Turpinot stāstu par veiksmes formulām, šoreiz atsevišķi parunāsim par skaudīgajiem neveiksminiekiem. Daudzi cilvēki dzīves laikā savā būtībā pārvēršas par skaudīgajiem neveiksminiekiem (turpmāk tekstā – SN). Un nav pat svarīgi, ka reāli cilvēks nav neveiksminieks, galvenais, ka cilvēks pats sevi uzskata par neveiksminieku un apzināti skauž, apvainojas, zaudē emocionālo līdzsvaru... īsāk sakot izjūt nekonstruktīvas jūtas. Protams, ka ir arī cilvēki, kam SN statuss ir pastāvīgs un visu dzīvi.
SN ir emocionālā saiknē ar upura zemapziņu (uzticēšanās, "draudzība"), viņš vienmēr jūtas sliktāk, kad upurim ir labāk. Un labāk, kad upurim ir sliktāk. Šādas situācijās SN savās acīs nejūtas tik bezvērtīgs. SN ir pesimists, nekonstruktīvs un neperspektīvs.
Ciešā mijiedarbībā ar SN tu kā upuris vari integrēt savā zemapziņā viņa emocijas, un (nu jau SN destruktīvo emociju vadīts) mēģināt sasniegt savus mērķus. Protams, neveiksmīgi vai daudz grūtāk, nekā to pelna tavs IQ. Tāpat kā gadījumā ar veiksmes aiznesējiem, mērķu sasniegšana var būt stipri nobremzēta vai pārlieku sasteigta.
Skaudīgo neveiksminieku psiholoģiskie tipi
Citplanētietis. Tāda tipa cilvēkiem ir citāda pasaules uztvere nekā tev. Tur, kur tu redzi baltu, viņš redz melnu. Var viņus nosaukt par skeptiķiem vai par nekroreālistiem, vai vēl kā citādi. Bet galvenais ka tu savu mērķi vai nu nesasniegsi, vai sasniegsi ar lielām grūtībām.
Liekulis, skauģis. Acīs šis cilvēks var būt arī priecājas par tavām veiksmēm. Varbūt vienkārši izturas neitrāli. Bet šī "līksme vai klusēšana" ir mākslīga, un aiz tās slēpjas skaudība un nicinājums pret taviem sasniegumiem. Starp citu, šādi cilvēki ir tie, pateicoties kuriem radies jēdziens "ļaunā acs".
Disidents. Šādi cilvēki citādi uztver to, kas tev dārgs gan morāli, gan fiziski. Vari nosaukt tos par "visa sabojātājiem", "piektajiem riteņiem", emociju bendētājiem u.tml..
Soģis. Šādi cilvēki pret tevi izturas slikti – tikai par to, ka tu par kaut ko priecājaties. Bet neskatoties uz to, tev šis cilvēks ir ar kaut ko dārgs.
Raudātājs. Tas ir "akmens uz kakla", "nasta". Šim cilvēkam ir nelaimīgs liktenis. Kopā jūs "paraudat" par savām un viņa bēdām un neveiksmēm. Un gan tev, gan viņam "kļūst vieglāk". Jūs neesat vieni savās bēdās, un jums abiem kļūst silti ap sirdi, ka ir pasaulē vēl viena nelaimes čupiņa. Tikai, lai arī abpusēja, mierināšana un "raudāšana" ir skaudīgo neveiksminieku īpašība un veiksmi nenes nekad.
Purva bridējs. Cilvēks, kam interesē tikai tusiņi, ballītes, hokejs u.tml. Un tas šā cilvēka uztverē ir super. Bet visas tās pasaulīgās skraidīšanas ir muļķu padarīšana.
Manipulators. Tāds cilvēks paskaidros "pareizos gājienus", kā tev "salabot dzīves bedres".
Piemēram, atmest visam ar roku un sākt jaunu dzīvi – taisīt kopā ar viņu kādu biznesu. Un tikai no tā, ka tavās acīs paspīdēs pārdomu ēna, šim SN paliek labi. Kaut gan realitātē tu esi viņam vairāk nepieciešams nekā viņš tev.
