Pēdējos gados arvien vairāk ir to vecāku, kuri daļēji vai pavisam atsakās mazuļus vakcinēt pret dažādām slimībām saskaņā ar vakcinācijas kalendāru. Mediķi par šo tendenci ik pa laikam ceļ trauksmi, norādot, ka būtu jādomā par to, kā veicināt vecāku atbildību saistībā ar lēmumiem, ko viņi pieņem attiecībā uz savu bērnu veselību, tostarp arī vakcināciju.
Ja par šādiem vecākiem vairāk uztraucas mediķi, rūpējoties par sabiedrības veselību kopumā, tad, piemēram, ir arī vecāki, kuri aizdomājušies, vai šie nevakcinētie bērni neapdraud vakcinētos. Portālā "Cālis" ir vērsušās vairākas mammas, uzdodot līdzīgus jautājumus – vai nav bīstami, ja kopā spēlējas vakcinēti un nevakcinēti bērni. Mammām radušās bažas, vai tādā veidā netiek apdraudēts arī vakcinētais bērns.
Atbildi satrauktajiem vecākiem sniedz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja dr. Dace Zavadska:
"Ja lietot vārdu "bīstami", tad to drīzāk varētu attiecināt uz nevakcinēto bērnu, jo tieši nevakcinētais ir tas, kuram nav nekādas aizsardzības pret konkrēto vakcīnregulējamo infekciju. Latvijas un arī citu Eiropas valstu kalendāros ir ietvertas tās vakcīnas, kur konkrētās infekcijas apdraudējums katram individuāli un kaut kādā ziņā arī sabiedrībai kopumā varētu būt letāls, ar invalidizāciju saistīts vai smagu, komplicētu gaitu.
No tā arī var izdarīt secinājumus, cik katrs ir pasargāts, kādu atbildību apzināmies un uzņemamies, kad nevakcinējamies. Mikrobi mums iepriekš neziņo, kad plāno uzbrukt, un arī redzami tuvojoties tie nav!
Vakcinētais bērns, teorētiski un patiešām reti arī praktiski, var saslimt ar infekciju, pret kuru ir saņemta adekvāta vakcinācija (atgādināšu, ka vienmēr vakcinācijas mērķis ir bijis novērst smagu infekcijas gaitu, komplikācijas, stacionēšanu, nāvi), taču pat, ja tā notiks, slimība būs viegla, dzīves ritmu un kvalitāti netraucējoša un veselību neapdraudoša."
Turpmāk vari iepazīties ar "Cālis" arhīva materiāliem par to, ko nosaka vakcinācijas kalendārs, ar kādām blaknēm jārēķinās, kas jāievēro, pirms doties mazo potēt. "Cālis" forumā atradīsi gana daudz diskusiju par to, kādēļ vecāki izvēlas bērnus nevakcinēt vispār vai izvēlas potēt tikai pret atsevišķām slimībām. Te un te atradīsi tikai dažas no šīm diskusijām.
Tuberkuloze bērniem: inficēšanās iespējas, simptomi un vakcinācija
Latvijā ar katru gadu saslimstība ar tuberkulozi (TB) pakāpeniski samazinās, tomēr joprojām esam Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas reģiona augstas saslimstības prioritātes 18 valstu grupā.
Samazinājusies arī bērnu saslimstība ar TB. Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka 2017. gadā ar TB saslima 16 bērni līdz 18 gadu vecumam, savukārt 2013. gadā saslima 58 bērni līdz 18 gadu vecumam.
Epidemiologi mudina vecākus pārliecināties par bērnu vakcinācijas statusu pret masalām
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi aicina vecākus pārliecināties par bērnu vakcinācijas statusu pret masalām, īpaši, ja plānots doties ceļojumā.
