Katrs dzīves izaicinājums jāuztver kā iespēja gūt jaunu pieredzi, kas turpmāk var palīdzēt skaidri definēt savus mērķus. Viena no būtiskākajām prasmēm, kas jāattīsta skolas laikā, ir spēja sadarboties, pielāgoties un pieņemt lēmumus. Ar šādu vēstījumu pie Ogres 1. vidusskolas skolēniem viesojās uzņēmējs Armands Broks, kurš jauniešiem vadīja vieslekciju izglītības programmas "Iespējamā misija" akcijas "Iedvesmo mācīties!" ietvaros.
Jau vēstīts, ka šonedēļ vairāk nekā 30 savas jomas profesionāļi dodas uz Latvijas skolām, lai tur vadītu vienu mācību stundu un iedvesmotu jauniešus mācīties.
Akcijas ceturtā diena bija vieslekcijām bagātākā – pie skolēniem devās koncertzāles "Lielais dzintars" vadītāja Baiba Bože, radio SWH ētera balss un improvizators Kaspars Breidaks, uzņēmuma "Twino grupa" dibinātājs Armands Broks, žurnāla "Ir" galvenā redaktore Nellija Ločmele, reklāmas aģentūras "Weekend" radošais direktors Jānis Jurēvics, "HansaMatrix" vadītājs Ilmārs Osmanis, fotogrāfs Gatis Rozenfelds, interneta žurnāla "Satori" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins un "Exigen Services Latvia" finanšu un administratīvais direktors Uldis Smilts. Piedāvājam nelielu ieskatu, ko vieslektori stāstīja jauniešiem un kādas ir skolēnu pārdomas un sajūtas pēc šīm neierastajām mācību stundām.
Atskatu uz pirmdienas "Iedvesmo mācīties!" stundām lasi šajā rakstā, savukārt te atradīsi otrdienas vieslekcijas un atziņas. Trešdienas lekciju aprakstus meklē šajā rakstā.
Šogad uz "IM" sadarbības skolām Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Rūjienā, Siguldā, Stalbē, Kuldīgā, Olainē un citās Latvijas pilsētās dosies tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā aktieris Vilis Daudziņš, SWH radio balss un improvizācijas meistars Kaspars Breidaks, portāla "Delfi" galvenais redaktors Ingus Bērziņš, finanšu ministre Dana Reizniece Ozola, "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis, un citi savas jomas profesionāļi un veiksmīgākie uzņēmēji.
Akcijas mērķis ir ienest profesionāļu pieredzi skolās, lai radītu skolēniem pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par dažādu jomu un profesiju darba ikdienu un tajās nepieciešamajām zināšanām un prasmēm. Pilnu akcijas stundu sarakstu var apskatīt šeit.
Paralēli akcijai līdz 1. decembrim turpinās pieteikšanās "IM" izglītības programmai, kur aicināti pieteikties dažādu specialitāšu zinoši un mērķtiecīgi jaunie profesionāļi, augstskolu absolventi un pēdējā kursa studenti, kuri vēlas attīstīt savas līderības prasmes un iedvesmot skolēnus mācīties. Pieteikties un ieteikt labus kandidātus var vietnē piesakies.iespejamamisija.lv.
Baiba Bože iedvesmo skolēnu baudīt kultūras dzīvi Liepājā
24. novembrī ar Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskolas audzēkņiem tikās "Lielais dzintars" vadītāja Baiba Bože, lai runātu par Liepājas koncertzāles lomu reģiona kultūras dzīvē, portālam "Delfi" pastāstīja "IM" pārstāve Indra Zomerovska.
Stundas gaitā Baiba dalījās savā personīgajā pieredzē, pastāstot par savu ceļu uz pašreizējo "Lielais Dzintars" vadītājas amatu, tostarp – par darbu Kultūras ministrijā un informācijas gūšanu par to, kā strādā dažādas kultūras iestādes, teātri un operas.
Baiba atzina, ka darbs koncertzālē ir radošs un notikumiem pilns. Koncertzāles vadītāja arī uzsvēra, ka, vadot komandu un koordinējot dažādus darbus vienlaikus, vienmēr jābūt gatavam dažādām nestandarta situācijām, kurās jādomā un jāreaģē ātri. Piemēram, ko darīt, ja pasākuma izskaņā personāls māksliniekiem neaiznes ziedus?
