Kaitinošais 'varbūt' un 'nezinu'. Kā atbrīvoties no neizlēmīguma?
Foto: Shutterstock
Cikos celties? Vai veļu mazgāt šodien? Kādu atbildi sniegt potenciālajiem sadarbības partneriem darbā? Ko gatavot vakariņās? Mēs ik dienas pieņemam visdažādākos lēmumus. Psihologi apgalvo, ka, kopš mirkļa, kad darba dienā pametam mājas, lai dotos savās gaitās, līdz vakaram, kad pārrodamies, esam pieņēmuši vidēji 100 lēmumu. To saraksts ir teju nebeidzams, turklāt lielu daļu lēmumu pieņemam neapzināti. Padomā – ja katram no tiem veltītu vismaz minūti, lai apdomātos, cik daudz laika gan šis process mūsu ikdienā aizņemtu?

Tāpat daļu lēmumu pieņemam no mums neatkarīgu apstākļu un faktoru ietekmē. Tos var noteikt gan, piemēram, mūsu darba atrašanās vieta, gan vadības norādes ikdienā, gan ģimene, kurā dzīvojam, un norises sabiedrībā.

Protams, spēja pieņemt no līdzcilvēkiem neatkarīgus lēmumus, ir būtiska mūsu personības sastāvdaļa. Taču tas, cik augstu vērtējam rīcības un arī domāšanas brīvību, jau ir atkarīgs no mūsu attieksmes un vēlmes pēc neatkarības savā ikdienā, stāsta klīniskā psiholoģe, zinātnisku publikāciju un grāmatu, tai skaitā The Search for Fulfillment, autore Sūzena Krausa Vitborna (Susan Krauss Whitbourne Ph.D.).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!