Nauda patiešām ir līdzeklis, lai radītu drošības un pārliecības sajūtu gan par tagadni, gan nākotni, bet, piešķirot tai pārāk lielu nozīmi, tu vari justies apdraudēta un nepārliecināta par savu dzīvi. Lai finanses nesagādātu lieku stresu, ir ļoti svarīgi izprast to lomu savā dzīvē, nepadarot tās pārāk nozīmīgas un vienlaikus neizturoties vieglprātīgi.
Ja arī tev nauda un ar to saistīti jautājumi ikdienā liek izjust lielu stresu, iemācies saprast, kāpēc tas notiek un kā ar to cīnīties. Iedvesmojoties no "Health" un "Huffington Post", esam apkopojušas izplatītākos iemeslus ar finansēm saistītam stresam, kā arī ieteikumus tā uzveikšanai.
Biežākie ar naudu saistītā stresa cēloņi
Iemesli, kāpēc satraucamies par naudu, var būt dažādi. Viena no lietām, kas daudziem sagādā bažas, ir nedrošība par savu un savu bērnu nākotni nepietiekamu iekrājumu dēļ. Tāpat bailes var radīt nepārliecinātība par nākotni darbavietā un stabilitātes trūkums. Nereti tas var būt saistīts arī ar ekonomisko situāciju valstī un uzņēmuma finanšu stāvokli, nevis zemu pašvērtējumu un bailēm tikt atlaistam.
Ja tu jau tāpat satraucies par naudas jautājumiem, arī atalgojums var radīt stresu. Tas, cik daudz cilvēks var tērēt, ir atkarīgs no viņa ienākumiem. Ja tie ir zemāki nekā draugiem un paziņām, atalgojums skar ne tikai izdzīvošanu, bet arī sociālo statusu un attiecības ar līdzcilvēkiem, personas pašvērtējumu. Cilvēki bieži satraucas arī par neprasmi rīkoties ar naudu un veiklības trūkumu finanšu lietās.
Vēl viena lieta, kas satrauc neskaitāmus cilvēkus, ir parādi. Īpaši aktuāli tas ir cilvēkiem, kam nav plāna to segšanai. Arvien aktuālāks pēdējos gados kļuvis arī jautājums par identitātes zādzībām. Ja baidies, ka tavi dati varētu nonākt svešu cilvēku rokās, radot finansiālus zaudējumus, vislabākais veids stresa mazināšanai ir arī risku novēršana un kontrole pār saviem finanšu līdzekļiem.
Jāpiebilst, ka mūsdienu sabiedrībā ļoti aktuāls ir arī finanšu statusa jautājums un nepārtraukta sevis salīdzināšana ar citiem. Stresu var radīt kaut vai tas, ka nepelni tik daudz, cik citi, vai nevari atļauties lietas, ko nopirkt var šķietami ikviens. Tādās reizēs der atcerēties par nemateriālām lietām, par ko esi pateicīga, bet bez kurām tev klātos grūtāk nekā bez jauna tālruņa vai ļoti jaudīga datora.
Naudas jautājumus risini pēc tam, kad esi parūpējusies par sevi
Uzlabo savu smadzeņu darbību un gribasspēku, ieelpojot svaigu gaisu un dzerot pietiekami daudz ūdens ikdienā. Šādi ieteikumi var šķist acīmredzami un nedaudz muļķīgi, bet gan ūdens, gan gaiss ir ļoti nepieciešami, lai tavs prāts strādātu. Tāpat neaizmirsti neveselīgo pārtiku, baltmaizi un ceptos, taukainos ēdienus aizvietot ar svaigiem augļiem, dārzeņiem un citiem vērtīgiem produktiem. Ja jutīsies labi fiziski un tev netrūks enerģijas, arī finanšu situācijas risināšana šķitīs vienkāršāka un pasaule neizskatīsies tik drūma.
Nelielas izmaiņas izdevumos var radīt milzu atšķirību
Ja katru dienu ēd pusdienas ārpus mājām, mēģini atrast laiku un iespēju pagatavot ēdienu mājās, un paņemt to līdzi uz darbu. Ja ieraugi veikalā apģērbu, kas tev ļoti patīk, pagaidi pāris dienas pirms to iegādājies. Iespējams, ka vēlāk to vairs negribēsi bet varbūt tas būs pieejams par izdevīgāku cenu. Tāpat nedodies uz pārtikas veikalu izsalkusi. Ja to darīsi, iztērēsi naudu, pērkot našķus un citus produktus, ko nemaz īsti nevēlies un kas tev nemaz nav vajadzīgi.
