Sāls maģijas rituāli: attīri mājokli un pasargā bērnus
Foto: Shutterstock
Lai mainītu savu (un citu cilvēku) dzīvi, nepavisam nav vajadzīgas kādas eksotiskas sastāvdaļas. Reizēm pietiek ielūkoties personīgajā virtuvē. Sāls maģija vienmēr pie rokas!

Kad paņemam sālstrauku, kurā nevainīgi mirdz sāls kristāliņi, vai apzināmies, ka reiz tie bija zelta cenā? Sāls vēsture nav tikai stāsts par pārtikas piedevu, bet tam ir arī maģiskais aspekts. Sāls dēļ nogalināja, par to stāstīja leģendas. Ar sāli ārstēja un dezinficēja brūces, novērsa čūsku un skorpionu kodumu sekas. Sāls vienmēr un visos laikos izmantots maģijā.

Eksorcisma ziedu laikos ar tā palīdzību izdzina dēmonus, bet jaundzimušos sargāja no ļaunas acs. Ko vēl mēs zinām par parasto sāli?

Ārsti brīdina par pārmērībām

Pēdējā laikā dietologi un ārsti sākuši to pielīdzināt īstam monstram, kas grauj mūsu veselību. Paslēpts apstrādātos pārtikas produktos, sāls nav īpaši manāms, tomēr paaugstina asinsspiedienu, atņem kauliem kalciju, saasina aknu saslimšanas.

Speciālisti apgalvo, ka mēs to lietojam pārāk lielos daudzumos, pārsniedzot ieteicamos apjomus vismaz trīs reizes.

Tomēr pavisam bez sāls arī nevar dzīvot! Sāls garša ir arī mūsu sviedriem, asinīm, asarām… Senatnē Plīnijs rakstīja, ka bez šīs vielas cilvēka dzīve nevar pastāvēt. Tas ir kā dievišķs elements, kas uzdāvināts zemes iedzīvotājiem. Dzīves laikā, uzskatīja Plīnijs, sāls notur cilvēku saprāta rāmjos, bet pēc nāves padara ķermeni cietāku un to izžāvē, saglabājot uz mūžīgiem laikiem.

Samaksa leģionāriem, konservants aizgājējiem

Tieši sāls konservējošās īpašības piešķīrušas tam svarīgu vietu cilvēces vēsturē. Sāls bija tik dārgs, ka ar to, nevis dārgmetāliem, maksāja romiešu leģionāriem. Viduslaikos kilogramam sāls atbilda 1,5 kilogrami zelta! Tas, kuram bija šī garšviela, varēja kļūt par īstu valdnieku.

Nav brīnums, ka ar laiku šis vērtīgais produkts apauga ar mītiem un ticējumiem, bet tā iedarbību sāka uzskatīt par maģisku.

Rituāli bērnu aizsardzībai

Sāls aizsardzības maģija agrāk bija saistīta, pirmkārt, ar rituāliem bērnu aizsardzībai pret ļauniem spēkiem.

Daudzas tautas – senie persieši, mongoļi, romieši un citas – izmantoja sāli rituālos saistībā ar bērna piedzimšanu.

Sāli, piemēram, iebēra vanniņā, kurā peldināja jaundzimušo. Arābu valstī bija pieņemts jaundzimušā ķermenīti ierīvēt ar sāli, kas sajaukts ar olīveļļu. Starp citu, šo procedūru daudzi iecienījuši arī mūsdienās.

Attīrošajām procedūrām, lai tās attaisnotu cerības, parasti izmanto parasto akmens sāli, vislabāk – jūras, bez smaržām, krāsvielām vai mākslīgām joda piedevām.

Iemesls, kāpēc gan bērniem, gan pieaugušajiem iesaka norīvēties ar sāli, ir vienkāršs: tas palīdzot attīrīties un aizsargāties pret jebkuru sliktu ietekmi.

