šķiršanās, uzturlīdzekļi, strīds
Foto: Shutterstock
Mēdz būt, ka savulaik mīlestībā radītais auglis vai pat vairāki – bērni – kādam no vecākiem pēkšņi no atmiņas izgaist, kad pāra attiecības ir sabrukušas un divi pieauguši cilvēki aizgājuši katrs savu dzīves ceļu. Labi, varbūt atvases izkūp ne no atmiņas, bet no atbildības zonas, bijušais partneris "aizmirst" par to, ka bērnam ir jāēd katru dienu, viņš ir jāapģērbj, nereti jāpērk medikamenti, jāiet uz treniņiem vai zīmēšanai nepieciešamas jaunas krāsas. Un tad visa rūpju nasta gulstas uz viena vecāka pleciem, visbiežāk – sievietes. Lai gan, protams, ir arī mātes, kuras pēc šķiršanās vairs nevēlas piedalīties bērna – ja ne audzināšanā, tad vismaz uzturēšanā.

Šonedēļ visā Latvijā norisinās Tiesu izpildītāju dienas, kuru laikā zvērināti tiesu izpildītāji bez maksas sniedz konsultācijas par uzturlīdzekļu piedziņu. Portāla "Cālis" un foruma lasītājiem bija iespēja uzdot sev interesējošus jautājumus, uz kuriem atbild zvērināta tiesu izpildītāja Baiba Baltā. Lūk, sešas dažādas situācijas jeb jautājumi un atbildes, kā no bijušā partnera mēģināt piedzīt to, kas bērnam pienākas! Jautātājām vārdi ir mainīti.

Maksā, bet maz un neregulāri. Vai tā ir nemaksāšana?

Inese: "Kur sniegt prasību (cik zinu, tagad vairs nav caur tiesu)? Kādos gadījumos var sniegt – kas tieši skaitās nemaksāšana? Ja, piemēram, maksā, bet maksā zem minimālā noteiktā un nemaksā konkrētos datumos, vai tā skaitās nemaksāšana? Kādi dokumenti jāsniedz? Vai ir kaut kur pieejamas gatavas veidlapas iesniegšanai, lai nav jātērē nauda juristam? Vai jāzina nemaksātāja adrese, ja jā, tad kāda – juridiskā vai reālā. Ja nezina adresi, vai tad var sniegt? Cik ātrā laikā no iesniegšanas brīža var sākt saņemt naudu no Uzturlīdzekļu garantiju fonda?

Baiba Baltā: "Ja vēlaties pieprasīt uzturlīdzekļus valstī noteiktajā minimālajā uzturlīdzekļu apmērā, tad jums jāvēršas Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijā. Šobrīd valstī minimālo uzturlīdzekļu apmērs bērnam līdz septiņu gadu vecumam ir noteikts 25 procenti no minimālās mēneša algas, kas ir 95 eiro, bet virs septiņu gadu vecuma – 30 procenti no minimālās mēneša algas, kas ir 114 eiro. Plašāka informācija par kārtību, kādā varat saņemt uzturlīdzekļus no UGF, pieejama šeit.

Ja vēlaties pieprasīt uzturlīdzekļus, kas pārsniedz valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru, tad jums jāvēršas tiesā.

UGF administrācijā parādnieka adrese nav jānorāda. Tiesā ir iespējams vērsties, piekritību nosakot pēc savas – uzturlīdzekļu prasītājas adreses.

Ja jūsu uzturlīdzekļu kopsumma par vienu gadu vienam bērnam nepārsniedz 2100 eiro, varat tiesā iesniegt prasības pieteikumu maza apmēra prasībā par uzturlīdzekļu piedziņu. Veidlapas pieejamas šeit.

Par uzturlīdzekļu nemaksāšanu uzskatāms brīdis, kad nav samaksāti uzturlīdzekļi pilnā apmērā par kārtējo mēnesi.

Kad bērnam jau 18

Foto: Shutterstock

Elīna: "Sveicināti. Manam bērnam šogad paliek 18 gadi, kur un kas man jāaizpilda un jāiesniedz, lai arī turpmāk saņemtu, jo turpina mācīties koledžā. Paldies."

