Informācijas plūsmu iespaidā cilvēki bieži apjūk, jo nespēj to visu "pārstrādāt". Apmulsumu rada arī tas, ka vienlaikus pastāv tik daudz dažādu ideoloģiju, pasaules uzskatu, vērtību, pārliecību, kas ir pretrunā cita ar citu. Vienīgā pastāvīgā lieta šobrīd ir nepārtrauktas izmaiņas, kas rada nemitīgu stresu un izaicinājumu meklēt veidu, kā izdzīvot un adekvāti pielāgoties jaunām situācijām, vienlaikus nezaudējot pašiem sevi un savu psihisko veselību.
Šodien, 21. gadsimtā, izaicinājumi liek meklēt jaunus veidus, kā veidot savu biznesu, darba dzīvi, kā harmoniskāk savienot darbu ar privāto dzīvi, turklāt tā, lai neviena no tām neciestu. Cilvēki arvien agrākā vecumā saskaras ar eksistenciāliem jautājumiem:
- Strādāju, lai dzīvotu, vai dzīvoju, lai strādātu?
- Kāda ir mana darba jēga manā personīgajā dzīvē un plašākā perspektīvā?
- Cik daudz esmu gatavs strādāt, par kādu cenu un kādos apstākļos?
- Uz kādām vērtībām es balstos, un kas mani iedvesmo?
- Kur atrast kritērijus, lai novērtētu savu efektivitāti?
- Kāda ir mana misija, un ko vēlos atstāt aiz sevis kā sava darba rezultātu?
- Kāda ir mana motivācija, un ko vispār es gribu sasniegt un piedzīvot?
- Ko šajos apstākļos spēj piedāvāt transpersonālā biznesa psiholoģija?
Pirmais un galvenais tās uzdevums ir palīdzēt ieviest augstāku apzinātības līmeni darba un privātajā dzīvē, lai labāk saprastu, ko un kādēļ mēs darām. Lai spētu objektīvi izvērtētu savas subjektīvās sajūtas, darba procesā un varētu savu darba laiku padarīt efektīvāku un vairāk prieka nesošu. Izjust, saprast un realizēt savas individuālās vērtības darba procesā. Jo, kad ir atbildēts galvenais jautājums – kāpēc kaut ko daru, tad atbildēt uz jautājumu – kā – kļūst pavisam viegli.
Personīgā efektivitāte
Personiskā efektivitāte ir atkarīga no indivīda subjektīvās drošības sajūtas, pašvērtējuma, pašpārliecinātības, garīgā brieduma un emocionālās inteliģences.
Drošības sajūtu iespējums iegūt tikai tad, kad cilvēks sāk balstīties pats uz sevi, kas, savukārt, kļūst iespējams vienīgi tad, kad nozīmīgās atbildes uz jautājumiem cilvēks sāk meklēt pats sevī, nevis ārpusē; kad vadās no savām sajūtām, seko saviem impulsiem, notic pats savam individuālajam un neatkārtojamajam dzīves gājumam un atrod pats savu jēgu savam darbam.
Pārliecinātība par sevi un savu ceļu rodas līdz ar sapratni, ka nav vairs iespējams atrast pareizo atbildi, nokopēt to no kāda parauga ārpus sevis, kas ir derējis kādam citam citā laikā un situācijā.
Pārliecība par sevi veidojas, atrodot savu individuālo spēku un unikālos izpausmes veidus, kā tos realizēt.
Psihohigēna darba vide
Konsultējot tiek strādāts ar apzinātības līmeņa paaugstināšanu un ikdienas darba rituālu, paradumu izveidi, kuri nodrošina produktīvāku darba procesu. Tiek piemeklētas vai izstrādātas un individuāli ieviestas nepieciešamās psihotehnoloģijas, regulāras ikdienas un iknedēļas prakses, kuras ļauj uzlabot psiholoģisko klimatu organizācijā, preventīvi novēršot spriedzes uzkrāšanos, izvērtēts un meklēts katra indivīda optimālais darba ritms atbilstoši psihofizoloģiskajām īpašībām un personības struktūrai.
Vajadzības gadījumā noris darbs ar komunikatīvajām prasmēm un emocionālo inteliģences līmeņa celšanu, lai optimizētu darba procesu un uzlabotu prasmes risināt konfliktsituācijas ar "grūtiem" kolēģiem vai klientiem. Preventīvi tiek strādāts arī ar profesionālajiem riskiem, lai novērstu profesionālo izdegšanu darba specifikas dēļ.
Līderība un tās komponenti
Efektīvam līderim jābūt apbruņotam ar pietiekamu psiholoģisko zināšanu bāzi un prasmēm, lai spētu sekmīgi veikt savas funkcijas un iedvesmot komandu kopējo mērķu sasniegšanai.
