Tēvu iesaistīšanās būtiski ietekmē bērnu kognitīvo attīstību. Pētījumi rāda, ka zīdaiņi, kuru tēvi ikdienā iesaistās mazuļu aprūpē un veido ciešu emocionālo kontaktu ar jaundzimušo, ir attīstītāki. Pieaugot šie bērni ir kognitīvi spējīgāki, labāki problēmu risinātāji un ar augstāku IQ jeb intelekta līmeni. Skolas vecuma bērni, kuru tēvi iesaistās bērnu audzināšanā un savstarpējo attiecību veidošanā, ir akadēmiski spējīgāki, ar labākām sekmēm, uzsver "Centrs Dardedze" psiholoģe Kristīne Jozauska īpašā materiālā "Palīgs vecākiem".
Atsaucoties uz "The Canadian Father Involvement Initiative" apkopotu pētījumu datiem, psiholoģe norāda, ka šiem bērniem daudz retāk raksturīgas uzvedības problēmas skolā, apmeklējuma problēmas un nesekmības. Vairums no viņiem izaug par atbildīgiem, veiksmīgiem, zinošiem un emocionāli apmierinātiem jauniešiem.
Ikviena bērna veselīgā attīstībā svarīga ir tēva loma. Pasaulē pēdējo 30 gadu laikā tēvu iesaiste bērnu audzināšanā ir pētīta ļoti detalizēti. Virkne pētījumu atklāj, ka tēvu iesaistīšanās bērnu audzināšanā atstāj nozīmīgu ietekmi ne tikai uz viņu bērnu sociālo, emocionālo un kognitīvo attīstību, bet arī uz sievām un viņu pašu kā pieaugušu vīriešu attīstību un pilnveidošanos.