sieviete vēdersāpes
Foto: Shutterstock
Vēdersāpes un traucējumi gremošanas sistēmas darbā ir problēma, kas daudziem bojā dzīvi. Netrūkst arī cilvēku, kas ar šīm problēmām saskaras regulāri, ne tikai laiku pa laikam, "saķerot" kādu vīrusu vai izmēģinot iepriekš nebaudītu ēdienu. Tomēr ir arī darbības, kas ilgākā laika posmā var sabeigt gremošanas sistēmu, radot hroniskas problēmas.

Lai gremošanas sistēma būtu vesela, par to ir jārūpējas. Ir ļoti būtiski izskaust kaitīgos ieradumus, kas tai var kaitēt. Regulāras un sabalansētas maltītes, ieklausīšanās savā ķermenī un vēršanās pie ārsta, pamanot problēmas, – tās ir tikai dažas no lietām, ko tu vari darīt, lai sev palīdzētu.

Iedvesmojoties no "Everyday Health", "Web MD" un "Healthline", nolūkā pasaudzēt veselību piedāvājam iepazīties ar vairākiem paradumiem, kas bendē tavu kuņģi un gremošanas sistēmu. Izskaud tos, lai justos labāk!

Bieža pretsāpju līdzekļu lietošana

Pretsāpju līdzekļi un medikamenti ar pretiekaisuma iedarbību var šķist lielisks līdzeklis sāpju mazināšanai dažādās situācijas. Lai arī daudzi pretsāpju līdzekļi ir nopērkami bez ārsta receptes, tie nebūt nav nekaitīgi. Daudzi pretsāpju līdzekļi, ja tos lieto regulāri, var radīt traucējumus gremošanas sistēmas darbā, kā arī izraisīt čūlu kuņģī un zarnu traktā.

Lai no tā izvairītos, centies samazināt pretsāpju līdzekļu lietošanu un cīnīties ar sāpju iemeslu. Tāpat atceries, ka ne visi līdzekļi ir vienlīdz kaitīgi.

Neieklausīšanās ķermeņa vajadzībās

Foto: Shutterstock
Lai justos labi un nerastos problēmas saistībā ar vēdera darbību, ir jāieklausās savā ķermenī. Viena no problēmām, par ko sūdzas daudzi, ir aizcietējums. Bieži šī problēma ir pašu radīta. Ir reizes, kad cilvēki neapmeklē tualeti, jo tas nav ērti, neskatoties uz to, ka ķermenis signalizē par šādu nepieciešamību. Šāda uzvedība var beigties ar aizcietējumu.

Ja ķermenis signalizē, ka nepieciešams apmeklēt labierīcības, tas ir jādara. Gremošanas sistēma darbojas visu dienu. Sajūta, ka steidzami nepieciešams apmeklēt labierīcības pēc maltītes vai no rīta, rodas tādēļ, ka ķermenis signalizē – zarnu trakts ir jāiztīra, lai gremošanas sistēma varētu turpināt darbu. Ieklausies savā ķermenī un necenties panākt, ka tava gremošanas sistēma strādā, sekojot ierakstiem tavā plānotājā.

Alkohola lietošana un smēķēšana

Foto: Shutterstock
Smēķēšana un grādīgo dzērienu lietošana var būt kaitīga teju visām organisma sistēmām, un gremošanas sistēma nav izņēmums. Cigarešu kūpināšana ir iemesls dažādām nedienām, kas saistītas ar gremošanas sistēmu, ieskaitot čūlas veidošanos un grēmas. Lai no tā izvairītos, centies pakāpeniski samazināt cigarešu skaitu, ko dienā izpīpē, un pēc tam atmet šo netikumu pavisam.

Par labu nenāks arī alkohola lietošana. Grādīgie dzērieni darbojas kā zarnu trakta un kuņģa darbības stimulanti. Cilvēki, pārmērīgi lietojot alkoholiskos dzērienus, var saskarties ar diskomfortu vēderā un caureju. Līdzīgas problēmas piemeklē cilvēkus, kas alkoholu lieto regulāri. Tāpat grādīgie dzērieni vai veicināt čūlu veidošanos un aizkavēt to dzīšanu. Atceries, ka sievietēm nevajadzētu lietot vairāk par vienu alkohola vienību dienā, bet vīriešiem – vairāk par divām.

Par to, kā mainās cilvēka dzīve, pārtraucot lietot alkoholu, ir iespējams lasīt šeit.

