Izstāde "Bērnu pasaule" - 23
Foto: Publicitātes attēli
No 3. augusta līdz 1. oktobrim Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā būs skatāma izstāde no modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva un Latvijas muzeju kolekcijām "Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts". Šoreiz tiks eksponēts bērnu apģērbu un aksesuāru plašs klāsts.

Sadarbībā ar "ABLV Bank" un Aleksandra Vasiļjeva fondu Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiek rīkota jau devītā izstāde no ievērojamā modes vēsturnieka Aleksandra Vasiļjeva (Александр Васильев) kolekcijas, iepazīstinot ar vēl vienu aizraujošu lappusi tērpu un modes vēsturē. Daudzus pārsteigs fakts, ka par bērnu modi mūsdienu izpratnē varam runāt tikai kopš 18. gadsimta beigām, kad Apgaismības laikmeta izcilais franču filozofs Žans Žaks Ruso (Jean Jacques Rousseau, 1712–1778) pirmais izvirzīja postulātu, ka bērns ir nevis pieaugušā samazināta kopija, bet gan patstāvīga, jauna topošā personība. Viņa uzskati ietekmēja un veidoja plašākas sabiedrības izpratni par bērna apģērbu arī nākamajā gadsimtā.

Izstāde vispirms sniedz iespēju izsekot līdzi modes tendencēm bērnu tērpu un aksesuāru dizainā no 18. gadsimta beigām līdz 20. gadsimta vidum. Tomēr vienlaikus, kā liecina izstādes nosaukums, bērnu apģērbs daudz lielākā mērā nekā pieaugušo mode atspoguļo arī sabiedrības attieksmi pret bērnu, viņa statusu, audzināšanu un priekšstatu maiņu par bērnību kā ļoti būtisku periodu cilvēka attīstībā, uzsver Nataļja Sujunšalijeva, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Preses centra vadītāja.

Ekspozīcija veidota nosacīti hronoloģiski, parādot tipisku mājas vidi, ikdienu un dzīvesveidu, pastaigas brīvā dabā, skolas gaitas, kopīgus ģimenes svētku brīžus, atpūtu un citas aktivitātes. Katrā iepriekšējā izstādē modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs centās iekļaut arī kādas Latvijas slavenības tērpus. Šoreiz viņa lielisko, unikālo bērnu tērpu kolekciju papildina rotaļlietas, sadzīves priekšmeti un ievērojamu Latvijas kultūras personību fotogrāfijas bērnībā no vairāku Latvijas muzeju krājumiem.

Izstādes nosaukums pamatoti asociējas ar savulaik Rīgas pazīstamo universālveikalu "Bērnu pasaule" – savulaik milzīgu popularitāti mazo rīdzinieku vidū bija iemantojis centrālais skatlogs ar tajā izvietotajām tematiskajām kustīgo leļļu grupām. Tās bija darinājis mākslinieks Adrians Pabians – viņa skices, fotogrāfijas un rotaļlietas pirmoreiz tiek eksponētas plašākai auditorijai. Vēl viena izstādes sadaļa iepazīstina ar padomju laika rūpnieciski ražotajiem apģērbiem un cilvēku pašu izgatavotajiem apģērbiem, raksturojot tālaika sabiedrības gaumi un skaistuma izpratni.

Papildu priekšstatu par to, kā evolucionēja bērnu mode Latvijā, var gūt projektam "Bērnu pasaule. 18.–20. gadsimts" veltītajā satelītizstādē, kas no šā gada 17. jūlija līdz 9. augustam norisinās tirdzniecības centrā "Galerija Centrs" Rīdzenes ielā (Rīgā, Audēju ielā 16). Tajā eksponētas īpaši atlasītas fotogrāfijas, kurās iemūžināti gan daudzi izcili Latvijas kultūras darbinieki bērnībā, gan veikala "Bērnu pasaule" centrālās vitrīnas noformējumi dažādos gados.

Lūk, neliels ieskats izstādes kulisēs:

Aleksandrs Vasiļjevs dzimis 1958. gada 8. decembrī Maskavā pazīstamu teātra mākslinieku ģimenē. 1982. gadā pārcēlās uz Parīzi, kur sāka strādāt Francijas teātros. 25 pasaules valstīs Vasiļjevs radījis vairāk nekā 100 dekorācijas vadošo teātru baletiem un operām, kā arī daudziem pazīstamiem teātru uzvedumiem un filmām. Ar viņu ir sadarbojušies "Théâtre du Rond-Point", teātri "Le Lucernaire" un "Cartoucherie", Bastīlijas operas studija Parīzē, Avinjonas festivāls, "Ballet du Nord", Jaunais Francijas balets, Versaļas Karaliskā opera, Nacionālais teātris Londonā, Skotijas balets Glāzgovā, Latvijas Nacionālā opera un balets, Flandrijas Karaliskais balets, Oija Masako balets Osakā, Asami Maki balets Tokijā, Nevadas balets, Santjago Operas un baleta teātris, kā arī daudzi citi.

Aleksandrs Vasiļjevs kā vieslektors lasa lekcijas par modes vēstures un skatuves dizaina tēmām četrās valodās dažādās pasaules koledžās un universitātēs, vada meistarklases un kursus Krievijas universitātēs un koledžās.

Aleksandrs Vasiļjevs ir vairāku grāmatu autors, strādājis kā žurnālu "Vogue" un "Harper's Bazzar"" krievu valodas izdevumu speciālais korespondents Parīzē. Kopš 2000. gada Vasiļjeva vadībā Samārā notiek modes festivāls "Aleksandra Vasiļjeva Volgas sezonas". No 2002. gada viņš piedalās televīzijas raidījumu veidošanā, ir to autors un vadītājs. 2003. gada oktobrī Maskavā tika atklāta dizaina studija "Aleksandra Vasiļjeva interjeri".

Par krievu mākslas propagandu Aleksandrs Vasiļjevs apbalvots ar S. P. Djagiļeva medaļu (Parīze), V. Ņižinska medaļu (Varšava), ordeni "Mecenāts" un Krievijas Mākslas akadēmijas Zelta medaļu. Viņš ir divkārtējs Turcijas "TOBAV" prēmijas laureāts. 2010. gadā "The World Fashion Awards" ir prēmējis Aleksandru Vasiļjevu kā "2010. gada modes leģendu" par nopelniem modes vēstures jomā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!