Ikviena pašatklāsmes ceļā esoša cilvēka dzīvē iestājas brīdis, kad vienkārši gribas būt pašam – tādam, kāds esi, neizliekoties un nepūloties liekulīgās bailēs izpatikt apkārtējiem. Pienāk laiks, kad par prioritāti kļūst cilvēka pamatprasība saņemt beznosacījumu mīlestību, patiesu empātiju un pieredzēt abpusējas, tuvas, uzticības pilnas attiecības.

Kā būt godīgam un laimīgam pašam ar sevi? Kā atbrīvoties no mūsos mītošām bailēm un pretrunām? Kā iemācīties veidot harmoniskas attiecības ar partneri, dāvājot un pieņemot beznosacījumu mīlestību?

Tantra mūs māca sirdī sadzirdēt un sajust sevi un savu partneri, savienojoties mīlestībā, meditācijā un seksā. Vai gan iespējama saistība starp šiem trim elementiem, vienlaikus negūstot izpratni pašiem par sevi? Tantriskajā skatījumā visi šie elementi ir tikai cilvēka dzīvības enerģijas atšķirīgas izpausmes.

Valda dažnedažādas baumas un pieņēmumi par to, kas īsti ir tantra un tantriskā mācība (seksuālās prakses, orģijas un izlaidība). Ielūkojoties avotos, proti, pašā būtiskākajā tantrai veltītajā traktātā "Vidžān Bhairav Tantra"(Vijñāna Bhairava Tantra), kas tapis pirms aptuveni 5000 gadiem, atklāsim gluži pretrunīgu informāciju.

Traktāts veidots kā divu mīlētāju – Šivas un Parvati – saruna. Parvati Šivam uzdod jautājumus par pasaules kārtību. Šiva nekad nesniedz tiešu skaidrojumu, bet gan piedāvā metodes Realitātes nepastarpinātam pieredzējumam. Šiva izklāsta 112 metodes, kas ļaus gūt cerētās atbildes. Tikai sešas no tām saistītas ar seksualitāti.

Tulkojumā no sanskrita, "tantra" nozīmē "paplašināšanos metodes ceļā". "Metode" ļauj paplašināt apziņu, ielūkoties aiz pašpieņemto pārliecību veidotās sistēmas robežām. Sākotnēji iecerētais "es" atšķiras no "es", kas radies ārēju apstākļu ietekmes rezultātā.

Ja cilvēks cieš, piedzīvo sāpes un izjūt dzīvi kā kompromisu, viņa pieņēmumu sistēma kļuvusi pārāk šaura un nospiedoša. Tas izpaužas jebkurā mūsu dzīves jomā – karjerā, ģimenē, partneru savstarpējās attiecībās, seksualitātē, mīlestībā.

Ko piedāvā tantra? Dažādi tantriskās prakses paņēmieni ļauj saskatīt mūsu zemapziņā izveidojušos ierobežojumus, atklājot tos apziņas gaismai, lai mēs varētu ar tiem strādāt.

Prakse ir drošs veids, kā gūt atbildes. Ja atbilde nāk no ārpuses, tas jau ir ierobežojums. Jūsu personīgā atbilde var izrādīties pavisam atšķirīga, jo ikviena cilvēka dzīves pieredze ir unikāla.

Tantriskā prakse ļauj Kundalini dzīvības enerģijai izplūst pa mugurkaulu – cauri mūsu čakru sistēmai. Ja pāra attiecības veidotas dzimumorgānu un lejasčakras līmenī, tās izpaužas primitīvi dzīvnieciskā seksualitātē.
Apzināti vadot enerģijas plūsmu, to iespējams pacelt sirds čakras līmenī – attiecībās parādās mīlestība, maigums, iejūtība. Sestajā un septītajā čakrā dzīvības enerģija pārtop meditācijā – vīrietis un sieviete savienojas garīgā līmenī.

Pārradīta seksuālā enerģija ļauj veidot partneru attiecības, kas sakņojas pašvērtības un partnera personības atziņā – vienlīdzībā. Tantriskās prakses ļauj harmonizēt attiecības, apjaušot savas seksualitātes sakrālo dabu – iespēju radīt vienotu veselumu, saplūdinot vīrišķo un sievišķo enerģiju.

No 2019. gada 30. maija līdz 2. jūnijam Latvijā jau otro reizi norisināsies Baltijas Tantras festivāls, kur šīs tēmas varēsi izzināt dziļāk. Sīkāka informācija: www.baltictantrafestival.com.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!