Lai ģimenes dzīvē izjustu īstu mīlestību, jāiepazīst vienam otrs, jāiedraudzējas un tikai pēc tam – jāiemīl, psihologu secinājumus izklāsta "Happyphilosophy" autori. Mums šķiet, ka mīlestība ir tieši šis ziedu un konfekšu periods, jo kolīdz romantika pārgājusi un rozā brilles saplīsušas, mēs saskaramies ar pirmajiem pārbaudījumiem. Vai mīla beigusies? Ja tāds ir tavs secinājums, esi droša – nemaz vēl nav pat sākusies!
Tātad – Valentīndienas noskaņās iepazīsimies ar to, kas raksturīgs katram no šiem līmeņiem, iespējams, tas izskaidros to, kas pašlaik notiek tavā sirdī un guļamistabā.
1. Ziedu un konfekšu posms
Tas ilgst aptuveni 18 mēnešus un ir atkarīgs no hormoniem, kurus izstrādā iemīlējušās sievietes un vīrieša organismi. Šie hormoni palīdz redzēt pasauli košākās krāsās un piešķir rozā krāsu brillēm. Šajā posmā partnerī viss šķiet aizraujošs. Tas līdzinās narkotiskajam reibumam!
Tieši šajā laikā nevajadzētu pieņemt izšķirošus lēmumus, jo šis stāvoklis pāries...
2. Pārsātināšanās
Šajā posmā tu sāc skaidrāk skatīties uz šīm attiecībām un uz savu partneri (un viņš uz tevi – arī), jūtu okeāns kļūst rāmāks, jūs pamazām pierodat viens pie otra. Sekas – mainās izturēšanās, abi sāk uzvesties dabiskāk, atraisītāk.
3. Atgrūšana
No šā posma ir grūti izbēgt jebkurās ilgākās attiecībās. Šim līmenim raksturīga trūkumu meklēšana partnerī. Rodas sajūta, ka to var izbeigt, vienīgi izšķiroties. Nelaime tā, ka pēc šķiršanās mēs ātri vien iesaistāmies ziedu un konfekšu posmā, tikai nu jau ar citu cilvēku. Un viss sākas no gala... līdz netiksi līdz nākamajam līmenim.
4. Tolerance
Šajā līmenī partneri kļūst gudrāki. Strīdi vairs nav tik dramatiski, jo abiem ir skaidrs, ka kašķis beigsies, bet attiecības jāturpina. Ja abi dara visu, lai attīstītu sevī pacietību, kā likums, ar gadiem pie viņiem atnāk viedums.
5. Pienākums un cieņa
Šis īstenībā ir pirmais līmenis, kurā jau var runāt par mīlestību pēc būtības. Partneri sāk izprast savus pienākumus un domāt nevis par to, kas viņiem pienākas no otra, bet par to, ko paši var izdarīt mīļotā labā.
6. Draudzība
Šajā līmenī partneri kļūst ļoti tuvi viens otram. Viņi uzticas viens otram kā vistuvākajam draugam. Draudzības posms paver ceļu uz īstu mīlestību.
7. Īsta mīlestība
Līdz īstai mīlestībai ir ilgs ceļš, kopā pārvarot šķēršļus un grūtākās situācijas – citiem vārdiem sakot, iepriekšējos sešus posmus. Īsta mīlestība nenāk kā zibens no skaidrām debesīm, kā nereti mēdz domāt. Tādai – pieaugušai mīlestībai ir jānobriest, jāatsakās no egoisma un aizspriedumiem.
Lūgta komentēt šīs septiņas fāzes, psiholoģe Līga Bernāte atgādina, ka ir ļoti daudz un dažādu veidu, kā psihologi iedala laulību/attiecību posmus, tomēr vienojošais ir tas, ka jebkuras attiecības parasti sākas ar iemīlēšanos un "lidošanu" jeb tā sauktajām rozā brillēm, kur daudz emociju, kaisles, komplimentu, dāvanu utt. un kur, protams, lielu lomu spēlē arī hormoni, kas padara šo posmu tik aizrautīgu un skaistu.
"Raksturīgi ir, ka šajā posmā otru cilvēku mēs neredzam reāli vai redzam tikai to, ko gribam redzēt, un nereti tās ir mūsu pašu projekcijas uz otru," skaidro psiholoģe. "Šajā laikā arī daudzas īpašības vai uzvedība otrā šķiet ļoti interesanta, nereti patīk tas, ka otrs ir tik oriģināls vai ka dara kaut ko tādu, ko "visi parastie" cilvēki nedara... Bet paradokss ir tāds, ka visbiežāk ar laiku tieši šīs pašas lietas būs tās, kas sāks kaitināt vai kļūs par strīdu iemeslu. Ir liela atšķirība – kaut ko "interesantu" piedzīvot šad tad vai redzēt ikdienā, īpaši tad, ja tas ietekmē manis paša sadzīvi vai laiku. Līdz ar to vienmēr pēc skaistā sākuma seko kritiens un posms, kad otru sāk ieraudzīt reālāk, un daudz kas mainās arī tad, kad jāsāk salāgot sadzīve, no kaut kā atteikties, piekāpties utt.
Skaidrs ir viens, ka attiecības, cilvēki un līdz ar to arī mīlestība visu laiku mainās, un tās prasa darbu un piepūli, lai attiecības spētu pārnest citā kvalitātē un pie pirmajām grūtībām visam netiktu atmests ar roku.
Domāju, ka visi, kuri dzīvo ilgstošā laulībā vai attiecībās, atzīs, ka ir bijušas daudzas krīzes, grūtības un domas par šķiršanos. Jautājums ir – vai par to ir runāts, risināts? Vai partneri ir iemācījušies cienīt un pieņemt vienam otru un otra trūkumus? Būt atklāti un patiesi, rūpēties par savām un otra vajadzībām? Ja tas tā notiek, tad attiecības un mīlestība pāraug daudz dziļākā līmenī, kur noteikti ir gan draudzība, gan cieņa, gan tolerance un mīlestība, ko izjūtam daudz savādāk un dziļāk nekā sākumā. Iepriekš minētais gan nenozīmē, ka tas būs statisks stāvoklis, ka nebūs krīžu un ka nevajadzēs attiecības kopt, lai tās uzturētu un viens otru nepazaudētu."