<a rel="cc:attributionURL" href="https://unsplash.com/@richardhoeg"> Richard Hoeg </a> / <a rel="license" href="https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/">cc</a>
Pirms diviem tūkstošiem gadu viens no pasaules leģendārajiem dziedniekiem teica šādus vārdus: "Tam, kurš vēlas visā pilnībā izpētīt medicīnu, jārīkojas šādi... Jāņem vērā gadalaiki un iespaids, kādu atstāj katrs no tiem – jo tie nelīdzinās cits citam." Tas bija Hipokrāts. Arī Ķīnas tradicionālajā medicīnā tiek ņemtas vērā katras sezonas īpatnības, jo valda uzskats, ka mēs saslimstam, ja nedzīvojam harmonijā ar sezonas tendencēm. Kas būtu jāņem vērā ziemā?

Vai esi ievērojis, ka mēdz ik gadu saslimt vienā un tajā pašā laikā? Varbūt pat ciet no vieglas sezonālās depresijas?

Ar daudziem tā atgadās tieši ziemā. Daudzi citi saskaras ar sarežģījumiem citos gadalaikos. Vai tam par iemeslu varētu būt planētas ciklu ignorēšana vai pretošanās tiem?

Pirms tūkstošiem gadu mūsu senči dzīvoja līdzsvarā ar apkārtējo pasauli, mostoties un ejot gulēt līdz ar sauli. Tā vietā, lai izdzītu sevi ziemā, viņi ilgāku laiku atpūtās. Viņi arī lietoja pārtiku saskaņā ar gadalaiku, atkarībā no tā, kas tobrīd bija pieejams.

Aukstā, sniegotā ziemas rītā pilnības iemiesojums ir rāmais klusums. Bet pie mums, Rietumu kultūrā, ziema, šķiet, ir gada visrosīgākā sezona, ar tāliem ceļojumiem, aktīvu lietišķo dzīvi, korporatīvajiem svētku pasākumiem, pārmērīgi daudz un bagātīga ēdiena (un nereti vairāk par mēru – arī sasildīšanās ar alkoholu).

Tas iztukšo mūsu spēkus un novājina ķermeņus. Nav brīnums, ka ziemā palielinās depresiju, slimību un pat pašnāvību skaits.

Lūk, kas ar mūsu dzīvības spēku ziemas laikā notiek no Ķīnas tradicionālās medicīnas perspektīvas:

  • Ziema iespaido nieres. Gluži kā koka enerģija ziemā nolaižas tā saknēs, arī mūsu dzīvības spēks ieplūst nierēs, ko ķīnieši uzskata par ķermeņa saknēm.
  • Nieres kontrolē chi (dzīvības spēka) uzņemšanu ķermenī un ir jing noliktava, kas nosaka ķermeņa konstitūciju, – tā tevi padara par tevi.
  • Jing zudums paātrina novecošanu, tādēļ ir svarīgi šajā sezonā savu jing saglabāt. Turēt savas nieres (un veselību kopumā) līdzsvarā ir atslēga jing saglabāšani.

Pašas galvenās emocijas, kas tiek asociētas ar nierēm, ir bailes un depresija, tāpēc, ja mani, ka jūties bažīgāks vai vairāk norūpējies, tā var būt droša zīme, ka kaut kas nav kārtībā.

Kas tad mēdz iztraucēt šo līdzsvaru?

  • Izžūšana, ūdens nepietiekamība. Ziemā ir īpaši svarīgi dzert vairāk (ķīnieši iesaka 8 glāzes ūdens dienā)!
  • Jebkādas pārmērības, ieskaitot ēdienu, alkoholu, seksu, apreibinošas vielas un – jā – arī pārāk daudz fizisku vingrinājumu!
  • Pārāk daudz sāls.
  • Stress, kas allaž ir nevēlams, īpaši kaitīgs kļūst ziemas periodā, īpaši, ja tas ievelkas.

Tomēr tu vari darīt diezgan daudz, lai atjaunotu līdzsvaru.

  • Praktizē lēnu Iņ jogu, taičī vai cigunu.
  • Dodies lēnās, ilgās pastaigās.
  • Meditē katru dienu.
  • Atvēli miegam ilgāku laiku nekā citos gadalaikos.
  • Ēd atbilstošus ēdienus – buljonus, apceptus riekstus, tumšzaļus lapu dārzeņus (kabačus, selerijas, sparģeļus, ūdenskreses, turnepšus, aļģes – hlorellu un spirulīnu, pilngraudu produktus – auzas, amarantu, kvīnoju, saldos kartupeļus un citas saknes, dzērvenes un mellenes, ingveru un pupiņas.
  • Ja jūti Iņ deficītu, izmēģini šādas ēteriskās eļļas vannā vai difūzerī: rozi, ģerāniju, eikaliptu, ilang-ilang. Vari iepilināt tās aromkulonā un nēsāt kaklā.

Tātad – tev tiek oficiāli dota atļauja: norimsti, atslābsti, atpūties. Ieklausies un izjūti planetārās enerģijas sev visapkārt šajā gadalaikā. Lutini savas nieres, vairo savu jing un pievērsies tam, kas tev patiešām ir svarīgs!

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!