Senajā Romā bērniem uz lūpām kaisīja miltu un sāls maisījumu, lai pasargātu no ļauniem gariem un dāvātu labu veselību.

Savukārt tumšie spēki, maigi sakot, par sāli nebija sajūsmā. Jo īpaši biedējoša tiem bija iesvētīta sāls, toties svētie un pravieši ar sāls palīdzību darīja brīnumu lietas.

Pret ļauniem gariem un pelēm

Rietumu kristīgajā tradīcijā ar sāli cieši saistīts svētās mocekles Agatas vārds. Viņas piemiņas dienās iesvētīja sāli, kas aizsargāja pret ugunsgrēku, zibens spērienu un … peļu invāziju.

Mājas maģijā sāls palīdzēja acu slimību gadījumā un auglības veicināšanā: to deva neauglīgām sievietēm, kā arī mājdzīvniekiem. Pareizticīgie vēl mūsdienās Lieldienās iesvēta ne tikai kuličus un olas, bet arī sālstrauku.

Mājokļa attīrīšana ar sāli: prom, sliktā enerģija!

Šodien sāls maģiju vairs neizmanto tik plaši kā senāk – bet vienalga netrūkst cilvēku, kas cenšas ar sāls palīdzību panākt savu vēlmju piepildīšanos.

Protams, labāk to lietot aizsardzībai, nevis uzbrukumam, kā to dara melnajā maģijā.
Sāls simboliskā un maģiskā nozīme saglabājusies daudzos attīrošos rituālos. Minēsim divus no tiem, kurus var ļoti plaši izmantot ikdienas dzīvē.

Droši vien daudziem pazīstama situācija, kad mājās sajūti neizskaidrojamu diskomfortu. Lai gan "fiziski" mājoklis var spīdēt un laistīties, ir sajūta, ka apkārt ir kaut kas netīrs, sastāvējies, nesvaigs. Dažās mājās sienas un griesti burtiski piesātināti ar iepriekšējo iedzīvotāju agresīvo enerģiju.

Ja pērc dzīvokli, noteikti painteresējies par iepriekšējo iemītnieku likteni: tas ir ļoti svarīgi. Piemēram, psihiskas un hroniskas slimības mājoklī rada īpašu enerģētiku.

Kā attīrīt māju vai dzīvokli?

Ar sāli dāsni apkaisa grīdlīstes un stūrus visās telpās, atstāj uz kādu laiku. Pēc tam iztīra ar putekļu sūcēju, bet tā saturu saber maisiņā un ierok zemē. Labākais laiks mājokļa tīrīšanai ar baltajiem kristāliņiem – no Pilnmēness līdz Jaunam Mēnesim. Rituālu jāatkārto vairākas reizes.

Vannas ar sāli mūsdienās biežāk min saistībā ar tievēšanu, bet šī ir arī procedūra, kas palīdz "attīrīt" auru. Tā ir sena metode, ko plaši izmanto dabīgās ārstniecības piekritēji.

Lai pagatavotu attīrošo vannu, ūdens nedrīkst būt pārāk silts – maksimums ir 38 grādi, pretējā gadījumā var kaitēt sirdij.

Ieber ūdenī aptuveni kilogramu vārāmā sāls, attīrošās procedūras ilgums – 15 minūtes.

Lai efekts būtu spēcīgāks, pirms vannas veic masāžu ar sausu suku ar dabīgiem sariem. Ja kādam nepietiek pacietības sēdēt vannā, var vienkārši nobērt ķermeni ar sāli un pamasēt to dušā.

Kāds sāls der maģijai?

Attīrošajām procedūrām, lai tās attaisnotu cerības, parasti izmanto parasto akmens sāli, vislabāk – jūras, bez smaržām, krāsvielām vai mākslīgām joda piedevām.

Tikai tāds minerāls attīrīs māju no "enerģētiskajiem atkritumiem" un atjaunos auru.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!