Profilaktisko pošu būtība bērniem: kā darbojas vakcīna un pret ko jāpotējas
Neraugoties uz pēdējās desmitgadēs lauztajiem šķēpiem par to, vai vakcinācija ir devusi cilvēcei labumu vai tieši pretēji – nesusi postu, Pasaules Veselības organizācijas statistika par bīstamo un lipīgo slimību izplatību viennozīmīgi liecina, ka saslimušo skaits būtiski samazinās reģionos, kur tiek veikta bērnu un pieaugušo vakcinācija. Par vakcinēšanās kārtību un nepieciešamību stāsta "Rimi bērniem" programmas bērnu veselības eksperte, pediatre Sanita Mitenberga.
Kas vecākiem jāzina par ērču encefalīta vakcīnu: potēšanas shēma un iespējamās blaknes
Pavasaris ir klāt un tas nozīmē, ka arvien vairāk vecāku sāk arī domāt, kā bērnus pasargāt no nepatīkamajiem kukaiņiem – ērcēm – esot dabā. Bērnu vakcinācijas centrs, kas strādā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas paspārnē ir sagatavojis visu nepieciešamo informāciju par potēšanos pret ērču encefalītu.
BKUS: Jādomā, kā veicināt vecāku atbildību par lēmumiem – atteikties vakcinēt bērnus
Būtu jādomā par to, kā veicināt vecāku atbildību saistībā ar lēmumiem, ko viņi pieņem attiecībā uz savu bērnu veselību, tostarp arī vakcināciju. Piemēram, ASV, atsakoties no bērna vakcinācijas, vecākiem ir jāapmeklē īpašas izglītojošas nodarbības, kurās tiek izskaidroti visi ar šo rīcību saistītie riski, šādu viedokli diskusijā par vakcināciju pauda Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska.
Nedaudz pieaudzis pret infekcijas slimībām vakcinēto bērnu īpatsvars
Nedaudz pieaudzis teju pret visām infekcijas slimībām vakcinēto bērnu īpatsvars, liecina Labklājības ministrijas (LM) sagatavotais informatīvais ziņojums par par bērnu stāvokli Latvijā 2015. gadā.
Masaliņas – kāpēc no tām jābīstas, īpaši meitenēm
Masaliņas – ir dzirdēts, ka šī slimība nav patīkama, ka tai var būt arī nopietnas sekas. Lai viestu skaidrību, kas ir šī slimība, kur to var iegūt, kā ārstē un kādēļ ir svarīga vakcinēšanās, jo īpaši meitenēm, skaidro Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti.
Bērnam nokavēts atlaižu termiņš potei pret ērču encefalītu – vai viss vēl labojams?
Ja ģimenes ārsts nav izskaidrojis vecākiem iespēju saņemt poti pret ērču encefalītu ar 50 procentu atlaidi līdz divu gadu vecumam, vai iespējams šādu iespēju izmantot vēlāk? Tā vaicā kāda mamma, kura ir sašutusi par ģimenes ārsta nolaidību, neinformējot par šādu iespējamību. Tagad bērnam ir jau divarpus gadu, un pote ir par pilnu samaksu. Mammai atbildi sniedz Nacionālais veselības dienests.
Vakcinācijas kalendārs nav zviedru galds, uzsver profesore Ilze Grope
Jaunie vecāki bērnu vakcinācijas kalendāru nereti uztver kā maltīti pie zviedru galda – izvēlas vakcinēties tikai pret dažām pašu izraudzītām infekcijām sev tīkamā laikā. Nepadomājot, ka vakcinācijas kalendārs, tēlaini runājot, ir profesionāļu izveidotas "kompleksās pusdienas", tā uzsver Ilze Grope, Latvijas Pediatru asociācijas un Bērnu Infektologu biedrības prezidente, RSU asociētā profesore.
