Iveta Vietniece
Mūždien mainīgā ziema pie mums atnāk ne tikai ar baltu sniedziņu un egļu smaržas piesātinātām dienām, bet arī ar aukstiem vējiem un lietus lāsēm, kas klauvē pie loga. Ziema ir laiks, kad biežāk sanāk saaukstēties un, vīstoties siltajā šallē, lūkot pēc zāļu tējas un medus.

Mūsu palīgi ziemīgajās dienās var būt arī ēteriskās eļļas, kas ir viens no senākajiem dabas dotajiem ārstniecības līdzekļiem.

Ēteriskās eļļas ir radījusi pati māte daba, un tās ir auga aromāts ar noteiktu ķīmisko vielu sastāvu. Tās ir ļoti koncentrētas un iedarbīgas. Ēteriskās eļļas izdala speciāli augu dziedzeri, kanāli vai šūnas, kas atrodas noteiktās auga daļās – saknēs, kātos, mizā, lapās un ziedos, kā arī dažu koku sulā un koksnē.

Par ēteriskajām eļļām var uzskatīt tikai tās eļļas, kas ir iegūtas tvaika destilācijas ceļā vai ar auksto spiešanas metodi, ar kuru pārsvarā tiek iegūtas ēteriskās eļļas no citrusu augļiem.

Kā tas darbojas?

Ēteriskās eļļas iedarbojas uz cilvēku fizioloģiski un psihoemocionāli – tas notiek ar ožas sensorās sistēmas palīdzību. Katrai eļļai ir ļoti sarežģīts ķīmiskais sastāvs, kas nosaka tās iedarbību. Eļļas iekļūst cilvēka ķermenī un iesaistās metaboliskajos procesos vairākos veidos – caur ādu vai caur ožas sensoro sistēmu. Ieelpojot iedarbība ir ātrāka, caur ādu – lēnāka.

Ņemot vērā, ka ēteriskās eļļas molekulas ir ļoti vieglas, tās spēj iekļūt šūnas iekšienē un mijiedarboties ar DNS, RNS un gēniem. Ēteriskās eļļas mijiedarbojas ar fermentiem, endokrīno sistēmu, imūnsistēmu un citām organisma sistēmām.

Ne mazāk svarīga par fizioloģisko iedarbību ir eļļas smaržas iedarbība ar ožas sensorās sistēmas palīdzību. Smaržas nervs stimulē pašu senāko galvas smadzeņu struktūru – limbisko sistēmu, kas ietekmē cilvēka emocionālo stāvokli, vēlmes, fiziskās vajadzības un atmiņu. Ēteriskās eļļas spēj harmonizēt organisma enerģētisko struktūru, kā arī harmonizēt labās (intuīcija) un kreisās (loģika) galvas smadzeņu pusložu darbību.

Saaukstēšanās profilakse

Saaukstēšanās ir vīrusu izraisīta kakla un deguna infekcija. Iekaisusī deguna un kakla gļotāda ir ļoti jutīga pret baktērijām, kas var izraisīt papildu sarežģījumus. Daudzas ēteriskās eļļas var vienlaikus noderēt gan saaukstēšanās profilaksei, gan samazināt jau esošās saaukstēšanās simptomus un mazināt iespējamas baktēriju izraisītas veselības problēmas. Daļēji tas izpaužas tādējādi, ka ēteriskās eļļas stimulē organisma pašaizsardzības spējas.

Labākās šajā ziņā ir lavandas, eikalipta, manukas, tējas koka un najoli ēteriskās eļļas. Vari izmantot arī piparmētras, rozmarīna un priedes ēteriskās eļļas.

Ēteriskās eļļas var izmantot profilaksei, nesagaidot, kad esam saaukstējušies. Viens no ērtākajiem pielietošanas veidiem ir aukstās inhalācijas. Piemēram, varam aromatizēt telpas, bet nevis ar ierasto aroma lampu ar svecīti, bet izmantojot aroma difūzeri, kas ēterisko eļļu telpā izplata ar ultraskaņas palīdzību, tādējādi saglabājot visas eļļas vērtīgās īpašības. Aroma difūzerī pietiks ar 2–3 pilēm ēteriskās eļļas.

Pie aukstajām inhalācijām ir pieskaitāmi arī kaklā pakarami māla aroma medaljoni, kurus var nēsāt līdzi, iepilinot pāris piles ēteriskās eļļas. Māls absorbē ēterisko eļļu, un pamazām tā iztvaiko, aizsargājot mūs no vīrusu infekcijām. Līdzīgi darbojas speciālas aroma pērlītes, koka (neapstrādāta) aroma aksesuāri, filca gabaliņi, ko var pakarināt, piemēram, pie bērna gultiņas. Dažas pilītes piparmētras vai eikalipta ēteriskās eļļas var iepilināt deguna inhalācijas penālītī, lai atvieglotu elpošanu. Minētie aroma "nesēji" aplūkojami attēlā.

Visas šīs lietiņas ir iegādājamas specializētajās tirdzniecības vietās, kur tiek tirgotas ēteriskās eļļas.

Kad slimība jau piezagusies

Kad esam jau saaukstējušies, nepieciešamas iedarbīgākas ēterisko eļļu pielietošanas metodes. Piemēram karstās inhalācijas un vannas, arī kāju vannas.

Ļoti labi palīdzēs inhalācijas ar timiānu, ja ir iekaisis kakls. Saaukstēšanās agrīnā stadijā noderēs vanna ar 3–4 pilēm tējaskoka vai manukas ēteriskās eļļas, kas uzpilinātas uz ēdamkarotes sāls, piena, salda krējuma, spirta.

Drudzi un ar to saistītās galvas sāpes samazinās vanna ar majorāna eļļu. Arī karstajās inhalācijās (labāk dienas pirmajā pusē) var izmantot 1–2 piles tējaskoka, eikalipta, piparmētras vai rozmarīna ēteriskās eļļas.

Ēteriskās eļļas ir loti iedarbīgas, vienkārši izmantojamas un, pareizi lietotas, nerada blaknes, tādēļ tās ir vērts iekļaut mūsu mājas aptieciņā!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!