Piektdien, 25. novembrī, noslēgusies “Iespējamās misijas” (IM) ikgadējā akcija “Iedvesmo mācīties!”, kuras ietvaros 33 sabiedrībā zināmas cilvēki un atzītākie savas jomas profesionāļi uz vienu mācību stundu iejutās skolotāja lomā. Šogad vairāki viesskolotāji aicināja skolēnus attīstīt savas sadarbības prasmes un būt atvērtiem iespējām uzkrāt dažādu pieredzi, kā arī kritiski izvērtēt pieejamo informāciju.
Jau vēstīts, ka 21. novembrī, viesojoties Ādažu vidusskolā, akciju atklāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, vadot dabaszinību stundu, un JRT aktieris Vilis Daudziņš, vadot vēstures stundu. Atskatu uz šīs dienas vieslekcijām lasi šajā rakstā, bet te atradīsi otrās, trešās un ceturtās dienas stundu apskatus.
Akcijas noslēguma dienā pie skolēniem devās modes dizaineris Aleksandrs Pavlovs, "SAF Tehnika" valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola. Piedāvājam ieskatu, kā šajās mācību stundās veicās viesskolotājiem un skolēniem.
Šogad uz "IM" sadarbības skolām Rīgā, Liepājā, Ventspilī, Rūjienā, Siguldā, Stalbē, Kuldīgā, Olainē un citās Latvijas pilsētās devās tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā aktieris Vilis Daudziņš, SWH radio balss un improvizācijas meistars Kaspars Breidaks, portāla "Delfi" galvenais redaktors Ingus Bērziņš, finanšu ministre Dana Reizniece Ozola, "Lattelecom" valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis, "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis, un citi savas jomas profesionāļi un veiksmīgākie uzņēmēji.
Akcijas mērķis ir ienest profesionāļu pieredzi skolās, lai radītu skolēniem pēc iespējas pilnīgāku priekšstatu par dažādu jomu un profesiju darba ikdienu un tajās nepieciešamajām zināšanām un prasmēm. Pilnu akcijas stundu sarakstu var apskatīt šeit.
Paralēli akcijai līdz 1. decembrim turpinās pieteikšanās "IM" izglītības programmai, kur aicināti pieteikties dažādu specialitāšu zinoši un mērķtiecīgi jaunie profesionāļi, augstskolu absolventi un pēdējā kursa studenti, kuri vēlas attīstīt savas līderības prasmes un iedvesmot skolēnus mācīties. Pieteikties un ieteikt labus kandidātus var vietnē piesakies.iespejamamisija.lv.
Normunds Bergs iedvesmo mācīties fiziku
25. novembrī Tukuma Raiņa ģimnāzijā fizikas stundu vadīja "SAF Tehnika" valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs, portālam "Delfi" vēsta "IM" pārstāve Indra Zomerovska.
Jau pašā sākumā Bergs aicināja skolēnus aktīvi iesaistīties sarunā, jo "saruna ir tik laba, cik abi runātāji ir šajā sarunā ieinteresēti!" Vispirms uzņēmējs pastāstīja par saviem skolas gadiem un interesēm, savukārt stundas turpinājumā skolēni ar viesi risināja dažādus uzdevumus, piemēram, rēķināja, kāds ir zemes apkārtmērs. Lai arī sākotnēji skolēni teica, ka šis ir visai sarežģīts uzdevums un ir pārāk maz "doto", tomēr galu galā kopā ar viesskolotāju, izmantojot savas zināšanas, sarunas un spriedumus, viņi to atrisināja. Normunds Bergs uzsver, ka nav neatrisināmu uzdevumu, ejot soli pa solim uz priekšu, viss ir risināms.
Kā stāsta Zomerovska, skolēni pauda prieku par notikušo stundu un atzina, ka tajā dzirdējuši vairākus vērtīgus padomus, kuri motivē gan mācīties fiziku un izzināt pasauli, gan paplašināt savu redzesloku. Skolēniem patika Normundam Bergam raksturīgais tiešums un aicinājums: "Fizika ir jāmācās, lai roboti neatņemtu darbu!"
Reinis Rubenis ar bērniem iejūtas karjeras konsultantu lomā
Ar Cēsu 2. pamatskolas 9. klases skolēniem piektdien tikās "Swedbank" valdes priekšsēdētājs Reinis Rubenis, kurš vadīja angļu valodas stundu.
