Skaitliski kuplām ģimenēm draudzīgu vidi veido ne vien valsts atbalsts praktiskos jautājumos, bet arī līdzcilvēku attieksme. Teju visiem aptaujātajiem jeb 94 procentiem daudzbērnu ģimeņu vecāku pozitīvu un atbalstošu attieksmi primāri ir būtiski saņemt no saviem tuviniekiem. Un vēl ne mazāk svarīgs aspekts – augot kopā ar brāļiem un māsām, bērnu personība veidojas mazāk egoistiska.
Ne mazāk svarīgi – turpat 88 procentiem vecāku emocionālais atbalsts ir svarīgs arī darba vietā, noskaidrots pētījumā, ko veikusi "Amigo" iniciatīva laimīgām ģimenēm kopā ar Sabiedrības integrācijas fondu.
Daudzbērnu ģimenes bieži uzlūko kā iedvesmas avotu
Veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka lielo ģimeņu vecāki savu ikdienu visbiežāk raksturo ar emocijām, kuras dominē ikdienā: prieks, laime, lepnums un mīļums. Savukārt, raksturojot sabiedrības attieksmi, daudzbērnu ģimenes norāda, ka saskaras ar apkārtējo uztraukumu par to ikdienas rūpēm – visbiežāk no sabiedrības puses vecāki uzklausa bažas par kuplo ģimeņu finansiāliem ierobežojumiem vai satraukumu par skaļāku un nogurdinošāku ikdienu.
"Iespējams, ka tieši koncentrēšanās uz dažādām praktiskas dabas raizēm daudzus vecākus dara piesardzīgus pret lielas ģimenes veidošanu. Vienlaikus teju puse uzņēmīgo vecāku norāda, ka ikdienā no apkārtējiem saņem arī atzinīgus un atbalstošus vārdus par kuplo bērnu pulku, nereti tiek saukti par varoņiem vai iedvesmas avotu citām ģimenēm. Tāpat 45 procenti vecāku norāda, ka apkārtējie atzīst un novērtē priekšrocības, kuras bērni gūst, uzaugot kopā ar vairākiem brāļiem un māsām, piemēram, iespēju veidot labākas saskarsmes spējas un komunikatīvās prasmes. Savukārt teju puse līdzcilvēku atzīst, ka augot kopā ar brāļiem un māsām, bērnu personība veidojas mazāk egoistiska," uzsver "Amigo" vadītājs Artūrs Freimanis.
Apkārtējo attieksme trešajai daļai daudzbērnu ģimeņu vecāku liek secināt, ka vēl joprojām sabiedrībā pastāv tendence daudzbērnu ģimenes asociēt ar maznodrošinātām ģimenēm, lai gan patiesībā lielākā daļa aptaujāto vecāku ir ar augstāko izglītību un regulāriem ienākumiem.
Būtiskākais uzlabojums jūtams valsts un pašvaldību attieksmē; darba vietām vēl ir kur augt
Kopumā daudzbērnu ģimeņu vecāki sabiedrības attieksmi Latvijā vērtē kā labu. Radu, draugu un paziņu vidū pozitīvu un atbalstošu attieksmi pret kuplo bērnu pulciņu jūt lielākā daļa jeb 80 procenti vecāku. Kamēr puse vecāku novērtē, ka kopumā attieksme pret darbinieku ar vairāk nekā diviem bērniem ir laba arī darba vietās. Tikpat no aptaujātajiem vecākiem atzinīgi vērtē izglītības iestāžu attieksmi un sapratni pret daudzbērnu ģimenēm, kā arī pēdējo gadu laikā 44 procenti vecāku izjutuši būtiskus attieksmes uzlabojumus no valsts institūciju un pašvaldību puses.
Atšķirīga ir vecāku pieredze, paziņojot par vēl viena bērniņa gaidībām. Vispozitīvāk un ar prieku 84 procentos gadījumu šo ziņu uzņem ģimene, kā arī lielākā daļa draugu un radinieku. Vienlaikus gan tikai 39 procenti vecāku norāda, ka šādas ziņas pozitīvi novērtē arī to darba vietā. Dažkārt, paziņojot par jauna bērniņa gaidībām, daudzbērnu vecākiem nākas saskarties arī ar neizpratni un apmulsumu, 11 procenti vecāku ar to saskārušies darba vietā. Šādu reakciju visbiežāk izjūt tieši sievietes – pat trīskārt biežāk nekā vīrieši.
Pētījumu ar mērķi iepazīt daudzbērnu ģimeņu ikdienu – gan tās emocionālo, gan praktisko pusi un apkārtējo attieksmi, marta beigās īstenoja "Amigo" iniciatīva laimīgām ģimenēm un Sabiedrības integrācijas fonds sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Kopumā aptaujā piedalījās 3837 vecāki ar trim vai vairāk bērniem no visiem Latvijas reģioniem jeb teju 10 procenti Latvijas daudzbērnu ģimeņu.