Nākamgad par 10 eiro pieaugs līdzfinansējums vecākiem, kuru bērni apmeklē privātos dārziņus
Foto: F64

Rīgā viena bērna izglītošanas pirmsskolā izmaksas, tās pārrēķinot pēc jaunās valdībā atbalstītās metodikas, būs 173,10 eiro mēnesī. Šo summu pašlaik jau ir aplēsuši Rīgas domes finansisti, un plānots, ka tā pēc Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājas Eiženijas Aldermanes (GKR) priekšlikuma tiks iestrādāta 2016. gada budžetā, ko iecerēts pieņemt 15. decembra domes sēdē.

Iepriekš, pirms metodika tika izstrādāta un atbalstīta valdībā, tika aprēķināts, ka šī summa no 2016. gada būs 162,33 eiro, taču jaunās metodikas prasības to ir paaugstinājušas par 10,77 eiro.

Tas nozīmē, ka no nākamā gada vēl par 10,77 eiro paaugstināsies iepriekš aplēstais Rīgas pašvaldības līdzfinansējums tiem vecākiem, kuru bērni apmeklē privātos bērnudārzus nepietiekama vietu skaita pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs dēļ - tas būs nevis 162,33 eiro, bet 173,10 eiro. Patlaban šī summa Rīgā ir 132 eiro.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentā informē, ka Rīgas pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs pašlaik mācās 23 190 audzēkņi. Līdz ar to valdības prasību izpildei pašvaldības 2016. gada budžetā būs papildu nepieciešami vēl vismaz 250 000 eiro.

Jau ziņots, ka valdība 8. decembrī atbalstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavoto noteikumu projektu par metodiku, kā aprēķināmas viena bērna vidējās izmaksas par izglītošanu pirmsskolas izglītības iestādē.

Vienlaikus gan valdība uzdeva VARAM rast risinājumu, lai novērstu potenciālās tiesvedības pret valsti par iespējamiem diskriminējošiem noteikumiem. Tas ir saistīts ar izdevumiem, kas privātajos bērnudārzos var veidoties papildus, kā arī izdevumiem saistībā ar nekustamā īpašuma nodokli, ko vecākiem varētu nākties segt pašiem no sava maka. Par šādiem riskiem ministrus informēja labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS).

Lai aprēķinātu, cik pašvaldībai izmaksā viena bērna izglītošana pirmsskolas izglītības iestādē, jāņem vērā 19 kritēriji. Līdz šim esošā kārtība papildināta ar normu, ka pašvaldībām izmaksu sastāvā jāiekļauj arī pašvaldības izglītības iestāžu kopējo līdzekļu pamatnolietojumu.

Metodika stājas spēkā ar 1. janvāri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!