cilmes šūnas
Foto: Shutterstock

Cilmes šūnu bankas bieži sola vecākiem plašākas noglabātā materiāla pielietojuma iespējas, nekā zinātne šobrīd var apstiprināt, uzsver Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pētniece, bioloģijas doktore Inese Čakstiņa, norādot, ka saglabātās nabassaites cilmes šūnas nekādi negarantē iespēju novērst nopietnus veselības sarežģījumus, ar kuriem, iespējams, bērnam dzīvē nāksies saskarties.

"Man kā zinātniecei ir grūti klausīties, kā publiskajā telpā tiek solītas iespējas tuvākajā nākotnē ar nabassaites cilmes šūnu palīdzību ārstēt teju jebkuru slimību, ieskaitot Dauna sindromu, autismu, HIV, Alcheimera, Parkinsona slimību un citas. Es neesmu pret nabassaites cilmes šūnu glabāšanu. Esmu par to, lai vecāki varētu veikt izvēli, balstoties uz objektīvu informāciju, saprotot, kas īsti ir tās iespējas, par kurām viņi maksā," uzsver Čakstiņa.

Šobrīd Latvijā savus pakalpojumus sniedz vairākas privātas cilmes šūnu bankas, kuras piedāvā vecākiem nodot ilgstošā glabāšanā sava jaundzimušā bērna nabassaites cilmes šūnas. Īpaši zemā temperatūrā iespējams sasaldēt un uzglabāt gan asins šūnas, kuras paņemtas no nabassaites, gan pašas nabassaites audus. No šī materiāla izdalītās cilmes šūnas atsevišķos gadījumos var tikt izmantotas bērna ārstēšanā. Materiāla savākšana un gadu desmitiem ilgā uzglabāšana nav lēts prieks un tā ir vecāku brīva izvēle, vai izmantot cilmes šūnu banku pakalpojumus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!