skumjas depresija sieviete vecs logs
Foto: Shutterstock
Lai veicinātu cilvēku izpratni par to, kā rīkoties, saskaroties ar vardarbību, un sniegtu juridisku atbalstu, trešdien, 29. novembrī notiks akcija "Pajautā juristam". Tās ietvaros interesentiem, zvanot uz noziegumos cietušo atbalsta tālruni 116006, būs iespēja saņemt bezmaksas juridiskās konsultācijas no augsti kvalificētiem juristiem.

Juristi konsultēs par šādām tēmām:

  • vardarbību ģimenē – cietušā tiesībām, aizsardzību, palīdzības saņemšanas iespējām, rīcību;
  • pagaidu aizsardzības pret vardarbību nodrošināšanu vardarbībā cietušām personām tiesā un ar policijas starpniecību;
  • ģimenes tiesību jautājumiem – laulības šķiršanu, bērnu aprūpes, aizgādības un saskarsmes tiesībām, uzturlīdzekļiem, ģimenes maksātnespēju un tās risināšanas iespējām.

Konsultācijas būs iespējams saņemt 29. novembrī laika posmā no pulksten 9 līdz pulksten 18, zvanot uz atbalsta tālruni noziegumos cietušajiem 116006.

"Profesionālam padomam un atbalstam ir īpaša loma vardarbīgas situācijas risināšanā. Dažkārt šāda veida atbalsts ir trūkstošais posms, lai sieviete justos gatava un droša rīkoties, un pārraut vardarbības apli. Šī akcija ir lieliska iespēja saņemt profesionālu konsultāciju situācijas risināšanā, lai pasargātu ne vien sevi, bet arī savus līdzcilvēkus. Aicinu ikvienu, kas dzīvo vardarbīgās attiecībās, izmantot šo iespēju un uzsākt ceļu uz dzīvi bez vardarbības," teic labklājības ministrs Jānis Reirs.

Biedrības "Skalbes" direktore Zane Avotiņa norāda, ka akcija "Pajautā juristam" notiek atkārtoti, jo iepriekš par to izrādīta ļoti liela iedzīvotāju interese. Īpaši daudz jautājumu saņemts no vardarbībā cietušām sievietēm. "Jāatzīst, ka, ikdienā strādājot ar vardarbībā cietušajām sievietēm, novērots, ka bieži tieši juridiska rakstura neskaidrības un informācijas trūkums par tiesībām un likumisku aizsardzību bijis par iemeslu tam, ka cietušās nespēj pārtraukt vardarbīgās attiecības. Tāpēc aicinām izmantot šo akciju, lai uzzinātu sev interesējošus jautājumus gan tad, ja paši esat cietuši, kā arī tad, ja vēlaties palīdzēt cietušajiem, bet nepietiek informācijas, lai sniegtu precīzu padomu," skaidro Avotiņa.

Lai atbrīvotos no vardarbības ir svarīgi saprast, ka tai nav jābūt daļai no attiecībām, uzsver zvērināta advokāte Linda Reisa. Viņa norāda, ka šādās attiecībās ir iesaistīti ne tikai varmāka un upuris, bet arī līdzcilvēki, tajā skaitā bērni. "Un neviens nezina, kādas sekas netiešā vardarbība atstās uz bērniem, viņu spēju dzīvē izveidot veselīgas attiecības un stipru ģimeni, kas ir katras sabiedrības vitāla šūniņa. Tikai tad, kad cilvēks šo saprot, viņš ir gatavs smagajam darbam – kļūt brīvam no vardarbības atkarības."

Akcijas laikā uz iedzīvotāju zvaniem atbildēs un padomus sniegs seši pieredzējuši juristi:

  • Mārīte Kozlovska, zvērināta advokāte. Kkonsultāciju laiks no pulksten 9 līdz 12;
  • Linda Reisa, zvērināta advokāte. Specializācija: civiltiesības. Konsultāciju laiks no pulksten 9 līdz 12;
  • Jevgenija Tverjanoviča-Bore, zvērināta advokāte. Specializējusies vardarbības ģimenē, jo īpaši pret bērniem un sievietēm jautājumos. Konsultāciju laiks no pulksten 12 līdz 15;
  • Daina Saulīte, zvērināta advokāte. Viena no aktuālajām tēmām ir pagaidu aizsardzības pret vardarbību nodrošināšana vardarbībā cietušām personām tiesā un ar policijas starpniecību. Konsultāciju laiks no pulksten 12 līdz 15;
  • Inga Lauce, zvērināta advokāte. Konsultē krimināllietās, kā arī bērnu un ģimenes tiesību jautājumos. Konsultāciju laiks no pulksten 15 līdz 18;
  • Rita Oļhova, zvērināta advokāte. Konsultē krimināllietās, laulības šķiršanas lietās, kā arī bērnu un ģimenes tiesību jautājumos. Konsultāciju laiks no pulksten 15 līdz 18.

Plašāk par akciju lasi šeit.

Projekts noris Labklājības ministrijas un Eiropas Savienības programmas "Tiesības, vienlīdzība un pilsonība" līdzfinansētā projekta "Izpratnes veidošanas kampaņa par nulles toleranci attiecībā uz vardarbību pret sievietēm "Vardarbībai patīk klusums"" ietvaros.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!