Nupat tu arī esi atzinusies sev, ka ir, ir tauriņi vēderā... Bet – kā noskaidrot, vai tavs iecerētais ir nopietni ņemams, pieaudzis vīrietis, uz kuru var paļauties? Ķīniešu biznesa magnāts, miljardieris Džeks Ma (Jack Ma) nosaucis piecas nenobrieduša cilvēka pazīmes, kuras iespējams pamanīt gluži ikdienišķās sarunās par biznesu un nākotnes plāniem.

Iespējams, partnerības tēma tev šobrīd nav aktuāla, toties biznesā kaut ko sasniegt gribas. Tādā gadījumā – ir iespēja pārliecināties pašam par savu brieduma pakāpi.

Pirmā pazīme: viņš grib ražu tūlīt un tagad!

Viņš nesaprot, ka, lai ievāktu ražu rudenī, vispirms pavasarī kaut kas jāiesēj. Daudzi ir gatavi ieguldīt tikai drusciņu pūļu, taču gaida, ka augļus varēs plūkt tūdaļ. Bet tā nenotiek ne cīņas, ne pavārmākslā, ne arī investīciju biznesā. Šādi ļaudis atmet ar roku pie pirmajām grūtībām.

Daži biznesu, kas ar pirmo rāvienu "neaiziet", atmet pēc mēneša, citi pēc vairākiem vai pēc gada, bet svarīgi ir tas, ka ātra padošanās ir paradums, kas piemīt tipiskam zaudētājam! Ir nepieciešama nākotnes vīzija, uz kuru balstīties. Atceries – uzvarētāji nekad nepadodas un tie, kas padodas, nekad negūst panākumus!

Slavenais amerikāņu panākumu guru Napoleons Hills ir teicis: "Nabadzīgiem cilvēkiem piemīt divu modeļu uzstādījums – 1) viņi vienmēr saka "nē" izdevībai, 2) viņi vienmēr grib kļūt bagāti ātri."
Ja pastāstīsi tādam "nē-cilvēkam", piemēram, par savu veiksmīgo restorānu biznesu un mudināsi viņu arī pasākt kaut ko tādu, viņš tipiski atbildēs – tas, ka tu to varēji, nenozīmē, ka man arī tā sanāks.
Savukārt "gribu–kļūt–ātri–bagāts" tūlīt jautās – vai peļņa laba? – Jā. –Vai tas ir viegli? – Nu, samērā. – Vai investīciju atdeve ir ātra? – Jā. – Labi, tad es arī to darīšu!

Kāds naivums! Vai biznesa pasaulē kaut kur maz eksistē vienlaikus laba peļņa, vieglums un ātra investīciju atdeve?! Bet nav jābūt biznesa guru, lai saprastu – to, ko tu ieguldi, tu saņem atpakaļ daudzkārt. Dzīvē arī ir jāprot dot un gaidīt. Neuzķeries uz tiem, kas augļus grib saņemt pārmēru ātri!

Otrā pazīme: pašdisciplīnas trūkums

Stagnēšana. Patiesībā cilvēku spējas ir diezgan līdzīgas, atšķiras viņu domāšanas veids. Uzvarētāja un zaudētāja tipa pozīcijas ievērojami atšķiras, jo uzvarētāja iezīme ir spēja mainīties – atmest savus sliktos ieradumus.

Kad tu sēj domu, tu ievāc rīcību; kad sēj rīcību, ievāc ieradumu, kad sēj ieradumu, ievāc raksturu. Un raksturs nosaka likteni. Ja sēsi izgāšanos, pilnīgi noteikti to arī ievāksi. Ja sēsi panākumus, būsi sekmīgs. Tomēr daudzi labāk izvēlas palikt pie saviem paradumiem, nevis paciest izmaiņu "sāpes".

Citu pelšana. Agri vai vēlu tas kā bumerangs atgriezīsies pie paša. Marks Tvens ir teicis: "Turies pa gabalu no cilvēkiem, kuri cenšas noniecināt tavas ambīcijas. Sīki ļautiņi tā allaž dara, savukārt tiešām diži cilvēki liek tev noticēt, ka arī tu vari kļūt izcils."

Negatīvisms. Dzīve pret cilvēku izturas tāpat kā cilvēks pret dzīvi. Dots devējam atdodas. Uzvarētāji nekad nesūdzas, bet čīkstētāji nekad neuzvar.

Trešā pazīme: emociju pavadā

Cilvēka "veiksmes koeficientu" nosaka pieci faktori: spēja kontrolēt savas emocijas, veselīgs ķermenis, labas saskarsmes spējas, labs laika menedžments un laba finanšu pārvaldība.

Kāpēc pirmajā vietā minētas emocijas un veselība tikai otrajā? Tāpēc, ka pat spēcīgs vīrs var savu veselību sabojāt garastāvokļa vētrās. Mūsdienu pasaulē 20% panākumu nosaka IQ un 80% – emocionālā inteliģence.

Veiksmīgs cilvēks liek lietā trīs "Ne-" un trīs "Pēc iespējas vairāk" principus: nekritizē, nezūdies, nevaino citus, pēc iespējas vairāk iedrošini, atalgo un pozitīvi novērtē. Kā atšķirt atzinību no glaimiem? Ļoti vienkārši – tā ir patiesa, nāk no sirds, to pauž publiski un tā nav savtīga.

Ceturtā pazīme: slinks uz mācīšanos, paštaisns

Mēs, cilvēki, tā esam iekārtoti, ka mums jāmācās visu mūžu. Informācijas laikmetā nepārtraukta mācīšanās ir vienīgā biļete uz nākotni, tāpēc atvērts un zinātkārs prāts ir vērtība.

Piektā pazīme: paļaujas uz viedokli, nevis uz faktu

Daudzi cilvēki mazāk paļaujas uz ticību savam sapnim, vairāk – uz citu cilvēku viedokļiem par to. Taču, ja gribam sasniegt virsotni, mēs taču nejautājam padomu kādam, kurš mūžam nevienā kalnā nav uzkāpis? Tas nenozīmē, ka vispār nevienā nav jāklausās, taču jāpatur ptrātā, ka tās ir tavas vērtības un tavs sapnis, pie kura sasniegšanas tu strādā, savukārt pārējiem tavs sapnis nav un nevar būt tas svarīgākais.

***

Lūk, šādas piecas brieduma pazīmes uzskaita Džeks Ma – cilvēks, kurš diezin vai būtu tik daudz biznesā sasniedzis, ja neorientētos cilvēkos un neprastu izvēlēties partnerus. Ir vērts aizdomāties!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!