Akmens rotaslietās senāk
Senākie atradumi liecina, ka cilvēks minerālus un dārgakmeņus izmantojis kā rotaslietas jau sen: vismaz 12 000 gadu pirms mūsu ēras. Laika gaitā cilvēki ir iemācījušies saprast minerālu īpašības un atšķirības, mijiedarbību ar cilvēka organismu.
Rotaslietu izvēli noteica ne tikai nēsātāja gaume, bet arī noteiktā akmeņa raksturs, tam piedēvētās īpašības, ar laiku – arī astroloģiskā atbilstība (pēc dzimšanas datiem, dienas un mēneša planētu stāvokļa utt.).
Akmens rotaslietas bieži vien vienlaikus pildīja arī talismana funkciju. Tā ir arī mūsdienās. Piemēram, ametistu saista ar priesteriem, garīdzniecību, jūrniekiem talismana akmens skaitās smaragds, māksliniekiem – turmalīns, azartspēlmaņiem un biznesa cilvēkiem – aleksandrīts un avanturīns, bet topošajām māmiņām – smaragds.
Akmens izvēle
Akmeņu izvēles veidi ir ļoti dažādi: tos var izvēlēties pēc atbilstības konkrētam cilvēkam, vadoties pēc dzimšanas (natālās kartes) datiem, var pieskaņot konkrētai dienai, Mēness fāzei un atrašanās vietai noteiktā zodiaka zīmē. Akmens veidu var piemeklēt pēc tā īpašībām, lai sasniegtu noteiktu rezultātu (veiksmei, mīlestībai, stresa vai dusmu mazināšanai utt.).
Kamēr astromineraloģija domā, ka akmens ir jāizvēlas tā, lai tas harmonizētu ar cilvēka raksturu, stiprinot pozitīvos aspektus un vājinot negatīvos, tikām Austrumu tautās uzskata, ka akmens pats izvēlas savu saimnieku jeb valkātāju. Kā? To nosaka cilvēka intuīcija: kurš akmens piesaista uzmanību, kādas sajūtas tas raisa, kad tam pieskaras, paņem rokās vai uzlūko. Ja cilvēkam šajā dzīves posmā ir piemērots kāds konkrēts akmens (vai vairāki), to cilvēks sapratīs – jā, šis ir mans!
Astromineraloģijā tiek uzsvērts: ir svarīgi zināt, kādam nolūkam akmeni cilvēks izvēlas – kā talismanu vai amuletu.
Lai vai pēc kādiem parametriem akmens tiek izvēlēts, patiešām ir vērtīgi sajust – kāpēc šis akmens man ir nepieciešams. Zinot akmeņu īpašības, to ir vieglāk saprast.
Amulets vai talismans?
Amulets skaitās sargājošs no nepatīkamiem ārējās vides ietekmes faktoriem un sava īpašnieka zemapziņas impulsus aktivizējošs. Tie ir akmeņi, kas pasargā no briesmām, bezmiega, neuzticības, nelaimes gadījumiem, noskaudumiem (tā dēvētās ļaunās acs), dažādām atkarībām, zagļiem, no neveiksmēm mīlestībā.
Amuleta izvēlē galvenais princips skaitās minerāla īpašības, nevis zodiaka zīme.
Talismana uzdevums ir izgaismot un stiprināt noteiktas cilvēka īpašības, radīt un piesaistīt labvēlīgu auru jeb enerģiju ap cilvēku, kā arī attīstīt valkātājam nepieciešamās īpašības, ja tās ir vājas.
Ir tikai normāli, ja talismani ir vairāki: vienā dzīves situācijā labi kalpos viens akmens, bet citā – pavisam cita veida akmens. Piemēram: dodoties uz darbu, līdzi var būt talismans, kas palīdz koncentrēties, pieņemt nopietnus lēmumus, bet mašīnā – drošībai, pret avārijas situācijām. Svarīgi ir tas, kam cilvēks tic, jo ticības spēks ir tas, kas palīdz zemapziņā koncentrēties uz vēlamo rezultātu. Ja tic, ka akmens nesīs veiksmi, tad, visticamāk, tā arī notiks, jo prāts ir orientēts uz darbībām, kas secīgi noved pie laba rezultāta, kuru var definēt kā veiksmi.
Talismans var būt veiksmei, dzīvespriekam, intuīcijas vai pašpārliecības stiprināšanai, dzīves gudrībai vai prāta asumam. Un vēl, vēl un vēl...
Mazsvarīga nav arī forma, kādā talismans un amulets var būt. Apaļas kreļļu aprocītes vai piekariņš, iepsējams, kāds simbols vai zīme, kura ir izveidota no noteikta minerāla. Tā kā simboliem pašiem par sevi esam devuši nozīmi, tad, abiem elementiem mijiedarbojoties, var veidoties spēcīgāks efekts.
