Šos jautājumus mammas kautrējas uzdot psihologam, tādēļ bieži vien atbilžu meklējumos apmeklē anonīmus forumus. Nav nekāds pārsteigums, ka vairums no viņām šajā interneta vidē negūst ne atbalstu, ne profesionālu padomu.
Psiholoģe, kura pati veido blogu vecākiem, Jekaterina Safanova – portālam "Letidor" atklāj šos jautājumus un sniedz arī atbildes uz tiem. Tie ir jautājumi, kas var mulsināt daudzus, bet ar tiem ikdienā saskaras pietiekami daudz mammu.
Kāpēc man rodas vēlme iesist savam bērnam?
Vēloties nomierināt savu kliedzošo mazuli, dažreiz mamma saskaras ar savu bezspēcību, kas var veicināt agresiju. Sākumam ir jāpasaka, ka dusmas – tā ir pilnīgi dabiska cilvēka reakcija. Tomēr agresija pret mazuli ir signāls par to, ka tavs psiholoģiskais stāvoklis ir visai kritisks.
Atceries, ka par emocijām, kuras rada tavs bērns, esi atbildīgs tu pats. Un jāstrādā ir tieši ar tevi. Bet tas, vai bērnu sist vai nesist, – ir tikai tavs lēmums, un tas, savukārt, ir atkarīgs tikai no taviem principiem un audzināšanas metodēm. Bet, protams, jebkura fiziska soda pielietošana maksimāli negatīvi ietekmē bērna attīstību, kā arī vecāku-bērnu attiecības kopumā.
Risinājums. Jebkuras emocijas ir "jāizlādē" – gan pozitīvās, gan arī negatīvās. Lai mazulis neciestu no tavām dusmām, tu vari šīs emocijas novirzīt uz jebkuru citu objektu – padauzīt spilvenu, piemēram.
Ja vēlme iesist bērnam ir pietiekami spēcīga, pastāv risks, ka tava vēlēšanās pārvērtīsies reālā darbībā, tad labāk tomēr apmeklēt psiholoģiskos treniņus, kuros tev iemācīs, kā novirzīt savas dusmas citā virzienā.
Es apskaužu savu meitu. Esmu slikta māte?
Parasti meitas neatrodas konkurencē, jo māte viņas identificē ar sevi. Bieži sievietes savu bērnu daili identificē ar pašas nopelniem, un lepojas ar to. Tomēr gadās arī citādāk…
Līdz ar pusaudža vecuma sasniegšanu, kad meitenei parādās pirmās sievišķības pazīmes, dažas mammas var izjust greizsirdības jūtas.
Nē, tu neesi slikta māte! Lieta tāda, ka starp tevi un meitu ir traucēta emocionālā saikne. Un labi, ja mamma saprot, ka problēma pastāv un ar to ir jācīnās.
Risinājums. Sākumā tiec skaidrībā ar šādu jūtu iemesliem. Vai tev skauž, ka meita ir tieva, jo pati pēc dzemdībām esi kļuvusi apaļāka? Tad ej uz sporta zāli. Meitai parādījušās romantiskas attiecības, bet tu jau sen kā esi šķīrusies? Veido pati savu personīgo dzīvi.
Dažreiz greizsirdība ir saistīta ar mātes personīgiem pārdzīvojumiem, kuri rodas līdz ar tā dēvētā krīzes vecuma iestāšanos.
Šajā gadījumā labāk apmeklēt psihologu, kurš palīdzēs tikt pāri šim, nebūt ne vieglajam, dzīves periodam.
Esmu greizsirdīga uz vīru un pašas bērnu. Vai tiešām tā mēdz būt?
Pēc bērna piedzimšanas ģimenes dzīve kardināli mainās. Agrāk vīra uzmanība pilnībā bija koncentrēta uz sievu, īpaši grūtniecības periodā. Bet tagad tā jādala ar bērnu.
Tāda lietu kārtība bieži izsauc nemieru un konfliktsituācijas ģimenē. Bet neskumsti, izeja vienmēr pastāv.
Risinājums. Saglabā labas attiecības ar bērnu, visticamāk, viņš vispār pat nenojauš, ka šāda problēma pastāv. Parunā ar vīru par to, kas tevi uztrauc, pamēģini atrast risinājumu, kas apmierinātu jūs abus.
Piemēram, iekļauj kopīgajos plānos obligātus randiņus, ikdienišķu apskaušanos un patīkamu vārdu apmaiņu, kā arī citus brīžus, kuri varēs novirzīt tavas greizsirdības jūtas un piešķirs jūsu abu attiecībām kādu romantisku dzirksti.
