aunieši, internets, viedtālrunis, ēnas
Foto: Shutterstock

Organizācija "Centrs Dardedze" 12. septembrī sākusi informatīvu kampaņu "Es tikai pārsūtīju" par jauniešu atbildību un riskiem, ko rada savu vai vienaudžu kailfoto pārsūtīšana. Kā norāda "Centrs Dardedze" psihologi, dalīšanās ar pusaudžu kailfoto ir viens no vardarbības veidiem un rada nopietnas sekas gan bildēs redzamajiem jauniešiem, gan pašiem attēlu pārsūtītājiem.

"Jauniešu vidū apmaiņa ar dažāda rakstura bildēm un video notiek ļoti aktīvi. Dalīšanās ar draugu vai paziņu kailfoto daudziem šķiet kā joks, jo pusaudži neapzinās, cik ļoti viņi izplatītajā bildē redzamo jaunieti pazemo. Kādu šī kauna, vainas, bezpalīdzības sajūta var novest pat līdz domām par pašnāvību. Mūsu mērķis ir skaidrot jauniešiem viņu atbildību – pusaudžu kailfoto izplatīšana nav nevainīgs joks, tā ir vardarbība, par ko pusaudzi var saukt pie atbildības pēc Krimināllikuma panta par pornogrāfisku materiālu izplatīšanu," "Cālis" skaidro "Centrs Dardedze" psiholoģe Līga Redliha.

Arī "Drossinternets" veiktajā aptaujā tika secināts, ka Latvijā katrs desmitais jaunietis ir sūtījis kādam savu kailfoto. Ievērojami vairāk – 22 procenti pusaudžu atzina, ka kāds viņiem ir pārsūtījis vai parādījis cita jaunieša kailfoto. Ikvienam jaunietim svarīgi zināt, ka sava kailfoto sūtīšana pat tuvam draugam var būt bīstama – foto var viegli nonākt internetā, pusaudzis var sastapties ar pazemojumu, draudiem un šantāžu, kad par bildi tiek pieprasīta nauda vai papildu attēli. Taču tikpat svarīgi ir skaidrot jauniešiem viņu atbildību par bilžu izplatīšanu tālāk, parādot vai pārsūtot citiem vienaudžiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!