Visi šie psiholoģiskie SN tipi tavu dzīvi reāli padara neveiksmīgāku un nosit tevi no veiksmes viļņa. SN cilvēki bremzē katra cilvēka veiksmi. Vienmēr. Izņēmumu nav. SN kā īpašība konsekventi un pa drusciņai nojauc visu, ko tu būvē. Un cenšas tevi "nolikt" sākumpunktā vai atbīdīt vēl tālāk atpakaļ.
Tomēr – nekas traģisks no tā nav. Tā ir sociāla parādība ar kuru vienkārši jārēķinās. Un katrs no mums kaut reizi dzīvē ir bijis SN lomā. Tā var būt arī tikai pārejoša parādība.
Galvenais ir laikus pamanīt, ka kāds no taviem paziņām ir iejuties šādā psiholoģiskā tipāžā un šo cilvēku vairs neielaist dvēselē. Briesmīgākais ir tas, ka laika gaitā apkārt SN cilvēkiem rodas enerģētiskie atvari.
Kas ir enerģētiskie atvari?
Tie rodas, kad cilvēki sāk bieži apspriest savas problēmas. Apmainīties, dalīties ar savām bēdām un problēmām, nenodrošinot konstruktīvu un reālu problēmu risinājumu. It sevišķi, ja tas notiek vairāku cilvēku starpā.
Savstarpēja mierināšana, līdzjūtība, kādas tēmas vispārēja apspriešana (tukša muldēšana), kuras rezultātā rodas tikai psiholoģiskā atslodze ("kļūst vieglāk ap sirdi"), bet nav reālu, praktisku rezultātu, ir enerģētiskā atvara klasisks veids.
Tas pats attiecas uz "it kā zinošo" "it kā atbildēm" un ieteikumiem, kas neko praktisku, taustāmu nepiedāvā, bet faktiski atstāj jautājumu neatbildētu un nedod iespēju jautātājam spert reālus soļus stāvokļa uzlabošanai.
Iekļūstot tādā enerģētiskajā atvarā, cilvēks iekļūst arī neveiksmes veicinošā vidē – kaut kādā apburtā neveiksmju lokā. Atvars var rasties arī no tā, kad viens neveiksminieks liela otru neveiksminieku par to, ka šim otrajam ir labs savu neveiksmju attaisnojums. Tad pirmajam neveiksminiekam pazūd vientulīgā neveiksminieka sajūta. Pat vairāk. Lielot otru neveiksminieku, pirmais jūtas "labāks", "gudrāks", "veiksmīgāks", "sarežģītāks" nekā pārējie, viņaprāt, "muļķi – neveiksminieki".
Daudzi šajā atvara aprakstā saredzēs līdzības ar dažādiem forumiem. Un viņiem būs liela taisnība. Forumi ir enerģētisku atvaru perēklis. It sevišķi dažu forumu psiholoģiskās sadaļas. No atvara izkļūt var tikai, tajā nenokļūstot.
Kāda izeja?
Kā rīkoties, ja tavā apkārtnē parādās veiksmi aiznesošais (VA) vai skaudīgais neveiksminieks?
Pirmkārt. Jāpārliecinās, ka konkrētais cilvēks ir VA. Un tas nav sarežģīti. Ir šādas pazīmes:
Kopā ar VA tava neveiksme paliek neatrisināta, neparādās kaut neliela "gaisma tuneļa galā", bet paša neveiksme vairs nav tik emocionāli sāpīga.
Kopā ar VA tava veiksme un prieks par to zaudē savu emocionālo piesātinātību. Prieka gaisma tiek aizēnota.
Veiksmi aiznesošais ir cilvēks, kas nepalīdz veidot kaut ko jaunu, bet, pretēji, iznīcina tevī to, kas tev iekšēji vērtīgs.
Ja, kopā ar cilvēku neveiksme nezaudē savu emocionalitāti, ja parādās iespēja atrisināt neveiksmi, ja veiksme nezaudē savu spilgtumu, tad tev blakus nav veiksmi aiznesošais.
