Laura Grīnvalde

Cilvēku zemapziņas līmenī interesē dažādas mistiskas lietas un garīgās prakses, tāpēc daudzi ir dzirdējuši tādu terminu kā ezotērika. Cilājot vārdnīcas, atklājas, ka grieķu cilmes vārds esoteros nozīmē slepens, iekšējs, nepieejams, šauram cilvēku lokam domāts. Sākotnēji ar ezotēriku saprata slepenas mācības, kas izskaidroja trancedentālas, ar prātu neizprotamas, garīgas lietas, taču šodien daudzi cilvēki ezotēriskās idejas un prakses izmanto savā ikdienā, nemaz to neapzinoties.

Terminu ezotērika var attiecināt uz filozofiskiem, reliģiskiem tekstiem, traktātiem, jogu, astroloģiju, ājurvēdu, cigunu, fenšui, Baha ziedu terapiju, Reiki, rīkstniecību, šamanismu, akupunktūru, numeroloģiju, meditācijas tehnikām, dziedniecību un daudzām citām jomām. Ezotērika ir veids, kā izzināt sevi un saprast pasauli sev apkārt, tā ir lielisks instruments, lai atrastu savu ceļu. Kas vēl? Uzrunāju viedus cilvēkus, dažādu jomu pārstāvjus, lai tie palīdz kliedēt ezotērikas termina noslēpumainības plīvuru.

"Domāju, ka ar jēdzienu "ezotērika" varētu apzīmēt to zināšanu jomu, kuru pilnvērtīgai apguvei un lietojumam ir nepieciešamas spējas un iemaņas, kas piemīt vien nelielai sabiedrības daļai un kuras saistās ar maņu orgānu un apziņas kāpinātu jūtīgumu un aktivitāti," spriež Valdis Svirskis, filosofs, garīgo prakšu pētnieks, meditācijas pasniedzējs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!