Foto: Shutterstock
Dažkārt, dusmu, sāpju piepildīti, uztraukuma mirklī, aizstāvoties vai izrādot protestu, mēs varam izrunāt skarbus un ļoti ievainojošus vārdus, tādā veidā palaižot uz sevi un otru cilvēku graujošu programmu. Dusmas agrāk vai vēlāk pāriet, mēs aizmirstam pateikto, bet cilvēks, uz kuru kopā ar spēcīgam emocijām, dusmu vārdi runāti, guļ slimnīcā, guvis traumu u.tml. Tāpēc tautā mēdz teikt: "Bīsties savu dusmu, kuras nav spējīgas noturēt mēli aiz zobiem!"

Ir tāds zīmīgs pastāstiņš. Reiz kādam viedajam jautāts: "Tu iesaki dzīvot ar atvērtu prātu un atvērtu sirdi? Bet tad jau viss prāts un visa labestība var aizlidot?" Un viedais atbildējis: "Tu tikai cieši aizver muti, un viss būs labi."

Dažreiz mēs trīs minūšu laikā iznīcinām daudzu gadu draudzību. Cik daudz sāpju un ciešanu mums izdotos izbēgt, ja ar lielāku apzinātību izturētos pret vārdiem, kurus lietojam.

Mūsu attieksmi, mūsu apkārtējo vidi, pat sevis paša uztveri var izmainīt, vien uz mirkli aizdomājoties par to, cik spēcīgi mūsu runa ietekmē realitāti. Burtiskā nozīmē – vārdi to rada.

Ikviena runa, it sevišķi tā, kuru pavada spēcīgas sajūtas, rada enerģijas viļņus, kuri, iedarbojoties uz mūsu ķermeni, nonāk mūsu iekšējā pasaulē. Lai arī cilvēka runu veido katrs atsevišķs apzināti vai neapzināti izvēlēts vārds, lielu spēku pateiktajam vārdam piedod emocijas, sajūtas. Emocijas un sajūtas varētu dēvēt par pavadošo vārda spēku.

Nepieejot uzmanīgi savam izteiksmes veidam, mēs neapzināmies to ļaunumu, kuru nodarām sev un apkartējiem. Tas, kas ikdienā šķiet visai ierasti, var izrvērsties par kaut ko visai nopietnu, visas dzīves šķersgriezumā raugoties.

Ikdienas manipulēšana ar pārmetumiem

Piemēram, ikdienā bieži lietots izteiksmes veids – pārmetumi. Kas slēpjas aiz pārmetumiem? Neapmierinātā vēlme, vajadzība. Un tas nozīmē, ka tā vietā, lai sev nepieciešamo vai vēlamo palūgtu, tiek izvēlēta pārmetuma forma. Visbiežāk šāds kominikācijas veids tiek aizgūts no vecākiem.

Pārmetums vienmēr izskatās kā "tu–ziņojums". Tā vienmēr ir nosodīšana no pozīcijas "es vērtēju tavu rīcību kā sliktu". Parmetumus mēs varētu dēvēt par tādu kā spēli, kurai par atribūtu kalpo vainas sajūta. Parmetumu paziņojums ir: "es nerunāju par sevi un savu attieksmi pret tavam rīcībām, es runāju par tevi un es nosodu tevi". Izsakot šādus paziņojumus ilgstošā laika periodā, cilvēki kļūst aizvērti un noslēgti.

Audzinot savus bērnus, vecāki nereti neapzinās, ka, padarot bērnu ērtu un paklausīgu, tie manipulē ar bērna vainas sajūtu. Ar "vainīgu" taču ir vieglāk manipulēt. Un izaugot arī šim bērnam nebūs citas valodas kā pārmetumi. Mūsu ķermenis un zemapziņa notur sevī katra vārda paliekošo iespaidu, kurus esam dzirdējuši savā adresē.

Par cik aiz pārmetumiem vienmēr slēpjas kāda konkrēta vajadzība, tad to var aizvietot ar lūgumu. Alternatīva pārmetumiem ir skaidri izteikts lūgums.

Lamu vārdi – dēmonu vārdi?

Vai cilvēki lietotu lamu vardus, ja tiem būtu zināšanas par to, kā tie radušies un kādu informāciju nes sevī?

Interesants skaidrojums rodams kāda interneta vietnē ar kristīgu ievirzi. "Avoti tādai parādībai kā lamu vārdi sakņojas tālā pagātnē. Lai pasargātu sevi no dēmoniskās pasaules, cilvēki pirms Kristus dzimšanas ar tiem kontaktējās," vēsta "Imbf.org". "Burvestības sastāvējušas no noteiktiem spēka vārdiem. Tieši šajā laika periodā bija populārs auglības kults, kas izskaidro to, kapēc lielākā daļa lamu vārdu ir saistīti ar vīriešu un sieviešu dzimumorgāniem.

Piemēram, tāds lamu vārds, kādā arī šodien mēdz dēvēt vieglas uzvedības meiteni, – "mauka*" – ir atrodams jau 12. gadsimta ierakstos. Taču nozīmēja tas tolaik kaut ko pavisam citu. Vārda nozīme tika piešķirta dēmonam, ar kuru tolaik kontaktējās tikai burvji. Pēc seniem ticejumiem, šis dēmons sodīja meitenes, uzsūtot tām slimību, kuru šodien dēvē par "dzemdes trakumu".

Visi tā laika lamu vārdi bija dažādu dēmonu vārdi. Kas nozīmē, ka lamu vārdu lietošana ir vēršanās pie dēmoniem, jo sastāv no dažādu dēmonu vārdiem."

Lamu vārdi negatīvi ietekmē paša runātāja ģenētisko kodu, ierakstās viņā un darbojas kā nolādējums pašam un apkārtējiem. Kā ir iespējams atbrīvoties no to ietekmes? Pirmām kārtām – atzīstot, ka lamu vārdiem ir graujoša ietekme uz ikviena cilvēka dzīvi. Atzīt, nevis pretoties ir pirmais solis.

* Domāts šis vārds krievu valodā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!