Latvijā vairāk nekā 20 000 bērnu katru gadu gūst dažādas traumas. Jā, arī svētkos! Rūpējoties par mūsu bērnu drošību un gaidot Ziemassvētkus, "Cālis", Bērnu slimnīcas fonds un Bērnu klīniskās universitātes slimnīca (BKUS) vērš sabiedrības uzmanību bērnu traumatisma problēmai, aicinot vecākus, vecvecākus, ikvienu līdzcilvēku uzmanīt bērnus, veidojot iespējami drošu vidi ar mērķi mazināt negadījumu skaitu.
Lai pievērstu ikviena pieaugušā uzmanību it kā vispārzināmām lietām, drošu svētku pamācības šoreiz tiek sniegtas nevis no baltos halātiņos tērpiem dakteriem un medmāsām, bet gan no bērniem.
Traumas ir negadījums, kas varētu nenotikt. Tūkstošiem bērnu katru gadu varētu baudīt bezrūpīgu bērnību, nezināt, kas ir sāpes un galvenais – izaugt veseli. Tomēr nedrošas rotaļlietas, pārgalvīgas spēles un sporta aktivitātes, neuzmanība uz ceļa, piesardzības trūkums saskarsmē ar dzīvniekiem, nevietā atstāti nedroši ķīmiski līdzekļi un bērnu uzraudzības trūkums veido šo skarbo statistiku, uzsver ārsti.
Novērtējot pēdējo gadu statistiku, BKUS speciālisti atzīst, ka situācija neuzlabojas. Pārāk daudz bērnu gūst traumas.
Karsta tēja – bīstams objekts tavā mājā
Visbiežāk traumas rodas no nevietā atstātiem bīstamiem šķidrumiem – karstas kafijas un tējas, pieejamas sadzīves ķīmijas. Vai tu zināji, ka viena karsta kafijas vai tējas tasīte spēj apdedzināt līdz pat 30 procentiem no maza bērna ķermeņa? Piemēram, pagājušā gada laikā Bērnu slimnīcā nonākuši vairāk nekā 180 bērni ar apdegumiem, kas radušies no karstiem šķidrumiem. Apdegumu sekas ir biedējošas un visbiežāk – paliekošas, brīdina ārsti.
Ko var darīt lietas labā? Esiet uzmanīgi – karstus šķidrumus, ēdienus un traukus novietojiet bērniem nepieejamā vietā! Pārbaudiet, vai mazulis, kurš vēl vakar neprata piecelties kājās, to nav iemācījies jau šodien un ar rociņām nevar aizskart elektriskās tējkannas vadu. Jūs, kā pieaugušie, varat paredzēt dažus solīšus uz priekšu!
Eņģeļu mati un dāvanu kalni – potenciāls SOS signālam
Eņģeļu mati un dāvanu kalni – potenciāls SOS signālam
Bērnu ķirurģe Inguna Stirboviča stāsta, ka Ziemassvētku laikā bērni, kuri rāpo, mēdz norīt eglīšu rotājumus, piemēram,"eņģeļu matus", jo tie ir spoži un piesaista uzmanību. Rūpīgi izvēlies, kādas mantiņas rotās tavu Ziemassvētku eglīti, vai tās nesatur kādas sīkas detaļas, ko bērns ar pirkstiņiem var noknibināt un pārbaudei - iebāzt mutē.
Mediķi uzsver, ka pēdējo gadu tendence ir nedrošas rotaļlietas – tās nav pietiekami izturīgas, satur sīkas detaļas un piekļuve baterijām nav aizsargāta. Vairāki desmiti bērnu katru gadu norij baterijas. Tas vērojams tieši bērniem vecumā ap divu gadu vecumu. Līdzvērtīgi bīstamas ir rotaļlietas, kas satur magnētus. Tie mēdz radīt ļoti bīstamas zarnu traumas, brīdina ārsti, tādējādi aicinot gan pieskatīt bērnus un raudzīties, kas nonāk viņu mutē, gan arī rūpīgāk izvēlēties to, ko liekam dāvanu maisos un pārbaudīt citu rūķu atnestās dāvanas, kuras, iespējams, gatavojis kāds, kuram bērnu nav, līdz ar to viņš nevar paredzēt visus drošības aspektus.
Ziemassvētku laikā bērniem patīk arī maskoties, taču, kā liecina ārstu novērojumi, gadās tā, ka svecīšu liesmas aizdedzina rūķu bārdiņas un kleitu volānus. Ir arī bērni, kuri mēdz iedzert šķidrās sveces un, gatavojot dāvanu iesaiņojumus, apdedzināt pirkstus ar līmes pistoli.
Radošas nodarbes ir laba lieta, tomēr tām jānotiek stingrā pieaugušo uzraudzībā, jo īpaši, ja tajās iesaistīti mazāki bērni.