Baiba Baltā: "Ja izpildu rakstā ir norādīts, ka uzturlīdzekļi maksājami līdz brīdim, kad bērns pats spēs sevi apgādāt, tad gan jūs, gan pats bērns varat vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijā.

Ja izpildu rakstā norādīts, ka uzturlīdzekļi maksājami līdz pilngadībai, tad UGF administrācijā vēršas bērns.

Atbilde sagatavota, pieņemot, ka jautājumā minētā koledža nav augstākās izglītības iestāde. Svarīgi – minētā kārtība attiecībā uz pilngadību sasniegušajiem bērniem līdz 21 gada vecumam UGF administrācijā būs pieejama no 2017. gada 1. septembra (plašāka informācija pieejama šeit).

Bailēs no bijušā agresijas iztiku bez alimentiem

Foto: Shutterstock

Anna: "Tā nu ir sagadījies, ka bijušais partneris nemaksā uzturlīdzekļus, jo līdz šim nedaudz baidījos tos pieprasīt dēļ bijušā partnera agresīvās/neprognozējamās uzvedības. Uz šodienu bērnam jau ir astoņi gadi, civillaulība izjuka pirms aptuveni četriem gadiem.

Tā kā bijušais partneris uzvedās diezgan neadekvāti, tad uzturlīdzekļu jautājumu atliku, nevēlējos lieku stresu, tiesu darbus, vēlāk bijušais partneris bija aizbraucis uz ārzemēm un, lai gan tagad atgriezies Latvijā, bet sazinās ar mums ļoti reti (ar bērnu tikties neesmu liegusi, bet vienīgi savā klātbūtnē, jo bija draudējis ar bērna nolaupīšanu, līdz ar to man bērna drošība pirmajā vietā).

Tā kā šogad dzirdēju par izmaiņām uzturlīdzekļu noformēšanā un bērnam radušies hobiji, kas prasa arī papildu ieguldījumus, tad radās jautājums par uzturlīdzekļiem – vai uz tiem pretendēt var arī tagad? Ja jā, tad lūdzu ieteikt kādu biroju vai profesionāli, kas "nedzenās" no vienas iestādes uz otru, bet konkrēti izstāstīs, kādi dokumenti nepieciešami uzturlīdzekļu noformēšanai un cik daudz tas prasīs komunikācijas ziņā ar bijušo partneri.

Baiba Baltā: "Vispirms jāvēršas Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijā. Ja bērna tēvs cels iebildumus, tad būs jāvēršas tiesā. UGF administrācijas procesā jums nebūs jākontaktējas ar bijušo partneri. Ja būs nepieciešams vērsties tiesā, tad jūs to varēsiet izdarīt, sagatavojot prasības pieteikumu maza apmēra prasībā par uzturlīdzekļu piedziņu vai prasības tiesvedības kārtībā. Maza apmēra prasības tiek izskatītas rakstveidā (ja vien kāda no pusēm nenorāda uz nepieciešamību izskatīt lietu tiesas sēdē), prasības, kas celtas vispārējā kārtībā, tiek izskatītas mutvārdu procesā tiesas sēdē, un uz tiesu tiek aicinātas abas puses.

Samaksāt uz priekšu?

Foto: PantherMedia/Scanpix

Eva: "Man ir divi jautājumi:

Vai valsts noteiktās minimālās alimentu summas pārmaksu var atrēķināt no citu gadu alimentiem? Piemēram, 2016. gadā bērna tēvs maksā 120 eiro valsts noteikto 111 eiro vietā un 2017. gadā maksā 105 eiro noteikto 114 eiro vietā, ar atrunu, ka ir pārmaksājis 2016. gadā?"

Baiba Baltā: "Uzturlīdzekļus nav iespējams samaksāt "uz priekšu". Uzturlīdzekļu maksājums ir attiecināms uz konkrētu periodu, attiecīgi, ja bērna tēvs iepriekš maksāja lielāku summu, kā tiesa noteikusi, tas nedod iespēju samazināt turpmāko uzturlīdzekļu maksājumu. Bērna tēva pienākums ir maksāt ik mēnesi tiesas norādīto summu.

