Foto: DELFI
Smalkas miesas uzbūves, nedaudz samulsusi – tādu Bērnu slimnīcā sastopu Agnesi Šalmu, kura savam dēlam bija aknu donors. Spēcīgs vīrietis, smaidīgs un atklāts, policists pēc profesijas – tas ir Valērijs Nedveds, kurš arī ziedoja daļu savu aknu, lai glābtu sava dēla Dmitrija dzīvību. "Es neesmu varonis, bet tikai tētis savam dēlam," sacīja Valērijs, kad preses konferencē tika pieteikts kā varonis.

Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā 20. maijā tika oficiāli sākta psiholoģiskās atbalsta programmas izveide ģimenēm, kurās aug bērni ar aknu transplantātu. Uz pasākumu bija sapulcētas ģimenes ar bērniem, kuriem veikta aknu transplantācija. Bērnu smiekli, satikšanās prieks un iespēja padauzīties ar Dakteri klaunu – it kā šiem draiskuļiem nebūtu nekādu veselības problēmu, tā novēroja portāls "Cālis.lv". Un tomēr, tomēr, ne visiem aknu transplatācija ir atrisinājusi visas veselības problēmas, bet vismaz cerību stars gan ir sniegts.

Kā tas ir, kad ārstu konsīlijs vecākiem pasaka – bērnam pusgada laikā jāveic aknu transplantācija, citādi... Viss beidzies, visi sapņi, cerības, ģimenes laime. Tas ir šoks, bailes, neziņa... Šādas emocijas bija jāpiedzīvo vecākiem, kuru bērniem veiktas šīs operācijas.

Jāpiebilst, ka aknu transplantāciju bērniem veic tikai ārvalstu klīnikās, taču valsts apmaksā operāciju, savukārt Bērnu slimnīcas fonds – ceļa un uzturēšanās izdevumus. Tiesa, kad vajadzēja glābt toreiz pavisam mazā, bet nu jau 10 gadus vecā Dmitrija dzīvību, valsts sistēmu vēl nebija sakārtojusi, Dimas vecākiem naudu operācijai bija jāmeklē pašiem.

Jānis - sešgadnieks, pārcietis trīs aknu un vienu kaulu smadzeņu transplantāciju

Es Vācijā ģenētiķim vaicāju, vai ir kādas cerības, ka mums varētu būt vesels bērns, bet tādas neviens nevar sniegt.
Agnese Šalma

Pirmie. Ne sportā, bet pirmie bērnu aknu transplantācijā

Foto: DELFI

Dot otram iespēju - jeb Saņemt dodot

Foto: Shutterstock

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!