bērns, slims, saaukstēšanās, gripa, kakla sāpes
Foto: Panther Media/Scanpix
Kā sācis apmeklēt privāto bērnudārzu, tā bērns (2,5 gadi) sācis nemitīgi un ļoti nopietni slimot. Rezultāts ir tāds, ka kopš septembra puisēns dārziņā pavadījis vien mazliet vairāk nekā divas nedēļas, bet mamma visu laiku ir spiesta kavēt darbu un iepirkties aptiekā. Ar jautājumu, vai tik bieža slimošana ir normāla un vai neliecina par dārziņa nolaidību, pie portāla "Cālis" vērsās puikas mamma, kura vēlējās palikt anonīma. Pediatre un bērnu neiroloģe Vizma Meikšāne skaidro, ka šāda situācija divus gadus veciem bērniem diemžēl ir tipiska.

"Pirms dārziņa puika praktiski neslimoja, tikai vienu reizi bija saaukstējies. Tikko sākām iet, jau pēc pāris dienām sākās puņķi. Likās, ka tas tāds sīkums, arī dārziņā teica, ka tie ir tipiskie bērnudārza puņķi, tāpēc turpinājām apmeklēt dārziņu. Pievienojās klepus, un beigās viss izvērtās par nemitīgu un ļoti nopietnu slimošanu. Mazais tika arī pie strutainām acīm – konjunktivīta. Pilinājām antibiotikas, bijām spiesti iziet divus kursus. Parēķināju, ka šo vairāk nekā divarpus mēnešu laikā mazais dārziņā bijis vien divas nedēļas ar kapeikām. Būtībā visu laiku bija tā, ka vien divas trīs dienas sabija dārziņā un atkal slims, tā pa riņķi. Arī tagad puika ir slims," portālam "Cālis" stāstīja mamma.

Ikreiz, kad es noformēju kādam divgadniekam dokumentus uz bērnudārzu, es skaidri zinu, ka man būs visu ziemu ar viņu jāstrādā – viņš nāks un nāks.
Vizma Meikšāne, pediatre
"Es saprotu, ka bērnudārzos daudzi slimo, bet liekas tiešām aizdomīgi, ka visu laiku slimo pārliecinošais vairākums." Puisēna mamma stāsta, ka pēdējā reizē, kad bijusi dārziņā, grupiņā no 12 bērniem bijuši tikai četri, turklāt līdzīga aina paveroties gandrīz vienmēr.

"Vienudien redzēju, ka mazie sēž uz grīdas, bija caurvējš. Kad aizrādīju, reakcija bija tāda, ka uzreiz skaidrs – viņiem tur pieņemts vēdināt telpas ar caurvēju," viņa norāda, izsakot aizdomas, ka tas varētu būt saistīts ar bērnu biežo slimošanu. "Dārziņā arī regulāri pieņem slimus bērnus, attiecīgi viņi visi arī slimo. Acīmredzot, viņus apmierina šāda situācija, jo valsts un vecāki jau maksā par mazuli, kaut realitātē tu sēdi ar slimu bērnu mājās un regulāri iepērcies aptiekā. Dārziņš mēnesī izmaksā 300 eiro, plus 3,20 eiro dienā par ēdināšanu. Valsts sedz 170 eiro. Ja bērns neapmeklē dārziņu, tad no rēķina noņem tikai ēdināšanu par neapmeklētajām dienām," spriež mamma.

Pediatre: tā ir tipiska situācija

Portāls "Cālis" lūdza komentāru pediatrei un bērnu neiroloģei Vizmai Meikšānei, vaicājot, vai tik bieža slimošana, sākot bērnudārza gaitas, var norādīt uz kādiem pārkāpumiem dārziņā vai tomēr ir vērtējama kā normāla parādība.