Tāpat Baiba aicināja koncertzālei droši rakstīt ieteikumus par to, kādas izrādes, koncertus un māksliniekus cilvēki vēlas redzēt. Skolēni Baibas stāstījumā klausījās ar interesi un aktīvi izmantoja iespēju uzdot jautājumus, novērtējot iespēju uzzināt vairāk par koncertzāles darbu un nākotnes plāniem.
Kaspars Breidaks improvizē kopā ar 4. klases skolēniem
Salaspils 1. vidusskolā ceturtdien viesojās radio SWH ētera balss un improvizators radošajā apvienībā "Spiediens" Kaspars Breidaks.
Kaspars vadīja angļu valodas stundu 4. klasei, bērni tika iesaistīti dažādās aktivitātēs un vingrinājumos, veidojot kopīgus vizuālos stāstus par ideālām brīvdienām. Katrs bērns piedalījās stāsta tapināšanā un vēlāk arī piešķīra unikālu kustību savam vārdam.
Skolotāja Asnāte Strīķe pastāstīja, ka skolēni ar aizrautību un sajūsmu stāstījuši par mācību stundu un pavadīto laiku kopā ar Kasparu, kā arī uzteica viesskolotāja spēju iesaistīt aktivitātēs visus bērnus, tostarp tos, kuri ikdienā turas vairāk savrup. "Viņi šodien staroja no prieka un smējās - Kaspara iedotā enerģija viņus pavadīja visu dienu!" saka skolotāja.
Kā norāda "IM" pāstāve Indra Zomerovska, bērni ir priecīgi par Kaspara viesošanos. Viņiem visvairāk paticis kopā veidot stāstu, lēkāt un improvizēt, savukārt citiem visvairāk ir paticis pats Kaspars.
Armands Broks palīdz bērniem attīstīt biznesa idejas
Ogres 1. vidusskolā ceturtdien viesojās "Twino grupa" dibinātājs Armands Broks, aicinot skolēnus ēnot uzņēmējus.
Uzņēmējs aicināja skolēnus katru dzīves izaicinājumu uztvert kā iespēju gūt jaunu pieredzi, kas turpmāk var palīdzēt skaidri definēt savus mērķus. Kā vienu no būtiskākajam prasmēm, kas jāattīsta skolas laikā, viesskolotājs minēja spēju sadarboties, kā arī uzsvēra, ka darbiniekos visaugstāk vērtē spēju pielāgoties, pieņemt lēmumus, enerģiju un attieksmi pret darbu. Armands Broks iedrošināja jauniešus izmantot katru iespēju padziļināt savu izpratni par lietām, kas viņiem interesē, gan lasot literatūru, gan uzrunājot ekspertus un profesionāļus, norādot, ka uzņēmēju "ēnošana" ir lielisks veids, kā izprast dažādu jomu darbību.
Skolēni par iedvesmojošo un vērtīgo tikšanos priecājās un nekavējoties izmantoja iespēju sarunāt ēnot Armandu vēl šogad, kā arī jau klasē dalījās ar savām biznesa idejām ar uzņēmēju. "Man ļoti patika šī stunda, jo varēju pajautāt par savu biznesa ideju un dzirdēt, ko par to domā uzņēmējs," norāda kāds no skolēniem.
Jānis Jurēvics iedvesmo ar radošu pieeju panākt lielu ietekmi
Kuldīgas Mākslas un humanitāro zinību skolā viesojās reklāmas aģentūras "Weekend" radošais direktors Jānis Jurēvics.
Stundas sākumā Jānis Jurēvics pastāstīja skolēniem par to, kas tieši no mākslā apgūtajām zināšanām un prasmēm viņam ik dienu palīdz darīt savu darbu. Uzsverot mākslinieku plašās iespējas mūsdienās, viesskolotājs iepazīstināja skolēnus ar dažādām metodēm, kuras tiek izmantotas reklāmas vizuālā materiāla veidošanā - no ar roku zīmēta un no kartona izgriezta materiāla līdz tikai studijā radītam un filmētam video materiālam. Izmantojot piemērus, aģentūras radošais direktors pastāstīja par to, cik spēcīgu iespaidu reklāma var atstāt uz cilvēku un sabiedrību kopumā, uzsverot, ka ar radošu pieeju var panākt pat to, ka pasaule kļūst taisnīgāka.
