Ķīniešu Jaunā gada svinības (pēc Mēness kalendāra) sākas tad, kad iestājies jauns Mēness, taču pirmā diena, kad dzimšanas karti varēs rēķināt Uguns Gaiļa gadā dzimušam cilvēkam, būs 2017. gada 3. februāra vakars (pēc Saules kalendāra). Tā nu sanāk, ka Jaunā gada svinībās mēs varam jandalēties vēl iepriekšējā – Uguns Pērtiķa gada – ritmos.
Tas elements, kas piešķirts katra gada dzīvniekam (var būt pieci elementi – Koks, Uguns, Zeme, Metāls, Ūdens, katrs ar Jaņ un Iņ zīmi) nozīmē tēmu, kas aktuāla attiecīgajā gadā.
Pērtiķa gads bija Jaņ (vīrišķīgs, aktīvs, agresīvs) Uguns gads. Tātad aktuālas 2016.gadā – vīrišķīgās Uguns tēmas: sacensības, Olimpiskās spēles, ideoloģijas jautājumi, karstas debates, politika, sprādzieni, spriedze, stress, karš, ugunsgrēki... Kā šīs tēmas risina Pērtiķis?
Katram dzīvniekam Austrumu horoskopā – sava loma
Te nu uzziņai īss skaidrojums – visi divpadsmit Austrumu dzīvnieki iedalās trīs grupās (skat. ilustrāciju). Katru sezonu iesāk ļoti aktīvs dzīvnieks:
- pavasari – Tīģeris (4.02.–4.03.),
- vasaru – Čūska (5.05.–5.06.),
- rudeni – Pērtiķis (7.08.–6.09.),
- ziemu – Cūka (7.11.–5.12.).
Tie, kas interesējas par ķīniešu metafiziku, zina, ka šos dzīvniekus sauc par "Pasta zirgiem". Senajos laikos dzīve šajos mēnešos risinājusies tik strauji, ka pasta stacijās paspējuši vien mainīt pasta zirgus un traukties tālāk.
Sezonu turpina dzīvnieks, kuram apzīmējums ir "Persika zieds":
- pavasarī – Trusis (5.03.–3.04.),
- vasarā – Zirgs (6.06.–6.07.),
- rudenī – Gailis (7.09.–7.10.),
- ziemā – Žurka (6.12.–4.01.)
Šajos mēnešos var apstāties no trakā skrējiena sezonas sākumā, ieelpot pirmo pavasara ziedu smaržu, pirmo vasaras rozi, rūgto rudens krizantēmu un baudīt glāzi karstvīna ziemā... Jā – te jau es no senajiem laikiem aši pārlēcu uzreiz uz mūsdienām. Un šis mēnesis ir kā radīts, lai iemīlētos.
Katras sezonas noslēguma dzīvnieks ir lēnāks par pārējiem. Tas it kā piesēž zem saulessarga, kur neviens netraucē, un apdomā – jā, kā tad man īsti gājis šai pavasarī, vasarā, rudenī, ziemā? Šiem dzīvniekiem dots apzīmējums "Elegantais pārklājs". Tie, kam dzimšanas kartē ir kāds no šiem domīgajiem, bieži ir radošo profesiju pārstāvji. Jo īsta māksla jau rodas vienatnē, pārdomās, radošajās mokās... Un tie ir:
- pavasarī – Pūķis (4.04.–4.05.),
- vasarā – Kaza (7.07.–6.08.),
- rudenī – Suns (8.10.–6.11.),
- ziemā – Vērsis (5.01.–3.02.).
Kā līksmot 31. decembrī?
Atgriezīsimies pie Pērtiķa, kurš vēl valdīs naktī uz 1. janvāri, kad svinēsim Jauno gadu. Kāds viņš ir?
Ja es jautātu lauksaimniekam – kāds tev ir šis laiks no 7. augusta līdz 6. septembrim? Traks skrējiens un darba cēliens – viņš atbildētu. Viss ir gatavs reizē. Labība jāpļauj, kartupeļi jāvāc, lauki jāuzar, ziemāji jāiesēj...
Jūs varat arī paspēt kaut ko vēl padarīt...
Ja es jautātu jaunajiem vecākiem – kāds tev šis laiks? Ārprāts – bērns uz skolu jālaiž, no visām drēbēm izaudzis, nekas vairs, izrādās, neder, jābrauc, jāpērk viss skolai, tik daudz vēl darāmā!
Ja vaicātu rūpīgai mājsaimniecei? Konservi, burciņas, marinādes, kaltētas tējas, žāvēti ārstniecības augi... Diennaktī stundu par maz, lai visu paspētu...
Ja es jautātu tev? Vai vari apgalvot, ka šajā laikā neko neķer, negrāb, nestreso, ka nepaspēsi?
Tāpēc jau Austrumu gudrie ir šīs dabas ritmu īpašības piedēvējuši attiecīgi tam dzīvniekam, kurš rīkojas līdzīgi. Kurš gan, braucot uz Austrumu zemēm, nav brīdināts uzmanīties no pērtiķīšiem, kuriem tik ļoti interesē tavas saulesbrilles, no kabatas tiek aši izķeksēts kabatlakatiņš, un, pasarg dies', somiņu atstāt vaļā – tad ātri vari šķirties no tās satura!
Tātad mūsu Jauno gadu 31. decembrī svinam jautri, atraktīvi, spoži, zibenīgi, aši! Ja nu kādam izdodas vēl pakarāties kādā liānā vai palmas zarā – jā, tas būs īsti piederīgi!