Realitātes pieņemšana un rīkošanās
Vai tu esi kādreiz slēpusies zem segas, kad biji maza un nobijusies? Tas varbūt sniedza drošības sajūtu, bet noteikti nepasargāja no reālām briesmām. Turklāt, lai bailes pārietu, tāpat bija nepieciešams paskatīties, lai saprastu, ka briesmas tev nedraud. Līdzīgi ir ar tavām finansēm. Slēpšanās un izvairīšanās no problēmām radīs bailes un papildu stresu. Tas noteikti nav veids, kā sev palīdzēt.
Ja tev ir neatrisinātas finanšu problēmas, negaidi, ka tās nokārtosies pašas no sevis. Tā kļūs tikai sliktāk gan praktiski, gan emocionāli. Nenomaksāti rēķini vai negatīva kredītvēsture var atstāt sliktu ietekmi arī uz tavām nākotnes finansēm, tāpēc saņemies, ievelc dziļi elpu un ķeries klāt! Pēc tam jutīsi, ka mazināsies arī ar šo jautājumu saistītās bailes, stress un neskaidrības.
Seko diviem soļiem – sakārto un vienkāršo. Izveido sarakstu ar visiem maksājumiem, izceļot tos, kas tevī rada bažas. Tad sakārto visus izdevumus prioritārā secībā – sākot no paša nepieciešamākā līdz lietām, bez kā, iespējams, varētu iztikt. Lai samazinātu izmaksas, mēģini atrast alternatīvas savā izdevumu sarakstā, piemēram, aizstāj pusdienošanu kafejnīcā ar līdzpaņemtu un mājās gatavotu ēdienu. Kad esi izveidojusi sarakstu un sadalījusi prioritātes, izveido savu maksājumu kalendāru, kurā redzami maksājumu datumi un aptuvenās summas. Tas palīdzēs labāk saprast situāciju un samazinās stresu, kas rodas nezināšanas dēļ.
Izvairies no toksiskas ietekmes
Pieraksti visus savus iknedēļas izdevumus un izvērtē, kas no tiem ir nepieciešamība, kas ir tava izvēle, bet kuras ir tās lietas, par ko naudu nevēlējies tērēt, taču to izdarīji līdzcilvēku dēļ. Mēģini atrast alternatīvas, piemēram, piedāvā draugiem apmeklēt kādu lētāku kafejnīcu un necenties atstāt iespaidu uz draugiem un paziņām, viņiem visu izmaksājot. Tāpat pievērs uzmanību tam, cik daudz no lietām, ko "lieto visi", tu ikdienā izmanto. Iespējams, tas palīdzēs nākamreiz ietaupīt līdzekļus un neiegādāties lietas, kas tev nav nepieciešamas.
Ieklausies speciālista viedoklī
Reizēm var palīdzēt arī profesionāļa viedoklis. Nebaidies vērsties pie finanšu konsultanta. Šie cilvēki sniedz palīdzību neskaitāmiem citiem ļaudīm un ir lieliska iespēja atrast risinājumu arī tavām finanšu problēmām. Speciālists palīdzēs izstrādāt plānu tavu īstermiņa un arī ilgtermiņa mērķu sasniegšanai, kas noteikti palīdzēs nomierināties un mazināt stresu. Gadījumā, ja naudas problēmas ir mazākas, nekā tu esi iedomājusies, konsultants to palīdzēs saprast.
Neaizmirsti sevi palutināt
Atceries, ka finanšu plānošana prasa disciplīnu, un sākumā to ievērot ir ļoti sarežģīti. Tomēr tas ir svarīgi gan tāpēc, lai tavas finanses būtu kārtībā, gan tāpēc, lai tu justos labi emocionāli un tev vienmēr būtu pārliecība, ka ar naudu viss ir kārtībā. Pēc tam, kad ir izveidojusies rutīna tavā līdzekļu pārvaldīšanā, tu izjutīsi pozitīvas pārmaiņas visās savas dzīves jomās. Mazāk stresa un satraukumu ir tikai viena no tām.