Kariess skar gandrīz visus cilvēkus un ierindojas starp desmit izplatītākajām saslimšanām pasaulē, uzsver Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētā profesore Egita Senakola un atgādina, ka pareiza mutes higiēna, savlaicīga profilakse un regulāras vizītes pie speciālistiem jau no bērna agrīna vecuma, kā arī sabalansēts uzturs, samazinot cukura patēriņu, var būtiski uzlabot mutes veselību.

"Jaunākie epidemioloģiskie pētījumi rāda, ka kariess skar gandrīz visus Latvijas bērnus, 31 procentam 2-3 gadus veciem bērniem jau ir kariess – pārsvarā tā dēvētais pudeļu kariess, bet 12 gadu vecumā zobu veselība ir vēl sliktāka – agrīni bojājumi pusaudžiem ir vērojami vidēji deviņos zobos, bet nopietni kariesa bojājumi ir vidēji trīs, četros zobos. Novecojot, daudziem cilvēkiem mutē paliek aizvien mazāk zobu ¬ 40 procentiem iedzīvotāju vecuma grupā no 60 - 72 gadiem daļēji vai pilnībā tos ir zaudējuši," situāciju Latvijā un problēmas aktualitāti raksturo Senakola.

Salīdzinot ar 90. gadiem, kariesa intensitāte bērniem un jauniem cilvēkiem ir samazinājusies gandrīz par 40 procentiem, ko gan nevar teikt par pieaugušajiem. Bērnu saslimstība ar kariesu ir mazinājušas dažādas izglītojošas programmas un profilaktiskas pieejas, kas bija īstenotas skolās un bērnudārzos. Diemžēl, sākoties sociālekonomiskajai krīzei, daudzas šīs programmas tika apstādinātas, bet problēma palika, secina profesore.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!