Akmeņu lietošana un rotu nēsāšana
Jā, šī tēma ir ļoti plaša un dažādos informācijas avotos var būt atsķirīga. Apskatīsim būtiskākos rotu nēsāšanas veidus un to nozīmi, ietekmi.
Katram akmentiņam un mierālam ir savs labvēlīgākais jeb ieteicamākais veids, kādā to lietot, nēsāt. Svarīgs ir arī ietvars, ja tas ir no kāda cēlmetāla. Piemēram, var nēsāt zeltu un sudrabu vienlaikus, bet katru savā rokā: sudrabu – kreisajā, bet zeltu – labajā rokā (gredzens, aproces, ķēdītes).
Rotu veidam arī ir sava nozīme un ietekme (vai tā ir kaklarota, auskari, gredzens, rokassprādze, kuloniņš utt). Pirmkārt, atšķirīga ir akmeņu rotas iedarbība, ja tās pieskaras ādai valkāšanas laikā (aproce, gredzens, kaklarota). Pēc astromineraloģijas ieskatiem, tās rotas, kas pieskaras valkātāja ādai, ar savām īpašībām iedarbojas tiešā veidā uz cilvēku. Ja nepieskaras, tad akmens īpašības izpaužas vairāk uz apkārtējo vidi, citiem cilvēkiem.
Otrkārt, jāņem vērā tas, ka katram akmenim ir savas vēlamās valkāšanas īpatnības. Piemēram, hematīta gredzens sievietēm būtu jāvelk uz labās rokas rādītājpirksta, bet vīriešiem – uz kreisās rokas.
Akmeni var rotās iestrādāt gan tā, ka tas pieskaras ādai, gan tā, ka nepieskaras: piemēram, gredzenu var izgatavot abejādi. Gredzens kā amulets ir ļoti labs un stiprs rotas veids. Tas ir aplis, noslēgts loks. Vienots veselums.
Iedarbības ziņā rokassprādzes skaitās visspēcīgākās, strādā pat karmiskā līmenī.
Kuloni un krelles skaisti strādā ar kakla un sirds čakru, auskari – ar kakla un vainaga čakrām un tā dēvēto trešo aci. Būtu jābūt uzmanīgiem, izvēloties auskarus, jo ne kuru katru akmeni būtu vēlams valkāt tuvu galvai! Gredzeni vairāk pilda aizsargfunkciju, kaitējumu maz var nodarīt, bet to iedarbība ir atkarīga no tā, uz kuras rokas un pirksta gredzeni tiek valkāti.
Rotiņas var ne tikai valkāt, bet arī nēsāt līdzi, paslēptas auduma vai ādas maisiņā, ieslidinātas kabatā. Tās klusi un rāmi pildīs savu uzdevumu tik un tā. Piemēram, ja ir kādas veselības problēmas.
Rotu nēsāšana vīriešiem un sievietēm ir atšķirīga, lai gan amuleti abiem dzimumiem ir lieliski tieši kulonveidā, bet mīlestības akmeņi – uz kreisās rokas mazā pirkstiņa vai zeltneša. Sargakmens gan sievietēm būtu izcils uz kreisās rokas rādītājpirksta, bet vīriešiem – uz labās rokas rādītājpirksta.
Pirkstu nozīme gredzenu nēsāšanā
Izrādās, ka tam, kuru roku un pirkstu rotājam ar gredzenu, ir nozīme. Kreiso roku saista ar došanu, bet labo – ar ņemšanu.
Uz īkšķa nebūtu ieteicams nēsāt gredzenus, jo tas var ietekmēt ego negatīvās izpausmes, bloķē enerģiju.
Rādītājpirksts tiek saistīts ar virzienu un sasniegumiem. Kreisā roka – savas pasaules attīstīšanai, bet labā – karjeras.
Mazais pirkstiņš saistāms ar pārmaiņām un procesiem. Izvēloties piemērotu akmeni, var sasniegt labus rezultātus.
Zeltnesis ir personības pirksts. Uz šā pirksta parasti nēsā zodiakam (altārakmens) jeb astroloģiskajai kartei piemeklēto akmeni.
Vidējais pirksts nes sevī intuīcijas, atklāsmes un jaunu, radošu ideju simbolu. Ja vēlamies attīstīt savas labās rakstura īpašības – akmens nēsājāms uz kreisās rokas vidēja pirksta. Ja ir nepieciešams atbalsts noteiktu mērķu sasniegšanā – uz labās rokas.
Apstrādāts vai neapstrādāts akmens?
Jo mazāk apstrādāts akmens, jo grūtāk ir vadāma tā enerģija jebšu – tā ir haotiskāka.
Nākamajā daļā – sīkāk par rotu veidu ietekmi, kā arī – dabīgo minerālu un dārgakmeņu rotu attīrīšanu un uzlādēšanu, mākslīgajiem akmeņiem un to, kāpēc rotas mēdz pazust, saplīst vai izbalēt.
Lai skaisti!