Foto: Privātais arhīvs
Tev pietrūkst ideju jēgpilnai laika pavadīšanai kopā ar bērniem vai draugu kompānijā? Galda spēles ir lielisks veids, kā atpūsties no ikdienas kopā ar ģimeni, ļaut vaļu fantāzijai, draudzīgi vienam otru izaicināt, interesantā veidā bērniem apgūt pirmās iemaņas ekonomikā, ģeogrāfijā un citās jomās, iejusties dažādās lomās un galu galā tāpat kā dzīvē – mācīties zaudēt un uzvarēt.

Piedāvājam ieskatu Latvijas galda spēļu Top 5, ko vērtē arī paši spēlētāji.

Gada labākā spēle pasaulē – 'Ice Cool'

Foto: Privātais arhīvs

"Ice Cool" spēlētāji iejūtas ķērāju un palaidņu lomās, lai viens otru ķertu, vāktu zivis, lēktu pār sienām un iegūtu visvairāk punktu.

"Šī spēle ir gluži kā vecā labā "knipju" spēle ar dambretes kauliņiem, ko tik daudz spēlējām bērnībā, tomēr elegantais spēles dizains un stāsts par pingvīnu skolu piešķir īpašu šarmu un azartu," saka šīs spēles cienītāja Lauma Tuča.

"Ja sākumā šķiet, ka spēlē varēs tā vienkārši "pašaudīties" ar figūriņām pa laukumu, pavisam drīz saproti, ka spēlēt var arī ļoti gudri, plānojot vairākus gājienus uz priekšu gluži kā šahā, mēģinot paredzēt, kur tavs pretinieks dosies un kā labāk viņu noķert," atklāj Lauma. Protams, jāattīsta arī meistarība knipjos, kas aizrauj gan mazus, gan lielus spēlētājus.

Latvijā radītā galda spēle bērniem "Ice Cool" šovasar Vācijā ieguva balvu kā gada labākā spēle bērniem pasaulē. Tā ir pirmā "knipju" spēle pasaulē, kurā figūriņas var līkumot un lēkt pa skaistu un pamatīgu spēles laukumu, pateicoties unikālajam dizainam "kaste kastē".

Sabotieris lomu spēlēm un intrigām

Foto: Privātais arhīvs

"Sabotieris" ("Saboteur") ir aizraujoša lomu galda spēle ģimenei un viesībām līdz pat 10 cilvēku kompānijā. Šī ir pārdotākā spēle Baltijā jau vairākus gadus pēc kārtas, balvas "2007 Major Fun Award" ieguvēja.

"Spēle mūs aizrāva tik ļoti, ka pirmajā spēlēšanas dienā četras stundas paskrēja vēja spārniem," stāsta Ilze Podniece. Spēlējot "Sabotieri" kopā ar bērniem, spēlēšanas process dažreiz esot tik spraigs, ka uzvara vairs nešķiet svarīga. Vairāk par visu gribas noskaidrot tikai vienu – kurš ir sabotieris? Tas arī rada lielāko intrigu, jo spēles laikā spēlētāji iejūtas rūķu lomā, kļūstot par zeltračiem vai sabotieriem, bet nezinot – kurš ir kurš. Kamēr zeltrači cenšas uzbūvēt ceļu no starta kārts līdz mērķim — zelta gabalam, sabotieru uzdevums ir visiem iespējamiem līdzekļiem traucēt tā sasniegšanu.

"Mūsu jauniešu centru tagad apmeklē arī bērni, kuri iepriekš te nav bijuši un tikai tāpēc, lai uzspēlētu "Sabotieri". Tā patiesi ir jautra un forša spēle," piebilst Ilze.

Ģimenes saliedēšana kopā ar 'Halli Galli'


Foto: Privātais arhīvs

"Brīnišķīga spēle visai ģimenei, kuru kopā esam izspēlējuši vismaz 20 reizes. Tā ir ideāla reakcijas trenēšanai, ģimenes saliedēšanai un noderīga arī vismazāko razbainieku mācīšanai skaitīt," norāda trīs bērnu māmiņa Diāna Nemme – Dubinska.