Eva: "Vai var vērsties pie tiesu izpildītāja ar prasību, ja alimentu maksājumi nav regulāri?

Piemēram, 2016. gada martā samaksā par trīs mēnešiem, tad 2017. gada janvārī par 2016. gada deviņiem mēnešiem."

Baiba Baltā: "Var vērsties pie tiesu izpildītāja brīdī, kad izveidojas uzturlīdzekļu parāds. Tātad, ja bērna tēvs nesamaksā par vienu mēnesi, jau nākamajā mēnesī varat vērsties pie tiesu izpildītāja."

Tēva uzvārdā pieņemts sievietes bērns

Foto: PantherMedia/Scanpix

Elita: "Labdien! Vēlos noskaidrot šādu jautājumu: ja oficiāli laulība nav šķirta, taču vairākus gadus laulātie dzīvo atsevišķi. Kopēju bērnu nav, taču vīrietis pieņēma savā uzvārdā sievietes bērnu no iepriekšējām attiecībām.

Vai sievietei ir kādas tiesības pieprasīt no vīra (bijušā) uzturlīdzekļus, finanses bērna vajadzībām?

Baiba Baltā: "Ja bijušais vīrs ir reģistrēts kā bērna tēvs, tad ir iespējams pieprasīt uzturlīdzekļus."

Tētis 'sprinteris' darba vietu nomaiņā

Foto: Shutterstock

Sofija: "Gribētu uzzināt, kā varu sevi pasargāt gadījumos, kad bērna tēvam ir neregulāra alga. Piemēram, vienu laiku bērna tēvs nestrādāja un uzturlīdzekļus man maksāja UGF mēneša beigās par iepriekšējo mēnesi. Tad bērna tēvs sāka strādāt un uzturlīdzekļus pārskaitīja tiesu izpildītājs un arī līdzīgi – mēneša vidū par iepriekšējo mēnesi. Tad, piemēram, februāra sākumā bērna tēvs zaudē darbu. Februārī no bērna tēvam izmaksātās janvāra algas man vēl samaksā par janvāri. Pienāk marts un kārtējos uzturlīdzekļus nesaņemu. Zvanu tiesu izpildītājam, kurš saka, ka vēl jāpagaida, ja nu gadījumā bērna tēvs ir sācis citur strādāt.

Gaidām vēl līdz aprīļa sākumam, nekas nemainās. Tad tiesu izpildītājs saka, ka gatavos dokumentus iesniegšanai UGF – kamēr visu sagatavo, kamēr dabūju papīrus un iesniedzu visu UGF, pienāk jau aprīļa vidus. No UGF maija beigās saņemu naudu par pusi aprīļa un tikai jūnija beigās reāli saņemu pilno uzturlīdzekļu summu. Tātad pagāja 2,5 mēneši, kad nesaņēmu uzturlīdzekļus, jo bija jāgaida un jākārto papīri. No šī laika viens mēnesis tika zaudēts reāli uz to, ka visas naudas tiek maksātas par iepriekšējo mēnesi, bet UGF naudu rēķina no iesnieguma pieteikšanas brīža, bet tajā februāra sākumā, kad bērna tēvs zaudēja darbu, man neviens tiesu izpildītājs nedotu izziņu priekš UGF, jo februārī taču viņam vēl bija ienākumi un varēja kārtējo maksājumu samaksāt. Tā ka pie esošās likumdošanas gadījumos, kad bērna tēvs pārtrauc darba attiecības, man nav iespējas nodrošināt nepārtrauktību uzturlīdzekļu saņemšanā.

Turklāt, ja bērna tēvs ir tāds, kurš nespēj vienā darba vietā noturēties ilgāk par 2–3 mēnešiem, bet katru reizi ik pēc 3–4 mēnešiem atkal atrod jaunu darbu, tad reāli es pusi no visa laika nesaņemu uzturlīdzekļus, lai bērniem nodrošinātu normālu ikdienu.

