Tātad, kas jādara, lai ar tik patiesiem nodomiem piefiksētās ieceres patiešām realizētu, gada nogalē lepojoties ar paveikto? Psiholoģe Nerīna Ramlakhana (Nerina Ramlakhan) sniedz ieteikumus pareizai mērķu formulēšanai, kā arī skaidro, kāpēc apņemšanos ievērošana tik bieži piedzīvo neveiksmi.
Kā apgalvo psiholoģe, mūsu labie nodomi jaunajā gadā patiešām notievēt, mainīt darbu, apgūt jaunu valodu, iemācīties spēlēt kādu mūzikas instrumentu utt. izgāžas tāpēc, ka domājam nevis par to, kāpēc kaut ko vēlamies darīt citādi, bet gan visu enerģiju novirzām uz prātojumiem, kā to paveikt.
"Ir neiespējami mainīt vecos paradumus un ikdienā ieviest jaunus, ja nesaprotam, kāpēc to darām un kāda ir mūsu patiesā motivācija. Parasti jauno gadu sākam ar jaunu enerģiju un spēku pieplūdumu, kas veicina arī mūsu motivāciju ievērot jauno dzīvesveidu. Tomēr pamazām apņēmība izsīkst ne tikai dažādo ārējo faktoru ietekmē (piemēram, zaudēt svaru traucē tumšais un drūmais laiks, tā radītā miegainība un mazkustīgums), bet arī tāpēc, ka neesam sev skaidri formulējuši, kāpēc konkrētajā gadījumā vēlamies kļūt slaidāki," skaidro Ramlakhana.
Kā uzsver eksperte, lai apņemšanās realizēt kādu no gada sākumā nospraustajiem mērķiem nezustu, jālūkojas pēc stimuliem, kas mūs motivē pie tās turēties. "Kāpēc gribi zaudēt svaru un ēst veselīgāk? Vai tā ir tikai vēlme izskatīties labi pludmalē un uzvilkt mīļākos džinsus, vai tomēr šai apņēmībai ir kāds nopietnāks iemesls? Sevi tincinot, nereti attapsimies ar krietni personiskākām domām, raizēm, mērķiem un vēlmēm par sākotnēji ārišķīgajiem iemesliem," novērojusi psiholoģe.
Tāpat Ramlakhana iesaka ceļu pretim mērķim uzsākt nevis pirmā janvāra rītā, bet gan pāris nedēļas pēc Jaunā gada svinībām. Šis laiks sev jāatvēl, lai apdomātu, ko un kāpēc vēlies sasniegt, mainīt, uzlabot, izmēģināt utt. Pamazām pieradinot sevi pie domas par nospraustajiem mērķiem, kā arī izplānojot to iespējamos sasniegšanas veidus, jauno dzīves stilu ievērot būs krietni vieglāk.
Tāpat ieteicams apņemšanos sarakstu piefiksēt rakstiski un nolikt labi redzamā vietā – piemēram, piestiprināt pie ledusskapja vai nolikt uz darba galda tā, lai to ik dienas nāktos aplūkot.
"Ja vēlies vairāk kustēties, izvērtē, kā tas varētu ietekmēt tavu dzīvi ilgtermiņā. Piemēram, aizdomājoties par vecumdienām, iztēlojies, kādu sevi vēlies redzēt. Ja vēlies būt aktīva un veselīga mamma saviem nu jau pieaugušajiem bērniem arī vecumdienās, apņēmība sportot un dzīvot veselīgi nezudīs. Turklāt, šo mērķi aplūkojot katru dienu, tas tiks piefiksēts zemapziņā, mums vajadzīgajos brīžos vieglāk pārvarot slinkumu un saprotot, kāpēc kaut ko darām," piemēru min Ramlakhana.
"Lai pieturētos pie nospraustajām apņemšanām, sāc ar nelielām pārmaiņām savā ikdienā un nekaunies no tā. Tāpat izmanto tehnoloģiju sniegtās iespējas uzlabot savu dzīvi – dažādas aplikācijas, atgādinājumi, piezīmes, pat modinātājpulkstenis – tas viss var palīdzēt!"
Tāpat psiholoģe iesaka ik dienu veltīt vismaz minūti laika, lai apdomātu un izvērtētu sev nospraustos mērķus un apņemšanās. To vēlams darīt no rītiem, tā noskaņojot sevi, vairojot motivāciju un uzlabojot noskaņojumu. Vēl vien efektīvs padoms ir arī ikmēneša apņemšanos saraksta veidošana, tā lielos mērķus sadalot vairākos mazākos uzdevumos, kas ļaus realizēt ieceres ar krietni mazākām pūlēm.
Kombinācijā ar iepriekš minētajiem ieteikumiem šī mērķu realizēšanas metode patiešām sniegs vērā ņemamus rezultātus. Lai izdodas!
Avoti: Telegraph.co.uk, French-test.com.