"Alķīmija" divatā
Tiesa, lai dotos kopā ar mīļoto uz aromterapijas konsultāciju, abiem nepieciešama atklātība un savstarpēja uzticēšanās. Dabīgām smaržām piemīt dziļums un izsmalcinātība, un to veidošanas procesā iespējams daudz ko uzzināt par partneri, atklāt sevi un otru cilvēku no jauna – jaunā apziņas līmenī, jaunā redzējumā. Līdztekus notiek arī iepazīšanās ar smaržām izvēlēto ēterisko eļļu iedarbības principiem – ko tie šobrīd nozīmē smalkajā plānā.
Runā, ka mīlestībai visi vecumi esot vienlīdz labi. Ar smaržu veidošanu ir tāpat – šī nodarbe der jebkura vecuma pāriem, kas atbalsta dabīgu dzīvesveidu un vēlas būt apzināti vai nokļūt kaut soli tuvāk apzinātībai. Turklāt smaržas izveide ir smalks, intuitīvs un alķīmisks process, kurš atspoguļo šābrīža dzīves izjūtu, iekšējo pasauli, palīdzot atbrīvoties no ilūzijām.
Kopīgi darbojoties, var daudz kas atklāties. Tos nevarētu saukt par pārsteigumiem, vienkārši cilvēks top apzinātāks caur pasaules uztveri citādā, atšķirīgā redzējumā, no cita skatpunkta, nekā līdz šim.
Iespējams, būs cilvēki, kuri bažīsies – ja nu smaržu gaume abiem nesaskan? Taču – nemaz nav noteikti jāsaskan! Ja kādas ēteriskās eļļas aromāts no kompozīcijai izvēlētajiem vienam patīk, bet otram ne, tad tas tikai norāda uz atšķirīgu posmu ceļā pie sava kodola: tas ir dabiski, jo mūsu apziņa nemitīgi atrodas attīstībā. Galvenais ir savstarpēja pieņemšana un beznosacījuma mīlestības potenciāls.
Tomēr vairumā gadījumu starp izvēlētajiem aromātiem ir kāds aromāts, kurš patīk abiem, norādot uz kopējo un vienojošo aspektu.
Foto: Una Munise Vasiļjeva
"Esmu novērojusi, ka pēdējā laikā klienti savas dabīgās smaržas veido no ēteriskajām eļļām, kas rada drošības un pasargātības sajūtu, kad par tevi kāds gādā un rūpējas, sniedzot paļāvību.
Vīrieši vairumā gadījumu tīkamo ēterisko eļļu sarakstā izvēlas tos, kas ir bāzes nots aromāti – sandalkoks, pačūlija, ozolkoka sūna –, tādējādi vairojot savu vīrišķo spēku. Savukārt sievietēm patīk frandžipani, zeltainās čampas un Damaskas rozes ēterisko eļļu smarža, kas atklāj viņās dievišķās Veneras enerģiju.
Taču kopumā jāatzīst, ka cilvēku gaume laika gaitā un atkarībā no dzīves cikla mainās. Šobrīd visiemīļotākās ir Peru balzama, vaniļas, liepziedu, vīraka ēteriskās eļļas," stāsta Agrita.
Ar ko pašdarinātas smaržas ir pārākas?
"Nereti man jautā – kādu pievienoto vērtību tās var dot salīdzinājumā ar gatavajām, industriāli ražotajām smaržām? Dabīga smarža nesatur sintētiskās vielas (fiksatorus, smaržvielas, krāsvielas) un naftas izcelsmes vielas, tās noturība panākta, smaržas kompozīcijā pielietojot bāzes nots ēteriskās eļļas ar zemu gaistamību.
Turklāt individuālu dabīgu smaržu papildu priekšrocība ir tā, ka tās ietvers tikai "īpašniekam" tīkamos ēterisko eļļu aromātus un būs pilnīgā saskaņā ar viņu pašu. Tieši tādēļ šādas smaržas spēj dzīvei piešķirt vitalitāti un dzīvesprieku, sniedzot arī viņam vajadzīgo līdzsvaru. Un, ja līdzsvars ir mūsos katrā pašā, tad līdzsvars un harmonija iespējama arī partnerattiecībās.
Auga enerģija ēteriskajā eļļā līdzsvaro mūsu iekšējo pasauli. Ir būtiski apzināties, ka ārējā pasaule un cilvēki mums apkārt mainās caur mūsu iekšējo pasauli, – svarīgs ir virziens no iekšējā uz ārējo, jo tikai pārmaiņas iekšējā pasaulē ir transformējošas arī ārējā.
