Pasaulē pirmais jaundzimušais ar trīs ģenētiskajiem vecākiem – pazīmes manto tikai no diviem, skaidro embriologs
Foto: Shutterstock

Pavisam nesen Latvijas medijus, tostarp "Delfi', pāršalca ziņa par pasaulē nākušo bērniņu, kuram ir trīs ģenētiskie vecāki. Embriologs Aleksandrs Krivoharčenko portāla "Cālis" lasītājiem skaidro, ko tas īsti nozīmē. Turklāt interesanti, ka, neraugoties uz trim ģenētiskajiem vecākiem, pazīmes bērns manto tikai no diviem.

Šim jautājumam par bērnu no trīs vecākiem pastiprināta uzmanība Eiropā tika pievērsta jau 2015. gada sākumā – pēc tam, kad Lielbritānijā tika pieņemts likums, kas atļauj apaugļošanas procesā izmantot trīs cilvēku bioloģisko materiālu. Tēma "bērns ar trīs vecākiem" turpina saistīt daudzu cilvēku uzmanību, taču vairumam nespeciālistu tā joprojām ir neskaidra, tāpēc Krivoharčenko, auglības klīnikas "Mama Rīga" embriologs ar 33 gadu pieredzi embrioloģijā, vairāk nekā 100 zinātnisko publikāciju autors un vairāku starptautisko medicīnisko žurnālu publikāciju recenzents, plašāk skaidro šo interesanto vēstījumu.

Kā uzsver eksperts, runāt vienkārši par trīs ģenētiskajiem vecākiem nozīmē neizprast metodes būtību. Tik tiešām, apaugļošanas procesā tiek izmantots trīs cilvēku bioloģiskais materiāls –embrijā saplūst informācija no trīs dzimumšūnām. Tajā pašā laikā bērns manto pazīmes tikai no diviem cilvēkiem. Lai saprastu, kā tas notiek, nepieciešams detalizēti iedziļināties teorijā un tehnoloģijās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!