Pirmoreiz Latvijā piedzimuši mazuļi pēc pirmsimplantācijas ģenētiskās diagnostikas veikšanas
Foto: Shutterstock

2017. gada jūlijs bija īpašs mēnesis divām ģimenēm, kurās iepriekš bija konstatēts augsts risks pēcnācēju ģenētiskai saslimšanai - tajās piedzimuši ļoti gaidīti un, galvenais, veseli bērniņi. Pirmo reizi Latvijā un visā Baltijā ir dzimuši bērniņi, izmantojot pirmsimplantācijas ģenētisko diagnostiku (PGD), kas abos gadījumos novērsa ģenētisko saslimšanu pārmantošanu. Diagnostika tika veikta klīnikas "iVF Riga" Reproduktīvās ģenētikas centrā.

Abās ģimenēs pēc bērniņu piedzimšanas "iVF Rīga" laboratorijā tika veikta nabassaites asins paraugu papildu ģenētiskā testēšana. Analīžu rezultāti apstiprina, ka jaundzimušie mazuļi nav pārmantojuši konkrēto slimību izraisošās mutācijas. Līdz ar to šajās ģimenēs ir apturēta mutāciju nodošana no paaudzes paaudzei, un arī dzimušo bērnu pēcnācējiem nav iespējas mantot ģimenē slimību izraisošās gēnu alēles, stāsta klīnikas pārstāve Līga Baranovska.

Analīzes tiek veiktas pirms implantēšanas, kas dod iespēju pārliecināties, ka embriji ir veseli ( jo šī brīža tehnoloģiskās iespējas un ārstu kompetence jau to pieļauj, arī konkrētām iespējamām saslimšanām informācija ir nolasāma pirms dzimšanas). Vēl vienkāršākiem vārdiem sakot, PGD tiek veikta pirms embriju transfēra (pārnešanas) dzemdē, un izmeklēšana var ilgt līdz pat mēnesim. Savukārt pēc mazuļu piedzimšanas tiek veiktas analīzes, kuras apstiprina, ka bērniņi ir patiešām veseli un nav konstatējamas ģenētiskas novirzes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!