Baiba Baltā: "Jaunā kārtība atvieglos šādu gadījumu risināšanu. No 2017. gada 1. februāra tiesu izpildītājam jākonstatē vien parāda esamība un jāpaziņo par to parādniekam, pretēji iepriekšējam normatīvajam regulējumam, kad tiesu izpildītājam bija jāpārliecinās par to, ka parādnieks nenodrošina valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru. Papildus jūsu gadījumā noteikti iesaku vērsties pie tiesu izpildītāja un pārrunāt konkrētās lietas apstākļus saistībā ar biežo darba vietas maiņu."

Viss, kas jāzina, ja dzīvē pienākusi situācija – jāpiedzen uzturlīdzekļi

Foto: Shutterstock

Te būs virkne jautājumu, kurus visbiežāk uzdod tas vecāks, kura aprūpē aug bērns un kuram partneris nemaksā uzturlīdzekļus. Uz jautājumiem sniedz atbildes zvērināti tiesu izpildītāji (ZTI).

Cik ilgs ir pieļaujamais uzturlīdzekļu nemaksāšanas periods?

Jāpaiet vismaz vienam mēnesim, lai vērstos UGF vai celtu prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu.

Kā sadalīsies nauda izpildu lietā, ja uzturlīdzekļu maksājums tiks saņemts nepilnā apmērā?

Ja nav uzturlīdzekļu parāda UGF, saņemtie naudas līdzekļi tiek pārskaitīti bērna vecākam. Ja uzturlīdzekļu parāds segts, tad izpildu dokumentu izsniedz bērna vecākam. Turpmāk uzturlīdzekļu maksājumi veicami labprātīgi. Ja ir uzturlīdzekļu parāds UGF un naudas līdzekļi ir mazāki nekā valstī noteiktais minimālais apmērs, tad saņemtos naudas līdzekļus pārskaita UGF. Fonds vispirms dzēš likumiskos procentus un pēc tam parādu. Ja ir uzturlīdzekļu parāds UGF un naudas līdzekļi ir lielāki nekā valstī noteiktais minimālais apmērs, tad saņemtos naudas līdzekļus pārskaita bērna vecākam, bet atlikušos – UGF. Ja uzturlīdzekļu parāds savlaicīgi netiek apmaksāts, var tikt liegta pieeja personiskajiem finanšu līdzekļiem, pārdots izsolē kustamais un nekustamais īpašums, liegtas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības.

Cik maksā iesniegt uzturlīdzekļu prasību tiesā vai izpildu dokumentu par uzturlīdzekļu piedziņu zvērinātam tiesu izpildītājam pret nemaksātāju?

Bērna vecākam par to nav jāmaksā.

Pēc šķiršanās civilvīrs atsakās atzīt, ka bērni ir viņa, un nemaksā uzturlīdzekļus. Ko darīt?

Bērna vecākam jāvēršas UGF administrācijā ar iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu vai tiesā ar prasību par uzturlīdzekļu piedziņu. Ja civilvīrs atsakās atzīt, ka tie ir viņa bērni, viņam jāvēršas tiesā ar prasību par paternitātes tiesību noteikšanu.

Cik liels ir uzturlīdzekļu apjoms, kas obligāti jāmaksā?

Uzturlīdzekļu nemaksātājam uzturlīdzekļi jāmaksā tādā apmērā, kādā tas noteikts tiesas nolēmumā vai notariālajā aktā, bet ne mazāk par valstī noteikto minimālo apmēru (25 vai 30 procenti no valstī noteiktās minimālās darba algas).

Ko darīt, ja pieauguši izdevumi bērna uzturam, bet uzturlīdzekļu maksātājs atsakās palielināt ikmēneša summu?

Ja vēlas palielināt uzturlīdzekļu apmēru, tad bērna vecākam jāvēršas tiesā ar attiecīgu prasību.

