maģiskā acs turcija
Foto: Shutterstock
Senos laikos, kad nebija ceļojuma apdrošināšanas un citu palīglīdzekļu, kas braucienu padarītu daudzmaz drošu vai palīdzētu tikt galā ar nepatikšanām, ja tādas ceļā radušās, ļaudis izlīdzējās ar īpaši šim nolūkam veidotiem amuletiem un talismaniem. Uzskatīja, ka talismans vieno savu īpašnieku ar mājām, mentālā līmenī uzturot saikni ar tiem, kas gaidīja ceļinieku atgriežamies.

Ceļinieku amuletu funkciju savulaik pildījuši un daudzviet pasaulē vēl šobrīd pilda visdažādākie priekšmeti. Piemēram, par lielisku amuletu var kļūt kaltēts vērmeles zariņš, kas paslēpts somas dibenā. Tas atvairīs sliktus cilvēkus un ļaunus garus, pasargās jūsu ceļu no nepatikšanām.

Savukārt par jūras ceļotājiem tradicionāli gādā delfīna figūriņa, kas izdarīs visu iespējamo, lai ceļojums būtu patīkams, pasargās no vētrām un jūras slimības, piespēlēs jaukus ceļabiedrus un rūpēsies par savlaicīgu nokļūšanu ostā. Talismana īpašnieks laikus saņems brīdinājumu par briesmām. Ne velti delfīni visos jūras ceļojumos pavadīja grieķu dievu Poseidonu. Cits sens jūrnieku aizsardzības simbols ir enkurs, kas palīdz nenomaldīties no ceļa un sargā no spēcīgām vētrām un straumēm.

Amuletu un talismanu izgatavošanai nereti izmanto kristālus. Katram no tiem ir sava nozīme, un daži ir īpaši piemēroti tieši tiem, kuri gatavojas doties ceļā.

Par visspēcīgāko ceļinieku aizsargu uzskata halcedonu, kas palīdz izvairīties no nepatikšanām un nelaimēm ceļojuma laikā. Ja ceļā paredzēts doties kopā ar ģimeni vai mīļoto cilvēku, tas pasargās arī no savstarpējām nesaskaņām. Halcedona paveidi: ahāts, serdoliks, jašma.

Jašma ne vien aizsargā no neparedzētām klapatām ceļā – tiek uzskatīts, ka tā pasargā arī no dažādu dzīvnieku un čūsku kodumiem. Šis kristāls ceļotāju atturēs no nepārdomātas rīcības un tās sekām.

Akvamarīns savu īpašnieku sargā ceļā un laikus brīdina par briesmām. Jau izsenis cilvēki ievērojuši, ka pirms nopietniem sarežģījumiem akmens kļūst tumšs tieši īpašnieka rokās un var pat saplaisāt, ja īpašniekam draud lielas briesmas. To vienmēr ņēma līdzi jūrnieki, lai neskarti šķērsotu jūras, jo tas brīdināja par vētru sākšanos, bet viņu sievas to nēsāja, lai šķiršanās neliktos tik mokoša. Akvamarīns sargā arī no jūras slimības.

Koraļļu rotas ir ne tikai skaistas, bet arī noderīgas – sevišķi, ja sieviete plāno doties atvaļinājumā pie ūdeņiem. Koraļļi viņu ceļā pasargās arī no iespējamas vardarbības. Leģendas vēsta, ka pat dabas stihijas ies secen cilvēkam ar koraļļu rotu. Sievietēm visieteicamākie ir balto un rozā koraļļu darinājumi, bet vīriešiem – sarkanā. Ja izvēlas pretējam dzimuma piemērotākos koraļļus, tos nav ieteicams nēsāt ilgi, lai nepārņemtu otra dzimuma īpašības.

Arī vairāki citi akmeņi spēj pasargāt ceļinieku un padarīt tā ceļu komfortablāku, taču to iedarbība nav tik izteikta kā iepriekšminētajiem.

Berils atstāj iespaidu uz domāšanu, palīdz zinātniekiem un filozofiem. Ceļinieki to nēsā kā talismanu, kas sargā dzīvību.

Smaragds ir māšu un jūrasbraucēju talismans. Uzskata, ka akmens palīdz vienīgi cilvēkiem ar tīru sirdsapziņu. Ļauniem un melīgiem tas nes nelaimi.

Vērtīgs amulets ceļotājiem ir arī tirkīzs un granāts.

Talismani ar iestrādātiem topāziem tiek izmantoti, lai piesaistītu veiksmi, materiālo labklājību un veiksmi profesionālā darbībā. Šie talismani vislabāk darbojas ar zinātniekiem, komersantiem un ceļotājiem.

Malahītu uzskata par bērnu aizsardzības akmeni, tas aizsargā pret negadījumiem.

Vēl viens ieteikums – ja dodies uz valstīm, kur ir ļoti spēcīgas vietējās tradīcijas, jau iepriekš noskaidro, ko šajās valstīs uzskata par spēcīgu talismanu un kāda lietiņa nes veiksmi. To iegādājoties, tava maģiskā aizsardzība palielināsies vēl vairāk. Tiesa, šāds talismans darbosies tikai konkrētajā zemē. Piemēram, Turcijā par "burvju palīgu" kļūs zila stikla acs, Ēģiptē – vabole-skarabejs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!