Nepareizs porcijas izmērs un ēšanas laiks

Foto: Shutterstock

Našķošanās vai maltītes ieturēšana tieši pirms gulētiešanas var pasliktināt miega kvalitāti un palielināt grēmu veidošanās iespēju nakts laikā. Tas tāpēc, ka uzreiz pēc ēšanas atrodies guļus stāvoklī. Lai no tā izvairītos, pēdējo maltīti ieturi divas līdz trīs stundas pirms došanās gulēt, kā arī guli tā, lai tava galva atrastos augstāk par kājām.

Kaitīgs var izrādīties ne tikai maltītes ieturēšanas laiks, bet arī porcijas izmērs. Ja ēdīsi vai dzersi vairāk, nekā tev nepieciešams, vari saskarties ar vēdera pūšanos, pārēšanās sajūtu un citām problēmām. Lai justos labi, ēd mazas porcijas, bet bieži. Centies ēst lēnām, ja vēlies uzlabot gremošanas sistēmas darbu un justies labi.

Pārāk maz šķiedrvielu un ''attīrīšanās'' citos veidos

Foto: Shutterstock

Netrūkst cilvēku, kas pēc pārēšanās un grandiozām svinībām vai vienkārši ikdienā veic sava organisma attīrīšanu. Ir cilvēki, kas vienkārši atsakās no ēdiena, un ir tādi, kas lieto caurejas līdzekļus. Abas šīs metodes ir neveselīgas un nebūt nepalīdz attīrīt tavu organismu. Tā vietā, lai sevi mocītu, ievies veselīgākus ēšanas paradumus un paseko līdzi tam, kā mainās tava pašsajūta.

Nedari sev pāri, bet gan papildini savu uzturu ar šķiedrvielām. Tās palīdzēs nodrošināt normālu zarnu trakta darbību, novērsīs aizcietējumu rašanos un mazinās risku ciest no nopietnākām zarnu problēmām, piemēram, divertikulozes. Šķiedrvielas ir ļoti daudzos produktos, piemēram, augļos, dārzeņos, pākšaugos un pilngraudu produktos.

Par to, kā šķiedrvielas ietekmē veselību, vari lasīt šeit.

Ārsta apmeklējuma atlikšana

Foto: Shutterstock

Ja tev parādījušās problēmas, kas saistītas ar gremošanas sistēmas darbību, pārāk liela kautrība var būt kaitīga. Tev nav jāslēpj šīs problēmas no draugiem, ģimenes un aprūpētājiem. Paskaidro saviem tuviniekiem, kā viņi var tev palīdzēt gan praktiskā, gan emocionālā ziņā. Pastāsti par to, kāds ir tavs atlabšanas plāns un kas ar tevi notiek. Palīdzēt var arī komunikācija ar cilvēkiem, kas saskārušies ar līdzīgām problēmām.

Ar draugu atbalstu un padomu veselības uzlabošanai var būt par maz, tāpēc ir ļoti svarīgi sarunāt vizīti pie speciālista. Hroniskas problēmas var nozīmēt, ka tev patiešām nepieciešama palīdzība. Traucējumi gremošanas sistēmas darbībā var liecināt par

  • celiakiju;
  • resnās zarnas iekaisumu;
  • žultsakmeņiem;
  • kairināmo zarnu sindromu;
  • parazītiskām infekcijām un citām problēmām.

Nevienu no šiem jautājumiem nevar atrisināt bez mediķa palīdzības. Ārsts jāapmeklē nekavējoties, ja jūti spēcīgas sāpes vēderā, novēro asiņainus izkārnījumus vai saskaries ar neizskaidrojamu svara zudumu.

Košļeņu un gāzēto dzērienu lietošana

Foto: Shutterstock

Traucēt tavas gremošanas sistēmas darbību var ne tikai ēdieni, bet arī dzērieni. Ja maltītes laikā lieto ļoti daudz šķidruma, pēc tās var parādīties līdzīgs blakusefekts kā tad, ja pārēdies, – vēdera pūšanās. Centies lietot šķidrumu starp maltītēm, nevis to laikā. Nepatīkamas sajūtas rada arī gāzētie dzērieni – tos nav ieteicams lietot arī starp maltītēm.

Gāzētie saldinātie dzērieni veicina vēdera pūšanos, rada sajūtu, ka vēders ir pilns, kā arī ir atraugu cēlonis. Tāpat tie var veicināt grēmu veidošanos. Ja nevēlies sajust ar gremošanas sistēmas darbu saistītu diskomfortu, no gāzētiem dzērieniem atsakies. Arī košļājamās gumijas lietošana var izraisīt vēdera pūšanos, gāzu veidošanos un radīt nepieciešamību atraugāties. Līdzīgas problēmas var radīt arī ledenes, jo tās, tāpat kā košļenes, liek tev norīt papildu gaisu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!