Otrkārt. Saprotot, ka tev blakus ir VA, tev jādistancējas no šā cilvēka. Nekādā gadījumā šī distancēšanās nedrīkst notikt verbāla strīda, "visas taisnības" izteikšanas veidā. Pretējā gadījumā tu ļoti riskē pārtaisīt veiksmi aiznesošo par skaudīgo neveiksminieku. Emocionālās šķiršanās procedūrai jābūt mierīgai.
Distancēšanās pamatojums principā ir ļoti vienkāršs – tev pašam jāsalīdzina sava iekšējā vērtību skala ar VA vērtību skalu, interesēm. Jāsaprot, ka jūsu intereses un mērķi, lai arī līdzīgi, tomēr ir dažādi. Un, kontaktējoties ar VA, jāpatur tas prātā.
Tādā veidā tu "atgriez" savu zemapziņu no VA zemapziņas, neielaid VA "savā sirdī". Piemēram: ja tev ir moderns 3D televizors, tad kāda tev daļa par to, ka VA patīk seriāli. Bet, ja VA sāk apspriest televizora izmantošanas iespējas, – tā jau ir cita lieta.
Starp citu, tāda vērtību filtrēšana ļoti palīdz, kontaktējoties ar dažādu firma tirdzniecības aģentiem un citiem aģitatoriem.
Salīdzinot savu un otra cilvēka vērtību skalu un cilvēka sarunu saturu, tu uzreiz sapratīsi, kas ir tavā priekšā. Cilvēks, kas tevi papildina (veiksmi nesošais) vai veiksmi aiznesošais.
VA vienmēr paņem "daļu no tavas dvēseles", bet neko nedod pretī. Pat, ja tu uzskati, ka esat draugi.
Treškārt. Izproti cilvēka vērtību skalu, viņa "dvēseles saucienus". "Ielien viņa ādā". Protams, ka var arī to nedarīt. Pietiek arī ar vērtību skalu salīdzināšanu. Bet tādā gadījumā tu pats jau kļūsti par SN. Arī nav labi...
Turklāt, dziļāk izprotot VA dvēseles mokas vai "saucienus", tu galīgi izkliedēsi viņa "maģisko" ietekmi uz sevi. Un, ja vēlēsies, tad ne tikai neitralizēsi VA ietekmi uz sevi, bet rīkosies kā īsts draugs – reāli, kaut ar dažiem vārdiem, palīdzēsi cilvēkam tikt vaļā no neveiksmēm.
Ceturtkārt. Palīdzi cilvēkiem, un pats kļūsi stiprāks.
Kā palīdzēt skaudīgajiem neveiksminiekiem?
Iniciē SN uz reālu darbību. Argumentēti parādi cilvēkam izeju no viņa neveiksmīgajām situācijām. Ja nepieciešams un ja cilvēks tev ar kaut ko ir dārgs, dari to atkārtoti.
Bet nekādā gadījumā "nelaid savā sirdī". Tavam saprātam jābūt "aukstam". Līdz laikam, kad SN ir reāli sevi izlabojis. Pats vai ar tavu palīdzību. Cilvēks pats ir stiprs tikai tad, kad viņš neviltoti priecājas par jebkuru otra cilvēka veiksmi. Palīdz ar reāliem padomiem un reāliem darbiem. Tikai tā ir īsta cilvēku draudzība.
Kopsavilkums un veiksmi nesošas uzvedības pamatprincipi
- Atrodi veiksmi aiznesošo.
- Izproti viņa un savas iekšējās vērtību skalas atšķirību.
- Izproti viņa dvēselisko motivāciju.
- Palīdzi veiksmi aiznesošajam.
- Turies tālāk no skaudīgajiem neveiksminiekiem. Ja to nav iespējams izdarīt, tad nekādā gadījumā neatklāj viņiem savu sirdi (zemapziņu).
Un dzīvo veiksmīgi!
Turpinājums sekos.