Tulkojumā no sanskrita vārds "jantra" nozīmē “maģiska diagramma”. Tās tiek lietotas meditācijai, dievu pielūgsmei, dažādu korekciju veikšanai mūsu dzīvē. Jantras ir sakrāls simbols, talismans, kā arī rituāla priekšmets, kas caur dažādām ģeometriskām konfigurācijām un skaitļu salikumiem (ir arī numeroloģiskās jantras) izpauž dažādo dievību enerģētisko struktūru.
Var teikt, ka jantra ir atslēga, kas palīdz savienot cilvēka apziņu ar Kosmisko apziņu. Un tad cilvēks iegūst sev vēlamo rezultātu kādā dzīves jomā (mācībās, attiecībās, biznesā, aizsardzību u.c.).
Jantras ir logs uz augstākajām sfērām, kur mīt dievības. Tās palīdz iet tālāk par ierasto domāšanas līmeni un nonākt jau citā apziņas stāvoklī.
Jantra ir mantras redzamā forma: jantra ir dievības ķermenis, mantra ir pati dievība. Kad ķermenis un dvēsele savienojas, dievība dzīvo jantrā.
Katra jantra ir noteiktu enerģiju svēta mājvieta. Jantra ir dievišķo enerģiju ārējā, izpaustā forma.
Jantru darbības princips ir apziņas iekšējās telpas harmonizācija, iedarbojoties uz zemapziņu ar noteiktām ģeometriskām formām un sanskrita burtiem.
No citiem amuletiem, talismaniem jantras atšķiras ar to, ka tajās izmanto sakrālo ģeometriju un sanskritu – mantru un svēto tekstu valodu.
Jantras ir ļoti rezultatīvas, tās tiek izmantotas jau kopš senatnes un līdz pat mūsu dienām. Daudzu tūkstošu gadu garumā tās ir pierādījušas savu efektivitāti.
Jāatzīmē, ka jantras palīdz realizēt vēlamo neatkarīgi no reliģiskās pārliecības: tas ir instruments iedarbībai uz mūsu apziņu un zemapziņu.
Mūsu fiziskajā realitātē enerģijas, kuras vibrē ar dažādām frekvencēm, ataino visu radības diapazonu – sākot no Dieva līdz pat materiālajai pasaulei. Visās šīs Dievišķās gribas izpausmes ir organizētas noteiktos tēlos. Šie tēli ir sakrālās ģeometrijas būtība un tiek izmantoti jantru radīšanai. Sakrālā ģeometrija parāda to, ka forma ir psihiskās enerģijas koncentrācija, spēka avots, vārti uz citām dimensijām. Jantrās izmantotās ģeometriskās formas ir visumā esošo arhetipu atainojums.
Zinātne ir pierādījusi, ka, apstrādājot redzamo informāciju centrālajā nervu sistēmā, svarīga nozīme ir sākotnējām ģeometriskajām formām (līnijām, leņķiem, trijstūriem, kvadrātiem u.c.) un krāsām. Šīs formas izsauc noteiktu reakciju nervu sistēmā. Redzes centri smadzenēs veic sākotnējo apstrādi un tālāk informāciju nodod smadzeņu lielo pusložu asociatīvajiem apgabaliem, kur notiek informācijas tālāka analīze un apvienošana ar citu jau mūsu rīcībā esošo informāciju. Kā rāda pētījumi, trijstūri un paralelogrami (jantrās bieži izmantotas formas), ir visstabilākās ģeometriskās figūras emociju pasaulē. Šīs formas cilvēka smadzenes atpazīst arī tad, ja ir daudz dažādu traucējumu.
Eksperimenti rāda, ka labā smadzeņu puslode aktivizējas, analizējot sarežģītus, monotonus, homogēnus attēlus, ritmiskas, zemas skaņas, kā arī, atslābinot ķermeni. Tieši šie elementi tiek izmantoti daudzos rituālos. Raksturīgi ir tas, ka koncentrēšanos uz jantrām pēc tradīcijas vienmēr pavada tādu mantru skaitīšana, kurās valdošās ir garās, balsīgās skaņas un nebalsīgi patskaņi. Līdz ar to darbojas vēl viens uztveres kanāls – dzirde.
Jantru ģenerētā enerģija ir tik spēcīga, ka tā būtībā pārveido cilvēku subatomārā līmenī, novājinātās un slimās šūnas pārveido par veselām. Pateicoties koncentrācijai uz jantru un tās vizualizācijai, ģenerētā dievišķā mīlestība un enerģija tiek iebūvēta cilvēkā, tādā veidā palīdzot pārprogrammēt apziņu un iegūt patieso pasaules redzējumu.
Šīs pārmaiņas notiek, pateicoties Dieva enerģijai (Dievišķais Šakti), kas izpauž sevi caur ģeometriskām formām. Karmas attīrīšana, negatīvu dzīves situāciju koriģēšana, negatīvo bloku noņemšana ir tikai daļa no jantru darbības efekta. Jantras veic ārstniecisku darbību (gan mentālā, gan fiziskā, gan garīgā līmenī).
Jantras ir trīs principu savienojums:
- formas princips (akriti rupa),
- darbības princips (krija rupa),
- vadīšanas princips (šakti rupa).