Stundas pamatmērķis bija iepazīstināt skolēnus ar tendencēm globālajā darba tirgū, izmaiņām tajā. Stunda tika veidota kā diskusija par zināšanām un prasmēm, kas skolēniem būs nepieciešamas brīdī, kad viņi būs gatavi stāties darba tirgū. Izmantojot Rubeņa pieredzi un skatījumu, kā arī sagādātos materiālus, skolēni analizēja jaunākās tendences darba tirgū, un paši centās noteikt, kas viņiem būtu jāapgūst, lai pielāgotos nākotnes izmaiņām. Stundas otrajā daļā pēc darba pāros un grupās skolēni dalījās ar atziņām ar saviem klasesbiedriem un pārsprieda savus secinājumus ar viesskolotāju.
Kā norāda Indra Zomerovska, skolēni atzinīgi novērtējuši viesskolotāja darbu. Stundas ietvaros viņi ne tikai apguvuši jaunus vārdus angļu valodā, bet, iejūtoties karjeras konsultanta lomā, arī apzinājušies, kādas prasmes ir jāapgūst, lai būtu veiksmīgs mūsdienu dinamiskajā darba tirgū.
Dana Reizniece-Ozola iedvesmo ceļojumam kosmosā
25. novembrī Rīgas 64. vidusskolā mācību stundu 5. klasei vadīja finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, lai runātu ar bērniem par nākotnes profesijas izvēli, pastāstīja "IM" pārstāve Indra Zomerovska.
Sākot stundu, ministre īsi pastāstīja par savu studiju un karjeras gaitu. Turpinājumā viesskolotāja izstāstīja, kādas jaunas profesijas nākotnē būs pieprasītas, un lika aizdomāties par to, cik lielu lomu jau tagad mūsu dzīvēs ieņem tehnoloģijas, uzsverot IT segmenta nozīmi. Vienlaikus finanšu ministre uzsvēra, ka tehnoloģijas nespēj dot emocijas, ko spēj dot dzejnieki, mākslinieki un mūziķi, tāpēc Dana aicināja skolēnus jau tagad izkopt savus talantus un lasīt grāmatas. Viņa aicināja skolēnus būt aktīviem un darīt vairāk, nekā no viņiem sagaida, lai spētu pārspēt savus nākotnes konkurentus.
Stāstot par zinātnieku izgudrojumiem un sasniegumiem, viņa iedrošina skolēnus sapņot par lielām lietām, jo pasauli var apgriezt, ja ir vismaz viens stiprs atbalsta punkts.
Skolēni ar prieku sagaidīja Danu Reiznieci-Ozolu un ar patiesu aizrautību klausījās ministres stāstīto, kā arī nekautrējās uzdot daudz jautājumu. Viņi atzīst, ka mācību stunda motivējusi nekad dzīvē neapstāties un censties cik spēka, lai sasniegtu labu rezultātu. Kāds skolēns pēc mācību stundas norāda, ka ir izlēmis, par ko kļūs nākotnē (tas gan paliek noslēpums), savukārt kāds cits ir gatavs ceļojumiem kosmosā.
Aleksandrs Pavlovs iedvesmo ieguldīties par visiem 100%
Rīgas Tūrisma un radošo industriju tehnikumā (RTRIT) viesojās modes dizaineris Aleksandrs Pavlovs, lai ar studentēm runātu par dizainera iedvesmu un pašdisciplīnu.
Aleksandrs ir RTRIT Konventa sastāvā, kā arī ir vērtējis 4. kursa studentu kvalifikācijas eksāmena darbus, tādēļ viņam, uzzinot par akciju, uzreiz bija skaidrs, ka šī ir lieliska iespēja satikt studentes vēl pirms eksāmeniem un motivēt strādāt labāk un vairāk. Mācību stundā viņš runāja par pašdisciplīnu, mērķtiecību un ilgtermiņa ieguldījumu savas karjeras izveidē. Viņš studentēm uzsvēra, ka savā imidžā un radošajos darbos ir jāizmēģina pēc iespējas vairāk. Par zināšanām Aleksandrs saka: " Skolā jābūt nevis tā, lai skolotāji tevi spiež un tu izdari minimumu, bet tā, lai jūs katrs spiežat skolotājus stāstīt, rādīt un mācīt vēl vairāk." Par attieksmi pret darbu viņš uzsver: "Sākumā jādomā, ko es došu, nevis - ko dos man un cik es par to nopelnīšu! Tas viss nāk ar laiku."
Studentes ir pateicīgas par viesskolotāja veltīto laiku un sniegto iedvesmu, atzīstot, ka mācību stunda ir motivējusi strādāt labāk, noticēt sev, pārvarēt grūtības un katrā darbā ieguldīties par 100 %. "Šī stunda lika saņemties un iet uz saviem mērķiem ar lielāku ātrumu un spēku!" raksta kāda skolniece.