tēvs, bērns, vientuļie vecāki, nepilna ģimene, šķiršanās
Foto: Shutterstock
Tēva spēju parūpēties un audzināt bērnu tiesas un mātes nereti sasaista ar viņa finansiālo nodrošinājumu. Šāda līdzsvarotā reciprocitāte ("tu man, es tev" līdzīgā apjomā) ļauj uzturnaudu pielīdzināt nosacītai "nomas maksai" par privilēģiju baudīt saskarsmi ar bērnu. Gadījumos, ja vecāku attiecības ir draudzīgas, uzturnauda un saskarsmes tiesības var kļūt viena no otras mazāk atkarīgas.

Kā secināts pētījumā "Tētis uz 13 procentiem: Latvijas tēvi pēc šķiršanās", kuru pēc nodibinājums "Tēvi" pasūtījuma veica pētnieki Klāvs Sedlenieks, Andris Saulītis un Kristīne Rolle, attiecības starp saskarsmes tiesībām un uzturnaudu ir paradoksālas un izgaismo pretrunas uzskatos par to, kāda ir bērna loma pieaugušo cilvēku dzīvē.

Uzturnaudas maksāšana ir paredzēta, lai vecāks, pie kura bērns ikdienā nedzīvo, finansiāli kompensētu izdevumus un rūpes, ko bērna audzināšanā iegulda vecāks, pie kura bērns dzīvo. Tomēr praksē nereti redzams, ka mātes, kurām tēvi pieprasa tiesības tikties ar savu bērnu, uzturnaudas maksāšanu nosaka kā priekšnosacījumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!