Skolēni atzina, ka mācību stunda bijusi gan interesanta, gan iedvesmojoša. Dažus audzēkņus tā mudinājusi aizdomāties par nākotnes izvēlēm un iedrošinājusi apsvērt iespēju savu turpmāko dzīvi saistīt ar mākslu, jo tā ietver daudz vairāk par zīmēšanu un gleznošanu.
Nellija Ločmele iesaka nevis neticēt, bet šaubīties
Emīla Dārziņa Mūzikas vidusskolā 24. novembrī viesojās žurnāla "Ir" galvenā redaktore Nellija Ločmele. Viņa vadīja latviešu valodas stundu ar nosaukumu "1. aprīlis vidu gadu jeb - kā atšķirt melus no patiesības".
Nellija Ločmele sarunā ar skolēniem uzsvēra nepieciešamību katram izsvērt pieejamās informācijas patiesumu, norādot, ka laikā, kad dažādiem medijiem ir tik liels spēks, viltus ziņas patiešām tiek apzināti ražotas, tāpēc vienmēr jābūt modriem, jāmeklē ziņas pirmavots un kritiski jāizvērtē pieejamā informācija. Viesskolotāja parādīja vairākus uzskatāmus piemērus, kā medijs var sagrozīt realitāti, tomēr aicināja skolēnus nevis neticēt redzētajam un lasītajam, bet gan šaubīties par to, pārbaudīt un tikai tad saglabāt to kā sev derīgu informāciju.
Skolēni uzslavēja Nellijas Ločmeles prasmi strādāt ar skolēniem un aicina viņu biežāk apmeklēt skolas ar tik vērtīgām mācību stundām, atzīstot par noderīgu informāciju, piemērus un padomus par to, kā atšķirt patiesas ziņas no viltotām un kā pārbaudīt ziņu izcelsmi.
Ilmārs Osmanis iedvesmo skolēnus izvēlēties savu ceļu
24. novembrī Ādažu vidusskolā viesojās "HansaMatrix" vadītājs Ilmārs Osmanis, kurš fizikas stundā aicināja skolēnus izvēlēties savu ceļu un nekopēt citus.
Ilmārs Osmanis tikās ar 9. - 12. klases skolēniem, pastāstot par to, kā bibliotēkas apmeklējums raisījis interesi par elektroniku, kā arī saviem studiju gadiem un uzņēmuma veidošanu. Viesskolotājs uzsvēra tos priekšmetus, kam, viņaprāt, ir jāpievērš īpaša uzmanība skolas laikā, un kādas profesijas varētu būt pieprasītākās nākotnē. Skolotājs Raivis Pauls stāsta, ka bijis liels interesentu loks, kuri vēlējušies apmeklēt Osmaņa mācību stundu un sarunai paredzētais laiks aizritēja ļoti ātri, taču uzņēmējs uzkavējies arī pēc stundas, lai visi interesenti varētu saņemt atbildes uz sev būtiskajiem jautājumiem.
Fizikas skolotājs Raivis pirms nodarbības īsā sarunā ar Ilmāru Osmani sapratis, ka, pats būdams skolēns, pirms 10 gadiem bijis mācību ekskursijā "HansaMatrix" rūpnīcā un tieši šī ekskursija palīdzējusi izvēlēties nākotnes profesiju. Savukārt skolēni saka paldies par iedvesmu un motivāciju studēt, kā arī iedrošinājumu izvēlēties pašiem savu ceļu, nevis sekot pūlim.
Gatis Rozenfelds dalās ar padomiem lieliska foto tapšanā
Par ko fotogrāfija vēsta auditorijai un kas aiz tās slēpjas? 24. novembrī atbildi uz šo jautājumu guva Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi, pie kuriem viesojās fotogrāfs Gatis Rozenfelds.
Aplūkojot un analizējot dažādus piemērus, Gatis ar jauniešiem runāja par attēla nozīmi mūsdienās un lielākajiem izaicinājumiem fotogrāfam un viņa komandai. Ar stāstiem no pieredzes viesskolotājs atklāja reklāmas foto tapšanas procesu, pastāstot, kāds ir ceļš no "reklāmista" idejas līdz taustāmam rezultātam, kā arī padalījās ar dažiem fotogrāfu noslēpumiem.