Bērns ieraudzīja mūs intīmu attiecību laikā. Kā viņam paskaidrot, kas notika?
Bērnam var parādīties domas, ka tētis mammai dara pāri vai arī, ka vecāki nodarbojas ar kaut ko sliktu. Te viss atkarīgs no pašu vecāku reakcijas. Nepiever acis uz notikušo, bet arī akcentēt uzmanību uz to nav vērts.
Risinājums. Vispirms – netaisi paniku. Akurāti noskaidro, konkrēti ko bērns redzējis. Pilnīgi iespējams, ka viņš pat neapzinās, kas tieši tas bija, un tu varēsi visu paskaidrot vienkāršām frāzēm šādā stilā: "tētis mammai taisīja masāžu" vai ko tamlīdzīgu.
Ja tomēr bērns ir visu sapratis, ir vērts delikāti parunāties ar viņu par seksa tēmu. Piedāvā speciāli bērnu literatūru, kurā izskaidrota bērnam nesaprotamā informācija, bet atkal jau – viss ir atkarīgs no vecuma un situācijas, kas notikusi.
- Kāpēc ar bērnu jārunā par seksu, uzzini šeit.
Kāpēc es nemīlu savu bērnu?
Tiek uzskatīts, ka mātes instinktam jāuzrodas uzreiz pēc dzemdībām. Bet realitātē tā ir ne vienmēr.
Iemeslu, kāpēc māte nejūt siltas jūtas pret savu bērnu, var būt daudz. Piemēram, pēcdzemdību depresija, hronisks nogurums, uz bērnu "pārnests" aizvainojums, kuru māte jūt pret viņa tēvu utt.
- Kad mātes instinkts klusē – kā mēdz gadīties un kā rīkoties, par to lasi šeit.
Risinājums. Tas ir tieši atkarīgs no iemesliem, kādēļ šāds jautājums tev vispār jāuzdod. Ja runa ir par hronisku nogurumu, ir jāpārskata savs grafiks un noteikti jāatrod laiks arī sev.
Dažreiz problēma atrisinās pati no sevis. Piemēram, mamma, kura vienmēr sapņojusi par meitiņu, domā, ja dēlu dažreiz nemīl, bet pēc kāda laika mātes instinkts ņem virsroku.
Protams, iemesli var būt arī daudz dziļāki un nopietnāki, piemēram, no pašas bērnības. Tādā gadījumā labāk aiziet pie psihologa, lai nogludinātu emocionālo konfliktu ģimenes iekšienē.
Kā atgriezt vēlmi pēc seksa pēcdzemdību periodā?
Kad blakus (vai arī tajā pašā) istabā jebkuru minūti var ieraudāties mazulis, pāra intīmās attiecības var zaudēt jebkādu romantiku. Nogurušajai mammai ir ļoti sarežģīti pārslēgties no autiņbiksītēm uz flirtu.
Risinājums. Tas ir atkarīgs no iemesliem. Bieži vien intīmās dzīves trūkums pēcdzemdību periodā ir saistīts ar hormonālajām izmaiņām, tad vislabāk problēmas risinājumu jāmeklē pie ārsta.
Ja iemesls ir nogurums, ir jāmēģina atrast laiks atpūtai. Tas ir nepieciešams arī tādēļ, lai neiestātos emocionālā izdegšana.
Ja sieviete nespēj pārslēgties no mātes lomas uz sievas, ir vērts padomāt par vizīti pie psihologa. Vai arī parunāties ar vīru, kurš varētu palīdzēt jaunajai mammai atkal sevi sajust kā iekārojamai sievietei.
Vai tas ir normāli, ja precējusies sieviete masturbē?
Masturbācija ir dabisks process, kura nepieciešamība nav atkarīga pēc zīmoga esamības vai neesamības pasē.
Ikvienai sievietei ir tiesības gūt baudu, dažreiz esot arī tikai ar sevi vienatnē.
Dažādu iemeslu dēļ seksa tēma un īpaši masturbācija ir tabu tēma mūsdienu sabiedrībā. Bet šajās darbībās nav nekā aizliegta, kas varētu kaut kā negatīvi ietekmēt sievietes dzīvi. Ja, protams, vēlme pašapmierināties neaizstāj vēlēšanos pēc intīmām attiecībām ar vīrieti un nekļūst par vienīgo un galveno sievietes vēlmi.