Emocionālā inteliģence ļauj līderim apzināties, pieņemt un vadīt savas emocijas, kas, savukārt, ļauj viņam sajust un vadīt arī komandas dalībnieku emocijas, izprast viņu rīcības motīvus un visas darba grupas locekļu attiecību dinamiku.
Garīgā inteliģence palīdz līderim saskatīt notikumus vairāk nekā no vienas perspektīvas, komunikācijas procesā translēt savas un organizācijas vērtības un pārliecības, apvienot komandu ap kopējām vērtībām un realizēt tās misiju.
Tieši līdera apzinātības kvalitāte, sevis izpratne un ikdienas uzvedībā realizētās korporatīvās vērtības ir galvenais resurss, kas ļauj tam būt par piemēru visiem pārējiem komandas dalībniekiem.
Kā var palīdzēt personības attīstības konsultants?
Transpersonālais konsultants ir kā palīgs, gids katra vadītāja vai darbinieka personīgajā pasaulē vai organizācijas iekšējā sistēmā.
Jo neviens cits nevar būt labāks eksperts savai dzīvei vai biznesa situācijai, kā katrs pats sev.
- Konsultants palīdz klientam apzināties esošo situāciju fenomenoloģiski, kāda tā ir esošajā mirklī, palīdzot identificēt esošās problēmas un potenciālos resursus,
- strādā kā "spogulis", klientam pašam ļaujot ieraudzīt sevi un situāciju no malas.
- palīdz identificēt personības vai organizācijas balansu vai disbalansu, apzināties objektīvi esošo situāciju, kāda tā ir šajā mirklī, kopīgi analizējot visas tās dimensijas – fiziski/materiālo, emocionālo, racionālo/zināšanu dimensiju, sociālo kontaktu ar vidi kvalitāti un garīgo – vērtību, pārliecību aspektus un visu šo aspektu savstarpējo mijiedarbību.
- Kopīgi veiktā analīze – klienta un konsultanta kopdarba rezultāts ļauj identificēt, kā funkcionē indivīds vai organizācija kopumā, un kurā aspektā ir nepieciešami uzlabojumi vai optimizācija. Apzinoties esošo situāciju, tiek izstrādāts plāns un uzdevumi katrā indivīda vai organizācijas funkcionēšanas dimensijā nepieciešamām izmaiņām, vai visu dimensiju savstarpējas harmonijas sasniegšanai.
- Tiek strādāts kopā ar klientu, izpētot esošo situāciju integrāli, daudzpusīgi skatoties uz situāciju no dažādiem skatpunktiem, kas ļauj rast efektīvāku risinājumu nosprausto mērķu sasniegšanai.
- Individuāli tiek strādāts ar iekšējām barjerām, ierobežojumiem, kas neļauj realizēt profesionālās zināšanas un prasmes, izmantojot transpersonālās psihoterapijas metodes. Konsultants palīdz pārvarēt klienta emocionālās un garīgās krīzes, ar kurām neizbēgami saskaras ikkatrs savā individuācijas un pašrealizācijas gaitā.
Jo straujāk notiek personības vai organizācijas attīstība, jo biežāk ir jāsaskaras ar krīzēm, kuras notiek pirms katra kvalitatīva "lēciena" attīstības procesā. Emocionālās un garīgi eksistenciālās krīzes situācijas ir katram psihiski veselam cilvēkam, ar kurām tas saskaras savas dzīves un savas attīstības procesā. Transpersonālais biznesa konsultants palīdz tās pārvarēt pēc iespējas ātrāk un ekoloģiskāk, palīdzot tajās neiegrimt ilgstoši, un negūt jaunas psihotraumas savā ceļā caur krīzes periodiem.
Kas ir transpersonālā biznesa psiholoģija?
Gadu desmitiem ilgā pieredze transpersonālajiem psihologiem un psihoterapeitiem dod pamatu apgalvot, ka viss, kas ir nepieciešams laimīgai dzīvei, jau atrodas paša cilvēka dziļākajā "dvēseles dārgumu krātuvē".
Transpersonālā pieeja nav zināšanu kopums, prasmes vai iemaņas, likumi vai gatavi rīcības algoritmi, know-how apvienojums, bet gan efektīvāks domāšanas veids, kā pieveikt izaicinājumus personīgājā un profesionālajā dzīvē. Tas ir filosofisko, garīgo un psiholoģisko zināšanu integrāla kopums, kas praktiski pielietojams ikdienas biznesa un personīgo dzīves uzdevumu veikšanai. Šīs pieejas zināšanas ļauj attīstīt elastīgāku un radošāku profesionālās domāšanas stilu, kas ļauj radīt harmoniskāku biznesa vidi un autentiskāku indivīda dzīvesveidu.
Transpersonālā psiholoģija sniedz plašu, praktisku instrumentu klāstu, kas palīdz radīt harmoniju profesionālajā un privātajā dzīvē.