Visbeidzot, izveidotās smaržas būs neatkārtojamas un vienīgās. Arī ikviens dzīves mirklis pats par sevi ir neatkārtojams un netverams, aicinot dzīvot šobrīd, pateicībā par šo brīdi, neko neatliekot. Un dabīga smarža to skaidri parāda ar savu autentiskumu un gaistamības spēju!" skaidro aromterapijas speciāliste.
Kā īsti notiek šāds pasākums?
"Ievadā aplūkojam dabīgas smaržas priekšrocības un smaržas kompozīcijas izveides pamatprincipus, kurus nepieciešams ievērot, lai smarža būtu harmoniska, nobriedusi un pilnīga. Tad pāris kopīgi izsmaržo ēteriskās eļļas un no piedāvātā klāsta izvēlas sev vistīkamākos aromātus, no kuriem noslēgumā tiek veidota smaržas kompozīcija un smarža katram pēc savas gaumes," stāsta Agrita.
Tie, kuri bijuši uz aromdiagnostikas testu, zina, ka ēteriskās eļļas dalās grupās. Divas no tām pārstāv vīrišķo un sievišķo principu. Piederība sieviešu hormonālajām un vīriešu hormonālajām ēteriskajām eļļām nepārprotami norāda uz ēteriskās eļļas dabu, tomēr papildus jāņem vērā arī izvēlēto aromātu gaistamības spēja.
Arī smaržas kompozīcijā darbojas tie paši principi, kas dzīvē: vīrišķās un sievišķās enerģijas vienotība, kurā vīrišķais "tur" sievišķo, lai sievišķais neizplūst un nekļūst nevadāms: lai nav par saldu vai par spēcīgu, lai pats nekļūst vīrišķīgs. Visuma kārtība nepieciešama arī dabīgajā smaržā.
Tādēļ, veidojot smaržas kompozīciju no vistīkamākajām ēteriskajām eļļām, jānosaka, kuras no tām būs vīrišķajā lomā – tās, kuras "turēs" un būs pamats smaržas kompozīcijai, piešķirot izveidotajam aromātam noturību un klātesamību, un, kuras būs sievišķajā lomā, piepildot smaržu ar saturu un ļaujoties "tikt turētām".
Tikpat svarīgs ir šo abu enerģiju savienojošais elements – tam parasti nepieciešams vieglas gaistamības nots ēteriskās eļļas aromāts, kas it kā cauraudīs visus smaržai izvēlētos aromātus, piešķirot tai harmoniju un plūstamību kopumā.
Kā norāda Agrita Jēruma, dažreiz cilvēki izveido savu individuālo smaržu no sev tīkamajiem ēterisko eļļu aromātiem, bet kopumā nav prieka dzirksts un apmierinātības par izveidoto. Tad esot jāņem palīgā papildus līdzsvarojošas ēteriskās eļļas aromāts, kas burtiski "paceļ" izveidoto smaržu jaunā kvalitātē un smaržas alķīmija ir notikusi!
Izvēle mainās
"Kāda sieviete manā praksē nesajuta pašas pagatavoto dabīgo smaržu – tā it kā izgaisa. Tā mēdz notikt, kad smaržas ir perfektā harmonijā ar pašu cilvēku, un viņš pats šo aromātu tiešām var nesajust – atšķirībā no apkārtējiem. Šī perfektā harmonija arī ir labas smaržas noslēpuma pamatā.
Ja smarža apraksta dvēseles stāvokli šeit un tagad, tad ir diezgan ticams, ka pēc laiciņa, kad būs mainījušās dzīves "dekorācijas", mums šis aromāts vairs nemaz nešķitīs pievilcīgs... Tā tiešām mēdz gadīties. Mēs izdzīvojam ar konkrētajām individuālajām smaržām kādu dzīves periodu, un pēc tam tās var vairs nesajūsmināt. Tās ir paveikušas savu uzdevumu un mūs vairs "neaizkavē"," atklāj aromterapijas speciāliste.
Dabīgās smaržas un veselība
"Esmu saņēmusi atsauksmes no cilvēkiem par izveidotajām dabīgajām smaržām pateicībā par prieka noti, radošumu un harmoniju, kas tagad ienākušas viņu dzīves ikdienā. Turklāt dabīgās smaržas labvēlīgi iedarbojas uz imūnsistēmu, stiprinot to – kāda mana kliente trāpīgi noformulēja, ka ar šādām smaržām vienkārši "negribas un nav laika" slimot."
Tomēr ir gadījumi, kad Agrita Jēruma neieteiktu parakstīties uz šādu smaržīgu pasākumu. Nopietnu veselības problēmu gadījumā (jo īpaši pie alerģijas, astmas, epilepsijas saslimšanām) ēteriskās eļļas nav ieteicamas. Arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā nepieciešama atsevišķa konsultācija par ēterisko eļļu pielietojumu. Visos pārējos gadījumos – laipni lūgti!