Fotogrāfijas eksperts uzsvēra spēcīgas komandas nozīmi jebkuras fotogrāfijas tapšanā un mudināja domāt arī par praktisko aspektu jeb finansēm, kas būtiski iespaido katra fotogrāfa darbu. Pēc stundas skolēni atzinīgi novērtēja Gata interesanto stāstījumu un dalīšanos personīgajā pieredzē - gan panākumos, gan kļūdās. Tāpat jaunieši priecājās par Gata sniegtajiem praktiskajiem padomiem fotogrāfijas mākslā.
Uldis Smilts iedvesmo studēt, strādāt un dzīvot Latvijā
Rūjienas vidusskolā ceturtdien viesojās "Exigen Services Latvia" finanšu un administratīvais direktors Uldis Smilts, lai runātu ar skolēniem par nākotni IT nozarē un aicinātu skolēnu patiesi ticēt sev un savām spējām.
Uzsākot stundu, Uldis Smilts dalījās ar personīgās un profesionālās dzīves pieredzi, uzsverot, ka Latvija ir lieliska vieta, kur studēt, strādāt un dzīvot. Skolēni tika iepazīstināti ar karjeras iespējām IT nozarē – Smilts pastāstīja par nepieciešamo izglītību, prakses un darba iespējām. Kā jomas profesionālis U. Smilts pastāstīja par šī brīža situāciju darba tirgū – nozares vidējo atalgojumu un vakantajām darba vietām, situāciju pasaulē. Stundā skolēniem bija iespēja uzzināt, kādiem mācību priekšmetiem būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība, lai spētu sasniegt labus rezultātus IT nozarē. Tajā pašā laikā viesskolotājs dalījās ar viedokli, ka ne vienmēr teicamas sekmes skolā ir garants uz izdevušos profesionālo dzīvi, liekot akcentu uz prasmēm, ne sekmēm. Skolēni tika iedrošināti ļauties sarežģītiem izaicinājumiem, vairot ticību sev un saviem spēkiem.
Pēc mācību stundas skolēni atzina, ka tikšanās ar Uldi Smiltu bijusi ļoti vērtīga, īpaši 11. un 12. klases skolēniem, kuri ir lielas izvēles priekšā, noslēdzot skolas gaitas, un izteica vēlmi biežāk tikties ar uzņēmējiem no dažādām nozarēm. Tāpat skolēni guvuši apliecinājumu, ka IT nozarei ir nākotne gan Latvijā, gan pasaulē, un pārliecību, ka ja labi grib un strādā, tad visas virsotnes ir sasniedzamas.
Ilmārs Šlāpins iedvesmo skolēnus būt drošiem un atvērtiem
Olaines 1. vidusskolā viesojās interneta žurnāla "Satori" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins, lai ar 12. klases skolēniem runātu par to, kā neatdot politiku politiķiem jeb par pilsoniskās aktivitātes nozīmi demokrātiskā sabiedrībā.
Stundas sākumā Ilmārs Šlāpins ar skolēniem runāja par demokrātijas jēdzienu, demokrātijas vēsturisko attīstību, trūkumiem un ieguvumiem. Kopā ar skolēniem Šlāpins diskutēja par vēlēšanu nozīmi demokrātiskā sabiedrībā un mūsu kā vēlētāju atbildību. Viņš uzsvēra, ka nedrīkst nenovērtēt izglītota, atvērta un droša pilsoņa nozīmi demokrātiskas sabiedrības nodrošināšanā, norādot, ka mēs nereti aizmirstam, cik nesen esam ieguvuši tās brīvības, kuras baudām šodien. Viņš aicināja būt modriem, zinošiem un spējīgiem ietekmēt politiskos procesus.
Skolēni atzina, ka mācību stunda iedvesmojusi kļūt aktīvākiem un uzdrošināties izteikt savas domas un uzskatus. Cilvēks, kas zina, ko grib, arī spēj, ko grib, secina skolēni. Kāds 12. klases skolēns raksta: "Patriotisms nav tikai karodziņš pie krūtīm. Tā ir nemitīga runāšana ar varu."