"Halli Galli" ir populāra reakcijas galda spēle bērniem, kurā spēlētāji pēc kārtas izliek kārtis galdā un meklē piecus viena veida augļus. Tas, kurš pirmais tos atradis un uzsitis pa zvaniņu, saņem visus galdā izliktos auglīšus. Spēli viegli apgūst kā pieaugušie, tā arī pavisam mazi bērni, un azartā ieiet visi. Daži spēles cienītāji uzsver, ka "Halli Galli" liek beidzot visiem atrauties no telefoniem, ļaujot kopā piedzīvot visu emociju gammu – no milzīgas vilšanās līdz dzirkstošam priekam.

Katanas ieceļotāji aizrauj arī skolēnus


Foto: Privātais arhīvs

Spēle "Catan" daudziem vairs komentārus neprasa. Tā ir Top 30 galda spēle pasaulē ģimenei, kas savu popularitāti pēdējo 10 gadu laikā nav zaudējusi arī Latvijā. Katanas dalībnieki ir kolonizatori, kas pēc ilgstošiem meklējumiem ir atraduši auglīgu zemi un apmetas tur uz dzīvošanu, dibinot katrs savu pavalsti. Spēlētāji iegūst resursus, lai būvētu savas pavalsts ceļus, ciematus un pilsētas, krājot punktus, kas tuvina uzvarētāja – Katanas valdnieka – godam!

"Ar "Catan" sākās mana aizraušanās ar galda spēlēm tāpat kā daudziem. Šīs spēles noteikumus var ātri izstāstīt un vēl ātrāk parādīt darbībā. Katanas ieceļotājus esmu spēlējis kopā ar pirmklasniekiem un pieaugušajiem ap piecdesmit – visi kā viens bija ļoti apmierināti," pieredzē dalās Roberts Skutelis. Viena no spēles jaukākajām iezīmēm ir tirdzniecība starp spēles dalībniekiem, jo, lai viņi varētu attīstīties, ar iegūtajiem labumiem savstarpēji jāmainās.

Veido unikālas impērijas Karkasonē

Foto: Privātais arhīvs

"Karkasone" ("Carcassonne") ir spēlētāju iecienīta vieglās stratēģijas galda spēle ģimenei, kurā var iegūt varenus īpašumus un izveidot unikālas impērijas. "Karkasones" spēlētāji ar lauciņu palīdzību veido pilsētas, pļavas, klosterus un ceļus, tā iegūstot arvien vairāk punktu. Tomēr vērību zaudēt nedrīkst, jo citi spēlētāji var īpašumus pārņemt savā varā.

"Šī ir labākā spēle, kas jebkad ir bijusi mūsu mājās, un vasarnīcā to spēlējam pat ar saviem kaimiņiem. Tā ir piemērota spēlētājiem no 5 līdz 99 gadiem, un spēles ilgums ir ļoti atbilstošs, lai bērniem neizsīktu pacietība," stāsta divu bērnu tētis Anatolijs. "Karkasoni" var apgūt piecās minūtēs, un spēlētājiem tā sagādā ne mazums pārsteigumu, jo laukuma aprises spēles gaitā nemitīgi mainās.

Šīs un vēl daudzas citas spēles ģimenei ikvienam būs iespēja izspēlēt pirmajā galda spēļu festivālā Baltijā "BaltiCon", kas 25. un 26. novembrī norisināsies Latvijas Nacionālās bibliotēkas telpās.

Festivāla apmeklētāji varēs iepazīties ar dažādām Baltijā un citur pasaulē veidotām galda spēlēm, piedalīties turnīros un konkursos, kā arī nakts spēlēšanas maratonā. Pasākuma ietvaros norisināsies arī pasaulslavenās spēles "Sabotieris pasaules čempionāts, kas pulcēs ap 50 dalībnieku no visas pasaules. Vairāk informācijas meklē www.balticon.info un feisbukā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!