Kādos gadījumos greizsirdība grauj attiecības
Greizsirdība var izjaukt pat vismīlošāko pāri. Un viss ir tikai tāpēc, ka atmosfēra attiecībās kļūst nepanesama abiem partneriem. Speciālisti greizsirdību iedala trīs tipos, un šajos gadījumos attiecības tiek sagrautas pilnībā vai beidzas ar citādāk skumjām sekām.
Pazeminātas pašvērtības greizsirdība
Ja viens no partneriem sevi nenovērtē, viņš neapzināti uzskata, ka nav sava partnera vērts. Tādēļ arī viņam ir lielāka nosliece noticēt partnera krāpšanai, nekā viņa mīlestībai. Tāpat zema pašvērtējuma komplekss dažus cilvēkus piespiež ar greizsirdības palīdzību pievērst sev uzmanību. Jo, redz, pazemināts pašvērtējums neļauj cilvēkam justies vajadzīgam, mīlētam. Tā rezultātā viņam šķiet, ka visi citi ir labāki, gudrāki un pievilcīgāki par viņu. Tas kalpo par iemeslu greizsirdībai, ko pavada bailes pazaudēt mīļoto cilvēku un palikt vientulībā.
Cilvēks ar zemu pašvērtējumu ar pastāvīgām aizdomām "izved" sevi un partneri. Agri vai vēlu šādām attiecībām pienāk beigas.
- Kā norāda psiholoģe Iveta Gēbele, greizsirdība ir pietiekami nopietna lieta, lai par to runātu. "Bieži vien greizsirdības cēlonis ir zems pašvērtējums un nepilnvērtības izjūta: "Es esmu nepietiekami laba sieva, lai viņš ar mani pavadītu laiku kopā..." Lai mazinātu savas greizsirdības izpausmes, sievietei ir lietderīgi sākt ar savas pašvērtības celšanu, vispirms savās acis, un tad arī tas kā sniega bumba pāries uz pārējiem. Tiesa, tai pat laikā ir jāizvērtē, kas ir radījis iemeslu greizsirdībai, un jāizdara vajadzīgie secinājumi," uzskata psiholoģe, bet plašāk par to lasi rakstā šeit.
Diktatora greizsirdība
Parasti šis greizsirdības veids rodas attiecībās, kurās viens no partneriem izdara spiedienu uz otru, lēmumus pieņem vienpersoniski, ir pieradis komandēt un kontrolēt situāciju. Tāds autoritatīvs uzvedības stils raksturīgs attiecībās – "diktators-upuris".
Diktatoram rodas tāda kā īpašnieciska greizsirdība. Viņš partneri uztver nevis kā individuālu personību, bet kā kaut ko, kas pieder viņam. Parasti otrs partneris necieš no zema pašvērtējuma un viņu ne īpaši satrauc tā otra jūtas. Bet, ja aiztiks to, kas pieder viņam, viņš sevi uzskatīs par aizskartu.
Diktators ir greizsirdīgs uz savu upuri ne tikai par vīriešiem (sievietēm). Šīs jūtas izplatās arī attiecībā pret draugiem, kolēģiem, hobijiem, citām nodarbēm, kurām partneris velta savu laiku. Pilnīgi dabiski, ka šādas attiecības ir nolemtas izgāzties. Pastāvīga kontrole un presēšana nevienu laimīgu nav padarījusi.
Krāpnieka greizsirdība
Cilvēks, kas pats nav spējīgs būt uzticīgs, vienmēr pret otru izturas ar aizdomām. Pataloģisks krāpnieks pastāvīgi atrodas stresa stāvoklī.
Un kā nu ne! No vienas puses ir jāslēpj savu sānsoļu pēdas, bet no otras – rodas šaubas, ka viņš tāpat var tikt piemānīts. Tādēļ tas, kurš pats krāpj, ar savu greizsirdību no pacietības izvedīs otru partneri.