Vēdiskā tradīcija uzskata, ka jantras ir noteiktas enerģijas izpausme šajā pasaulē un ataino Visuma patieso dabu. Visas jantru formas ir psiholoģiski simboli, kuri vēršas pie cilvēka apziņas iekšējiem stāvokļiem, kurus kontrolējot, savukārt, var augt mūsu psihiskie spēki.
Jantras izmanto gan pasaulīgo, gan garīgo mērķu sasniegšanai. Tās lieto gan ķermeņa, gan psihes dziedināšanai, lai atbrīvotos no sliktiem paradumiem, iegūtu meistarību kādā jomā, aizsardzībai pret maģiju, astroloģiskām korekcijām, veiksmes un labklājības iegūšanai, ļauno garu izdzīšanai, zināšanu ieguvei, mīlestībai, kaisles veicināšanai u.c.
Cilvēkam, kurš nēsā jantru kā talismanu, tā kļūst par apziņas koncentrēšanas punktu, un tas rada izmaiņas mūsu dzīvē.
Vērojot jantru, mēs vēršam savu uzmanību uz to. Kur ir mūsu uzmanība, tur iet enerģija, līdz ar to notiek attiecīgie notikumi!
Jantru ģeometrija
Galvenie ģeometriskie elementi, kurus izmanto jantrās:
Bindū – punkts, aplis. Fokusa punkts. Vienmēr centrā. Simbolizē sēklu, no kuras attīstījies viss radītais un kurā tas atgriezīsies. Radīšanas un sabrukuma process. Šivas un Šakti savienošanās. Apziņas un enerģijas savienošanās.
Trijstūris - vienkāršākā figūra, kas norobežo telpu. Tā ir pirmā forma, kas parādījās radīšanas laikā. Tā ir Mūla trikona jeb pirmsākuma trijstūris. Tās apgrieztā forma ir radīšanas pamatmatrica jeb prakriti.
- Ar virsotni uz augšu – puruša jeb apziņa (vīrišķais princips), uguns elements.
- Ar virsotni uz leju – enerģija – prakriti, (sievišķais princips), ūdens elements.
Aplis – bezlaicība, nav ne sākuma, ne gala, ir tikai mūžība. Dzimšanas, dzīves, nāves process kā nebeidzams cikls.
Kvadrāts – jantras pamats. Fiziskā, laicīgā pasaule. Zemes elements.
Lotosa ziedlapas – simbolizē tīrību, transcendenci, brīvību no dažādām ietekmēm.
Heksaghrammas – divu (augšup un lejup vērsta) trijstūru apvienojums, vīrišķā un sievišķā aspekta vienotība, apziņas un enerģijas vienotība.
Pentagramma – cilvēciskā esamība, maģisks elements.
Krāsas jantrās
Krāsu lietojums jantrās nav nejaušs: katrai krāsai ir sava nozīme un funkcija, katra krāsa iedarbojas uz mūsu apziņu citādi.
Sarkans – dzīvība, vitalizējošs un mobilizējošs spēks, agresija, pamatinstinkti, uguns.
Oranžs – silts, pozitīvs spēks, stimulē seksualitāti, nomierina pārlieku lielu jūtīgumu.
Dzeltens – pozitīvs spēks, stimulē smadzenes, zināšanas, optimismu, simbolizē zemi.
Zaļš – mierīgs, atjaunojošs spēks, relaksējoss, nomierinošs, iedarbojas uz asins ķīmisko sastāvu.
Zils – mierīgs, vēss, rāms spēks, socializēšanās, stimulē nervu sistēmu.
Balts – simbolizē ūdeni un zināšanas.
Melns – noliegšana.
Zelta krāsas – simbolizē sauli, zināšanas.
Ņemot vērā to, ka katra detaļa jantrā ir ar dziļu jēgu, nav ieteicams jantras izmainīt, kā arī izmantot savā garīgajā praksē jantras, kuras ir kāda cita cilvēka jaunrades elements, jo mums nav drošas informācijas par to, kā jaunradītās jantras ietekmēs mūsu apziņu. Rekomendējams izmantot tās jantras, kuras nodeva senie riši, par kuru darbību cilvēki ir pārliecinājušies daudzu tūkstošu gadu garumā.
Toties ir ļoti ieteicams jantras zīmēt pašam sev. Šādi mēs radām tieši to jantru, tieši to enerģētisko ierīci, kas mums ir vajadzīga attiecīgajā brīdī. Tikai jāatceras, ka šī jantra ir tikai un vienīgi mūsu garīgās prakses elements.
Šrī jantra (pa kreisi) – dinamiska jantra, ataino visu Kosmosu (tā attīstības un evolūcijas shēmu) un cilvēka enerģētisko uzbūvi. Tiek izmantota vastu defektu koriģēšanai. Pastiprina ziemeļu un austrumu virzienu ietekmi. Piesaista labklājību, pārpilnību. Nomierina prātu, harmonizē telpu, rosina garīgo attīstību, līdzvaro vīrišķo un sievišķo pirmelementu. Meditējot uz šo jantru, mēs tuvināmies Visuma harmonijai.
Ganeša jantra (pa labi) – palīdz novērst šķēršļus, sākot pasākumu, nes veiksmi. Nomierina prātu (smadzeņu puslodes kreiso pusi), kliedē šaubas, piešķir rakstura stingrību. Iedvesmo un ļauj atgūt iekšējo mieru. Aizsargā pret nelaimes gadījumiem, braucot ar automašīnu, palīdz pārvarēt šķēršļus, piepildīt vēlmes un koriģēt vastu defektus.