Patiesībā, lai izveidotu ikdienas rutīnu, kas palīdz būt daudz produktīvākai, nepieciešams pavisam nedaudz – pietiek pat ar piecām minūtēm. "Businessinsider" izraudzījies pārbaudītākos ikrīta rituālus, kuri atzinību guvuši jautājumu un atbilžu vietnē "Quora".
Kārtība guļamistabā
Piefiksē lietas par ko esi pateicīga
Lūk, vēl kāda atzīta metode, lai rīts būtu raitāks un diena – produktīvāka. Izvirzi trīs lietas, par ko tu esi pateicīga. Domā par to, kas jau ir tavā dzīvē. Tomēr vērts būtu piebilst, ka nevajag koncentrēties tikai uz materiālām lietām, piemēram, jaunu mašīnu. Tā vietā centies domāt par daudz vienkāršākām "dāvanām", ko esi saņēmusi – draugi, ģimene vai laba veselība. Tomēr ir tik daudz lietu, ko būtu vērts dzīvē novērtēt.
Šī ir ļoti līdzīga psihologa Martina Seligmena piedāvātajai stratēģijai. Viņš kopā ar saviem kolēģiem ieteica katru vakaru pierakstīt un pateikties par tām pozitīvajām lietām, kuras notikušas dienas laikā, paskaidrojot un pierakstot arī iemeslu, kāpēc tas ir tik pasakaini.
Meditācija un sportiņš
Zinātnieki vēsta, ka meditācija ir labs veids, kā cīnīties ar stresu, negatīvajām emocijām un uzlabot atmiņu, arī stiprināt imūnsistēmu. Tomēr vērts saprast, ka meditācija ne vienmēr nozīmē vien stundām ilgu sēdēšanu klusumā. Kā izrādās, arī piecu minūšu atslēgšanās no visas pasaules un domu sakārtošana var palīdzēt pozitīvā veidā iespaidot tavu dienu, vēsta "Businessinsider".
Vairāk par meditācijas pozitīvajiem aspektiem vari lasīt šeit.
Gluži tāpat kā meditācijai, arī nelieliem treniņiem pirms spraigās darba diena var būt pozitīvs ieguldījums tavā darba dienā. Arī pētījumi pierāda, ka nelieli treniņi pirms brokastīm var palīdzēt kā zaudēt svaru, tā arī uzlādēt tevi gaidāmajai dienai. Tiesa, šajos gadījumos gan treniņam vajadzētu aizņemt vairāk par piecām minūtēm – ar stundu būtu līdzēts. Tomēr kaut tās pašas piecas minūtes, ko tu pavadītu, kārtīgi izstaipoties, var aizgaiņāt miegu un iekustināt dienu ar pavisam citiem apgriezieniem.
Viss pa plauktiņiem – prioritāšu izvirzīšana
Nav noslēpums, ka, izvirzot prioritātes, mēs daudz biežāk varam sasniegt savus mērķus. Saprotot, kas ir svarīgs, mēs otrajā plānā noliekam mazāk svarīgās lietas, koncentrējot savus spēkus uz lielākiem darbiem un būtiskākām lietām. Arī psihologs Trevis Bredberijs teic, ka plānošana patiešām palīdz mērķu sasniegšanā.
Ja spēka un motivācijas ir vairāk, ķeries arī pie otrās grupas, dienas noslēgumā atjaunojot savu enerģijas līmeni ar fiziskām aktivitātēm vai vaļasprieku, kas sniedz gandarījumu. Savukārt dienās, kas jūties enerģijas pārpilna, saskaņā ar prioritāšu sarakstu paveic visas ieplānotās lietas – tas sniegs prieku un gandarījumu, kā arī uzlabos noskaņojumu.
Vizualizē savu dienu
Tāpat lielisks veids, kā iesākt dienu, ir domāt ne tikai par pagātni, bet arī nākotni. Kas labs šodien varētu notikt? Tajā brīdī, kad sapratīsi, kas ir tās lietas, kas tevī raisa pozitīvākās emocijas, varēsi tās īstenot, lai tava diena nekrāsotos vien pelēcīgās krāsas. Būtiski saprast, ko reāli lietas labā vari iesākt šodien.
Savā otrajā grāmatā "Gudrāk, ātrāk, labāk" ("Smarter Faster Better") Čārlzs Duhigs arī iesaka līdzīgu tehniku – pastāsti sev, kā šī diena noritēs. Žurnālists un grāmatu autors skaidro, ka šādu tehniku bieži vien izmanto arī uzņēmumos, kuros grupas vadītājas vai priekšnieks ieskicē situāciju no sērijas "kā būtu, ja būtu", ļaujot visu fantāzijai pārkāpt robežām un vizualizēt kārotos mērķus. Tas pats darbojas ne vien uz profesionālu jomu, bet arī vienkāršu ikdienu.