"Ja bērns divu gadu vecumā sāk apmeklēt bērnudārzu, šāda situācija ir tipiska," saka daktere Meikšāne, skaidrojot, ka tur vainojami vairāki faktori. "Divu gadu vecumā tikai knapi ir sākusi veidoties bērna imunitāte. Vienkāršoti skaidrojot, bērns līdz divu gadu vecumam vairāk tērē imunitāti, ko ir saņēmis no mammas, un tikai ap divu gadu vecumu, kad viņš to visu ir iztērējis, sāk veidoties viņa paša imunitāte. Un šajā brīdī bērns tiek ielaists bērnudārzā un sākas rudens – ir vēss, sākumā arī apkure nav pieslēgta. Turklāt divgadnieks visbiežāk vēl nav emocionāli gatavs tik ilgu laiku būt šķirts no vecākiem, viņam ir daudz negatīvu emociju. Bērnam tā ir īsta krīze. Tad nu bērnudārzā sanāk daudzi šādi bērni no dažādām dzīvesvietām, dažādām ģimenēm, un, protams, sāk slimot, katrs uz dārziņu atnesot citus vīrusus."

Divu gadu vecumā tikai knapi ir sākusi veidoties bērna imunitāte. [..] Un šajā brīdī bērns tiek ielaists bērnudārzā un sākas rudens – ir vēss, sākumā arī apkure nav pieslēgta. Turklāt divgadnieks visbiežāk vēl nav emocionāli gatavs tik ilgu laiku būt šķirts no vecākiem.
Ārste skaidro, ka pavisam cits stāsts būtu, ja tieši to pašu dārziņu un tieši to pašu grupiņu, kur daudzi slimo, sāktu apmeklēt nedaudz vecāks bērns, kurš jau ir patstāvīgāks. "Trīsgadnieki slimo daudz retāk, bet četrgadnieki jau gandrīz vispār vairs neslimo. Es gan neesmu sīki iepazinusies ar konkrēto gadījumu, bet domāju, ka arī šajā situācijā nav vainīgs bērnudārzs, bet gan visi iepriekš minētie apstākļi."

Divus gadus veciem bērniem dārziņā nebūtu jāiet

Daktere Meikšāne pauž viedokli, ka divus gadus vecam bērnam pirmsskolas izglītības iestādi vispār labāk neapmeklēt. "Tas ir mans personīgais viedoklis, bet domāju, ka arī vairums citu pediatru teiktu to pašu. Bērns divu gada vecumā vēl knapi runā un viņam nav laika izjūtas. Ja mamma aiziet, tad viņa izjūtās mamma aiziet uz mūžu. Tikai tad, kad bērns sāk lietot vārdus "vakar", "rīt", "parīt", viņu teorētiski var laist uz visu dienu kolektīvā. Arī divgadniekiem, protams, ir svarīgi socializēties, bet viņiem ir jābūt sajūtai, ka mammīte sēž turpat koridorā, ka viņš jebkurā brīdī, kad viņam vajadzēs, varēs pieiet pie mammītes. Viņam šāda vajadzība rodas tiešām ik pa brīdim, un, ja viņš konstatē, ka mammītes tur nav, tad viņam rodas sajūta, ka viņa ir aizgājusi uz mūžu. Un tad, protams, sākas bēdas un slimošana. Ikreiz, kad es noformēju kādam divgadniekam dokumentus uz bērnudārzu, es skaidri zinu, ka man būs visu ziemu ar viņu jāstrādā – viņš nāks un nāks," saka daktere.

Tikai tad, kad bērns sāk lietot vārdus "vakar", "rīt", "parīt", viņu teorētiski var laist uz visu dienu kolektīvā. Arī divgadniekiem, protams, ir svarīgi socializēties, bet viņiem ir jābūt sajūtai, ka mammīte sēž turpat koridorā, ka viņš jebkurā brīdī, kad viņam vajadzēs, varēs pieiet pie mammītes.
Vizma Meikšāne, pediatre
Ja bērniņš emocionāli nav gatavs bērnudārza apmeklēšanai, diemžēl bieži notiek tā, ka mazais trīs dienas iet dārziņā, bet pēc tam divas nedēļas slimo un tā visu laiku, skaidro ārste. "Tad vērts apsvērt, vai vispār bērns ir jālaiž dārziņā," saka ārste. "Labāk ņemt auklīti." Meikšāne piebilst, ka ne visi bērniņi, kas bērnudārzā palaisti emocionāli negatavi, reaģē ar biežu slimošanu – citam būs miega traucējumi vai nevēlamas uzvedības izmaiņas.

