaunas ārstēšanas metodes.

Bostonas Bērnu slimnīcas projekts ir jauns pavērsiens "Vatsona" cīņā ar slimībām un sniegs ārstiem unikālu ieskatu cīņā un praksē ar retu saslimšanu diagnozi un ārstēšanu, tā uzskata kompānija. IBM un Bostonas Bērnu slimnīca ir uzsākuši kopēju projektu "OPENPediatrics", kas ir tiešsaistes platforma, kas sniegs dzīvību glābjošu informāciju pediatriem visā pasaulē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!