Tādējādi izdevies ne tikai piešķirt resursiem jaunu dzīvi, bet arī saglabāt veselu mežu no nociršanas, ietaupīt ievērojamu elektrības, ūdens un CO2 apjomu, norāda konkursa organizatori - "Zaļā josta" mārketinga vadītāja Laima Kubliņa.
Makulatūra – nevajadzīgi papīra un kartona atkritumi – ir videi viens no nekaitīgākajiem atkritumu veidiem, kas ārējās vides apstākļu ietekmē sadalās dažu mēnešu laikā. Taču papīra ražošana no celulozes ir resursu ietilpīgs process, kura laikā tiek patērēts ievērojams elektrības un ūdens apjoms, turklāt tiek masveidā izcirsti koki – skābekļa ražotāji un ogļskābās gāzes absorbētāji. Cilvēka patēriņa apmierināšanai tiek izcirsti meži – mainās klimats un tiek ietekmētas veselu ekosistēmu dzīvotnes.
Papīra pārstrāde otrreizējās izejvielās ir būtisks instruments, lai saglabātu dabas vērtības, jo jauna papīra izgatavošanai no makulatūras nepieciešams par 70 procentiem mazāk enerģijas un par 60 procentiem mazāk ūdens, salīdzinot ar papīra ražošanu no koksnes. Pārstrādājot papīru, tiek samazinātas tādu klimata izmaiņu veicinošo gāzu kā CO2 – par 900 g./kg., N02 un SO2 emisijas gaisā, kā arī novērsta ūdens piesārņošana ar hlora savienojumiem no balināšanas iekārtām.
Saudzējot dabas resursus un sniedzot nozīmīgu pienesumu otrreizējo izejvielu reģenerācijas nozares attīstībai valstī, "Zaļā josta" sadarbībā ar AS "Latvijas valsts meži" un Valsts izglītības satura centru jau 12. gadu rīkoja makulatūras vākšanas konkursu "Tīrai Latvijai!", mācību gada garumā iesaistot izglītības iestāžu audzēkņus ne tikai praktiskā makulatūras vākšanā, bet arī izglītojot par papīra pārstrādes nozīmi un iespējām, rīkoja vieslekcijas skolās un atraktīvu uzdevumu veidā mācīja pareizi šķirot gan papīra atkritumus, gan arī plastmasu, stiklu, baterijas, elektroiekārtas u.c. atkritumu veidus, kas ir piemēroti atkārtotais pārstrādei.
Makulatūras vākšanas konkurss "Tīrai Latvijai!" kļuvis par daudzu Latvijas izglītības iestāžu ikgadēju ieguldījumu tīrākas vides veidošanā. Šogad konkursā iesaistījās audzēkņi no 409 izglītības iestādēm, kas ir par 31 mācību iestādi vairāk nekā pērn. Tas apliecina, ka aizvien vairāk bērnu visā Latvijā izprot atkritumu pārstrādes nepieciešamību un vēlas iesaistīties videi draudzīgā dzīvesveidā, sniedzot savu pienesumu tīrākas vides veidošanā, uzsver Kubliņa.
Ar skolēnu palīdzību, iesaistot viņu vecākus un izglītības iestāžu darbiniekus, konkursa gaitā pārstrādei nogādātas 1185,4 tonnas nevajadzīgu papīru. Aptuveni trešā daļa no savāktās makulatūras nākusi tieši no Rīgas un Rīgas reģiona mācību iestādēm, ievērojamus makulatūras apjomus savākušas arī izglītības iestādes Jelgavā un Ventspilī, kā arī Ventspils novadā, Kuldīgas novadā un Lielvārdes novadā.
Visa konkursa gaitā savāktā makulatūra ir nogādāta otrreizējai pārstrādei un daļa no tās jau maija beigās – konkursa noslēguma pasākuma laikā – atgriezīsies pie konkursa dalībniekiem pārstrādāta papīra veidā, uzskatāmi demonstrējot makulatūras pārstrādes nozīmi un ļaujot bērniem rokās turēt papīru, kas kādreiz bijis pašu pierakstītās klades un aizpildītās darba burtnīcas.