Disleksija nav garīga atpalicība! Mammas stāsts un domstarpību starp izglītības sistēmu un vecākiem būtība
Vai tu atpazīsti šo burtu un ciparu kombināciju – R48? Nē? Ja tu esi vecāks, tad ir tikai apsveicami, ka šis kods tev neko neizsaka, taču – vai to vajadzētu zināt pedagogiem? Jā, tā vismaz uzskata vecāki, kuru bērniem ir disleksija jeb lasīšanas traucējumi. Vai bērniem ar šādu diagnozi piemīt garīgās attīstības traucējumi? Jā, arī tā var būt, bet pamatā disleksijai nav saistības ar garīgu atpalicību, un tieši fakts, ka liela daļa speciālistu un pedagogu domā citādi, vecākiem, kuru bērniem ir disleksija un intelekts pietiekami augsts, tas sāp.

Un sāp ne tikai tas, bet arī fakts, ka bērnu iespējas iegūt izglītību ir ļoti apgrūtinātas. Ja vēl pamatskolā ir iespējams izlavierēt, paļaujoties uz skolotāju individuālu attieksmi jeb "labo sirdi", tad to nevar sacīt par vidusskolas laiku. Manas sarunu biedrenes ir mamma Ieva Ribena, kura dalīsies savā pieredzē ar dēla Dāga skolas gaitām, kā arī Latvijas Disleksijas biedrības valdes priekšsēdētāja Dr. philol. Eva Birzniece, kurai arī ir dēls ar disleksiju un labu intelektu, kas gājis cauri Latvijas izglītības sistēmai, bet tagad studē Dānijā.

Lai nodrošinātu dēlam vajadzīgo palīdzību viņa smagās disleksijas dēļ, kuru esot atteikusi Rīgas Valsts vācu ģimnāzija, Eva bija spiesta vērsties tiesā. Divu gadu laikā Rīgas dome un Izglītības un zinātnes ministrija pierādījušas, ka viņas dēlam nedrīkst izstrādāt individuālo izglītības plānu, kurā tiktu noteikta personālā datora lietošana mācību darba un pārbaudes laikā, uzstājot, ka viņam vidusskolā ir jāatjauno atzinums par disleksiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!