Kādas ir iespējamās sekas nemaksātājam, ja viņš turpina nemaksāt uzturlīdzekļus?

No šā gada 1. aprīļa UGF papildus var lemt par uzturlīdzekļu nemaksātāja transportlīdzekļu un kuģošanas līdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu. Uzturlīdzekļu parāda piedziņai nav noilguma.

Ko darīt, ja nemaksātājs atrodas ārzemēs?

Šādā gadījumā ar iesniegumu jāvēršas UGF administrācijā, lai uzturlīdzekļus saņemtu no valsts līdzekļiem.

Ko darīt, ja nemaksātājs ir iesniedzis privātpersonas maksātnespēju?

Šādā gadījumā ar iesniegumu jāvēršas UGF administrācijā, lai uzturlīdzekļus saņemtu no valsts līdzekļiem.

Kas jādara, ja grib piedzīt uzturlīdzekļus?

Lai bērna vecāks saņemtu uzturlīdzekļus, bērna vecāks var vērsties UGF administrācijā ar lūgumu izmaksāt viņam uzturlīdzekļus no valsts līdzekļiem. Tāpat bērna vecāks var vērsties tiesā vai pie notāra, lai saņemtu izpildu dokumentu un būtu iespējama uzturlīdzekļu piedziņa no uzturlīdzekļu nemaksātāja.

Kā pareizi noformēt uzturlīdzekļu saņemšanu? Vai drīkst saņemt skaidrā naudā?

Bērna vecākam vai aizbildnim, kura aprūpē ir bērns, ir tiesības saņemt uzturlīdzekļus bērna uzturam, ja tos nemaksā otrs bērna vecāks neatkarīgi no tā, vai vecāki atrodas laulībā vai nē.
Lai uzsāktu uzturlīdzekļu parāda piedziņu no uzturlīdzekļu nemaksātāja, bērna vecākam ir nepieciešams UGF izpildrīkojums, tiesas nolēmums vai notariālais akts. Izpildu dokuments iesniedzams tiesu izpildītājam (ZTI), kuram piekritīga uzturlīdzekļu nemaksātāja pēdējās zināmās dzīvesvietas vai deklarētās dzīvesvietas adrese, mantas atrašanās vieta vai darbavieta. Izpildu dokumentu var iesniegt arī citam attiecīgās apgabaltiesas teritorijā praktizējošam ZTI, iepriekš vienojoties. ZTI uzturlīdzekļu parādu piedzen, vēršot piedziņu uz uzturlīdzekļu nemaksātāja visa veida ienākumiem, saglabājot pusi no valstī noteiktās minimālās algas un saglabājot uz katru apgādībā esošu nepilngadīgu bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā; naudas līdzekļiem kredītiestādē, saglabājot pusi no valstī noteiktās minimālās algas; kustamo mantu (piemēram, automašīnu, kapitāldaļas, TV, telefonu) un nekustamo īpašumu, pārdodot to izsolē.

ZTI var ierasties un apķīlāt uzturlīdzekļu nemaksātāja mantu viņa dzīvesvietā. Ja ZTI būs izdevis rīkojumu bankām, tad uzturlīdzekļu nemaksātājs ar norēķinu karti nevarēs norēķināties veikalā, nevarēs izmantot internetbanku, nevarēs naudu izņemt bankomātā. ZTI uzsāk lietu un nekavējoties veic uzturlīdzekļu nemaksātāja mantiskā stāvokļa pārbaudi. Ja uzturlīdzekļu piedziņa no uzturlīdzekļu nemaksātāja nav iespējama, ZTI par to paziņo UGF, lai bērna vecākam uzturlīdzekļi tiktu izmaksāti no UGF.

Vai var piedzīt uzturlīdzekļus, ja bērna vecāks nav laulātais?

Jā, var. Lai piedzītu uzturlīdzekļus, bērna vecākam ar uzturlīdzekļu nemaksātāju nav obligāti jābūt laulībā. Vecāka pienākums ir uzturēt savu bērnu neatkarīgi no tā, vai bērna vecāki atrodas savstarpējā laulībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!