dusmas, bērna agresija, uzvedība, emocijas, meitene, bērns
Foto: Shutterstock
Dusmu izrādīšana ar agresijas palīdzību – dabiska cilvēka reakcija kā atbilde uz kādiem nepatīkamiem apstākļiem. Taču, ja pieaugušais prot savaldīties, bērns vēl nav pieradis kontrolēt savas emocijas, un savu neapmierinātību izsaka spilgti un spontāni. Ko darīt?

Kas ir agresija? Kā "Parents" skaidro psiholoģe Jevgēņija Idzikovskaja, pastāv trīs galvenie agresijas izpaušanas mehānismi. Fiziskā – bērns kaujas, mētājas ar priekšmetiem, kož, skrāpē utt. Verbālā – rājas uz vecākiem, vēlas aizvainot otru ar vārdiem. Un trešā ir manipulējošā – situācija, kad bērns "uzstāda ultimātu": "izdari to, ko es vēlos, vai arī es sēdēšu un raudāšu". "Viennozīmīgi, agresija bērnam nāk no vecākiem, no viņu uzvedības," atzīst Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas nodaļas psiholoģijas profesore Lūcija Rutka, rakstā uzskaitot četrus galvenos agresijas izpausmes cēloņus.

Visbiežāk bērns nemaz neizprot savas reakcijas, tādēļ gudru vecāku uzdevums ir paskaidrot bērnam viņa sajūtas un iemācīt tās pareizi izpaust. Veidus, kā palīdzēt bērnam tikt galā ar dusmu lēkmēm, atradīsi šeit.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!