Pēc ārstes domām, bērniem dārziņš būtu jāapmeklē no aptuveni trīs gadu vecuma. "Tad, kad viņam ir valoda, kad bērns jau ir tik emocionāli nobriedis un patstāvīgs, ka viņam ir interesanti tur. Tad jau ir attiecības ar bērniem, sarunas. Bērns jau pats laužas uz dārziņu, saka mammai, lai viņam vēlāk atnāk pakaļ."

Tātad drīzāk ir brīnums, ja divgadnieks neslimo, nekā ja slimo bieži. "No grupiņas varbūt daži bērni varonīgi iet un puņķojas, taču tā īsti – ar temperatūru – nesaslimst. Ir bērni, kas nēsā visādus vīrusus un mikrobus, puņķojas un klepo, bet temperatūras nav, tāpēc vecāki viņus turpina laist uz dārziņu, un viņi, protams, aplaiž visus pārējos, kas varbūt nav tik stipri. Visi bērni nav vienādi, un visiem bērnudārzs nav domāts."

Kā ar imūnsistēmas rūdīšanu?

Dzirdēts apgalvojums, ka slimošana bērnam ir pat vajadzīga, jo tā imūnā sistēma mācās cīnīties ar baciļiem un kļūst aizvien spēcīgāka. Daktere tam piekrīt tikai daļēji: "Tā ir, bet, ja rodas komplikācijas, kā plaušu karsonis, bronhīts vai vidusauss iekaisums, tā vairs nav imunitātes trenēšana. Tā jau ir imunitātes novešana."

Meikšāne skaidro, ka divu gadu vecumā bērna socializēšanai un imunitātes trenēšanai pilnībā pietiek ar iešanu sabiedrībā, tikšanos ar citiem bērniem, pulciņu apmeklēšanu. "Tāpat bērns komunicē un tāpat dabū kādu vīrusu. Bet tas ir ar pozitīvām emocijām, tāpēc viņš neslimo ar komplikācijām. Jā, viņam ir klepus, bet mēs nenovedam viņu līdz antibiotiķiem," tā Meikšāne. Mazais divgadnies vēl visbiežāk nav gatavs bez mammas palikt dārziņā visu dienu.

Ir bērni, kas nēsā visādus vīrusus un mikrobus, puņķojas un klepo, bet temperatūras nav, tāpēc vecāki viņus turpina laist uz dārziņu, un viņi, protams, aplaiž visus pārējos, kas varbūt nav tik stipri. Visi bērni nav vienādi, un visiem bērnudārzs nav domāts.
Vizma Meikšāne, pediatre
Ārste stāsta, ka vecākiem bieži vien ir maldīga pārliecība, ka bērnam ļoti patīk spēlēties ar citiem bērniem un viņš ir gatavs bērnudārza gaitu sākšanai, lai gan tā nemaz nav. "Jā, divgadniekam patīk ar bērniem, bet parasti ar piebildi – kamēr blakus ir mamma vai tētis. Tad, kad viņš konstatēs, ka mamma vai tētis nav blakus, viņam vairs nepatiks ar bērniem. Viņš, protams, grib socializēties, bet viņš visu laiku meklē aizmuguri. Ja audzinātāja spēj nodrošināt šo aizmugures sajūtu, viss ir kārtībā." Meikšāne piebilst, ka audzinātāja gan parasti nespēj veltīt nedalītu uzmanību katram bērnam grupiņā, tad droši vien būtu jābūt vienai audzinātājai uz katriem četriem, pieciem bērniem.

"Arī emocionāli nenobriedis bērniņš, protams, ar laiku pieradīs dārziņā, bet tas būs ar nolemtības izjūtu, jo viņam jau nekas cits neatliek. Jā, es zinu, ka man ir jāiet, kaut arī man tik ļoti gribas mājās, man tik ļoti gribas pie tevis, mammīt. Man tur nepatīk, bet es pacietīšos," bērna izjūtas mēģina ieskicēt ārste. "Un, ja ir šādas izjūtas, viņš, protams, slimos." Meikšāne aicina vecākus vērot, kā bērns reaģē uz bērnudārza gaitu uzsākšanu, un novērtēt, vai šāda emocionāla slodze mazajam netiek uzkrauta pārāk agri.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!