Krāpnieka greizsirdībai ir vēl citi iemesli. Bieži, lai slēptu savus sānsoļus, cilvēks ir tendēts apvainot tajā otru. Tas ir labs uzmanības novēršanas manevrs. Partneris, kuru terorizē ar greizsirdības lēkmēm, kā pēdējais aizdomāsies par sava partnera krāpnieciskajiem gājieniem.
Greizsirdības dažādās sejas
Vīriešu un sieviešu greizsirdībai ir dažādas dabas. Tās ir pilnīgi normālas jūtas, kas parādās jau bērnībā. Psihologi piedāvā palūkoties uz dažādu situāciju raksturojošām iezīmēm:
Sieviešu greizsirdība. Viņas velta ievērojamu uzmanību attiecību emocionālajai pusei, tādēļ viņas vairāk satrauc partnera jūtas. Saskaņā ar statistikas datiem, sievietes biežāk piedod partneriem gadījuma seksuālus sakarus. Bet, lūk, ja vīrietis pārstājis viņu mīlēt vai ieviesis ilgstošu sakaru ārpusē, to nu gan sieviete nepiedos.
Vīriešu greizsirdība. Savai partnerei vīrietis piedos vieglu aizraušanos, flirtu un pat iemīlēšanos. Bet diezin vai viņš piedos seksuāla rakstura sakaru ar citu vīrieti. Nav svarīgi, vai tas būs gadījuma vai attiecības ārpusē. Pēc fiziska kontakta ar citu vīrieti sieviete kļūst aptraipīta sava partnera acīs, turklāt nodara viņam nopietnu aizskārumu. Ne katrs vīrietis ir spējīgs tikt galā ar jūtām un piedot mīļotajai.
Bērnu greizsirdība. Bērni ir mazas privātīpašnieciskas būtnes. Katrs bērns uzskata, ka pasaule griežas tikai ap viņu. Tādēļ bērnu kolektīvā bieži var novērot, kā bērni ir greizsirdīgi viens pret otru. Kad bērns ir pieķēries vienam no vecākiem, viņš visos veidos centīsies aizņemt visu mammas vai tēta brīvo laiku. Šādā gadījumā greizsirdība var izpausties kā kaprīzes, kad mammai vai tētis ir aizņemti ar savām lietām un bērnam nepievērš uzmanību.
- Par lielā bērna greizsirdību, kad ģimenē ienāk vēl viens mazulis, lasi te.
Kādos gadījumos greizsirdība ir pat ieteicama
Ilgstošās attiecībās bieži vien emocijas vairs nav tik spilgtas, kaisle kaut kur pazūd. Un greizsirdība attiecībās var ienest kādu pikantāku noti. Īpaši tas attiecas uz ģimenēm. Ir pat ieteicams atļaut sev vieglu flirtu par pretējā dzimuma pārstāvi, lai tavs partneris vienmēr būtu tonusā.
Ja redzi, ka partneris pret tevi ir tā kā nedaudz atsalis, greizsirdība var piespiest viņu atcerēties par savām jūtām. Jo bieži taču mēs aizmirstam par to, ka mīlestībai pastāvīgi nepieciešams piešķilt jaunu uguntiņu. Ir nepieciešamas jaunas emocijas, sajūtas, rūpes. Tu esi pamanījis, ka partneris pret tevi attiecas nedaudz sliktāk, uzskatot, ka tu jau nekur tāpat neliksies? Piespied viņu kļūt greizsirdīgam, un viņš atcerēsies par tavu nozīmi viņa dzīvē.
Tāpat greizsirdība var motivēt gūt jaunus panākumus, pašapliecināties. Sieviete, kas ir greizsirdīga, vairāk velta uzmanību partnerim, savam ārējam izskatam, jo viņai taču jābūt līdzvērtīgai sāncensei. Šīs jūtas palīdz paraudzīties uz sevi no malas, apzināties un novērst savus trūkumus, turēt sevi tonusā. Tieši tāpat vīrieši, kas ir greizsirdīgi, kļūst daudz uzmanīgāki attiecībās pret savām partnerēm, vairāk rūpējas par viņām.