Kuram gan negadās saskumt – pat tad, ja laukā pavasaris! Ko iesākt ar uzmācīgām domām, kuras kā nule pamodušās un sasodīti aktīvas mušas spindz pa galvu un neļauj novirzīt uzmanību uz kaut ko produktīvāku? Te var palīdzēt mākslas terapija. Par to, kā sakārtot galvu un tikt vaļā no nevēlamām emocijām, tīmeklī un presē var atrast dažādus ieteikumus. Komentē mākslas terapeite Daiga Dzene.
Atliek tikai sarūpēt atbilstošus materiālus un ķerties pie mākslas. Nav būtiski – kā, toties ir svarīgi, tieši ko darīt. Izrādās, ka katrai emocijai atbilst savi motīvi.
- Esi noguris – zīmē ziedus.
- Nikns – zīmē līnijas.
- Sāp – veido.
- Garlaicīgi – aizpildi lapu ar dažādiem ziediem.
- Skumji – zīmē varavīksni.
- Baidies – mezglo makramē tehnikā vai veido auduma aplikācijas.
- Jūti trauksmi – veido dzijas lelli.
- Dumpojies – plēs papīru sīkos gabaliņos.
- Raizējies – veido origami.
- Esi sasprings – zīmē musturus.
- Svarīgi atcerēties kādu informāciju – zīmē labirintus.
- Sarūgtināts – veido gleznas kopiju.
- Izmisis – zīmē ceļus.
- Kaut kas jāsaprot – zīmē mandalas.
- Ātri jāatjauno spēki – zīmē ainavas.
- Gribi izprast savas jūtas – zīmē pašportretu.
- Svarīgi atcerēties stāvokli – zīmē krāsainus laukumus.
- Jāsakārto domas – zīmē šūnas vai kvadrātus.
- Vēlies izprast sevi un savas vēlmes – veido kolāžu.
- Jāsakoncentrē domas – zīmē punktiņu tehnikā.
- Lai rastu optimālo izeju no situācijas – zīmē viļņus un apļus.
- Jūti, ka esi iestrēdzis un jāvirzās tālāk, – zīmē spirāles.
- Vēlies koncentrēties uz mērķiem – zīmē režģus un mērķus.
Piekrītot, ka viss augstāk minētais var palīdzēt, mākslas terapeite Daiga Dzene bilst, ka viss, ko cilvēks dara sev, ir apsveicami.
"Dusmas un niknumu var izpaust dažādi – gan zīmējot līnijas un apļus vai vispār tikai švīkājot papīru, gan mīcot un veidojot no plastikas, plastilīna un māla dažādas figūras. Dusmas var izlādēt arī, strādājot ar krāsām, piemēram, ar guašu, ūdenskrāsām, zīmējot ar otām vai vienkārši ar rokām ķēpājoties pa papīra lapu," skaidro mākslas terapeite.
"Ir dažādi veidi, kā var izreaģēt savas emocijas, un domāju, ka vislabāk cilvēks pats jūt, kas viņam konkrētā brīdī ir piemērotākais – fiziskas aktivitātes (skriešana, braukšana ar velosipēdu u.c.) vai radoša izpausme."
Tālāk būtu jācenšas izprast savas vēlmes un vajadzības – kas ir nepieciešams, lai varētu justies labāk. Pēc mākslas terapeites Daigas teiktā, te varētu noderēt kolāža, zieda vai koka zīmējums: piemēram, uzzīmēt sevi kā ziedu, lai izprastu labāk, kas šim ziedam ir nepieciešams – saule, barības vielas, klusums vai tieši otrādi – skaļums un daudz ziedu blakus.
Vēl viens Daigas Dzenes ieteikums – uzzīmēt traukus (vāzes, pudeles), uz kuriem uzrakstītas vēlmes, piemēram, – atpūta, ceļojums, pārtika, laiks sev, laiks ģimenei u.c., un aizpildīt šos traukus atbilstoši tam, kādā mērā šīs vēlmes ir piepildītas. Tad ir iespēja paskatīties no malas, kurš ir vistukšākais trauks un kuras no vēlmēm ir piepildītas pietiekami.
Viena recepte visiem neder, brīdina Daiga Dzene, – jāizmēģina dažādi veidi, lai izprastu, kurš konkrētajam cilvēkam ir piemērotāks, lai palīdzētu mazināt dusmas, satraukumu vai skumjas.