Iespējamās reakcijas pēc bērna vakcinēšanas un kad poti labāk atlikt
Pēdējos gados pieaudzis to vecāku skaits, kuri kategoriski iestājas pret bērnu vakcinēšanu. Ir vecāki, kuri pieļauj kādu atsevišķu vakcīnu ievadīšanu, bet neļauj bērnu potēt saskaņā ar pilno vakcinācijas kalendāru. Un, protams, ir vecāki, kuri pilnībā atbalsta ārstu rekomendācijas, vakcinējot bērnu pēc pilnas programmas. Turklāt arī mediķu vidū nemaz tik viennozīmīgs viedoklis šajā jautājumā nepastāv.
Vai vakcinācija pret vējbakām pasargā no saslimšanas ar jostas rozi? Atbild infektoloģe
Vai vakcinācija pret vējbakām bērnībā spēs pasargāt no saslimšanas ar jostas rozi kaut kad nākotnē? Šādu jautājumu portāls "Cālis.lv" saņēma no kādas mammas. Atbildi sniedz infektoloģe.
14 gadu laikā Latvijā miruši 35 pret infekcijas slimībām nevakcinēti bērni
Laikā no 2000.gada līdz 2014.gadam Latvija ir zaudējusi 35 bērnus, kuri miruši no vakcīnu kontrolējamām infekcijām. Ar šādu baisu statistiku Bērnu Klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) aicina vecākus un ģimenes ārstus pastiprināti pievērst uzmanību vakcinācijas nozīmībai. BKUS nule kā darbu sācis Bērnu vakcinācijas centrs, kurā speciālisti sniegs konsultācijas par vakcinēšanas jautājumiem.
Infografika: Atjaunots bērnu vakcinācijas kalendārs
Piedāvājam iepazīties ar atjaunotu bērnu vakcinācijas kalandāru. Lai gan daļa pošu tiek vakcinētas jau gadiem, tomēr dažas vakcīnas ir parādījušās no jauna. Šis kalendārs ir aktuāls patlaban, un informāciju par bērnu bezmaksas potēšanu sniedz Slimību profilakes un kontroles centrs (SPKC). Tāpat pēdējos gados arvien vairāk vecāku atsakās bērnus potēt pret kādu konkrētu saslimšanu vai vispār nolemj atteikties no vakcinēšanas. Informēsim, kas jādara šādā gadījumā.
Jā vai nē pusaugu meiteņu vakcinēšanai pret dzemdes kakla vēzi
Nu jau pāris gadus Latvijā mediķi aicina vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu, kas ir galvenais cēlonis saslimšanai ar dzemdes kakla vēzi. Vakcinētas tiek pusaugu meitenes. Tomēr vakcinēšanas rezultāti nav īpaši apmierinoši. Kāpēc? Jo viedokļi dalās ne tikai vecāku starpā, bet arī pašu mediķu. Tie, kuri saka "nē" meiteņu vakcinēšanai uzskata, ka vakcīna nav pārbaudīta, un tās izraisītās blakusparādības var krietni vairāk negatīvi ietekmēt meiteņu veselību. Apkoposim dažādos viedokļus.
Pētnieki apstiprina dažas no smagākajām vakcīnu blaknēm
Margareta Megliona (Margaret A. Maglione), kas strādā bezpeļņas institūcijā "RAND Corporation" un ir viena no vadītājām Dienvidkalifornijas uz pierādījumiem balstītās medicīnas pētījumu centrā, portālā "Pediatrics.aappublications.org" publiskojusi jaunākos datus. Pētījumā analizēta informācija par masalu, masaliņu, cūciņu, garā klepus, difterijas, stingumkrampju, gripas, A u B hepatīta, rota vīrusa, pneimokoka un vējbaku vakcīnu blaknēm.
Ārstu atklātā vēstule par bērnu vakcināciju
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas un Slimību profilakses un kontroles centra atklātā vēstule Veselības ministrijai, Veselības inspekcijai, Latvijas Homeopātu asociācijai, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijai, Latvijas Pediatru asociācijai un plašsaziņas līdzekļiem.