atslēgas vārdi- sievietes vēsture karš mode cepure kostīms
Foto: Shutterstock
Teju pirms simts gadiem, 1918. gada 11. novembrī, oficiāli noslēdzās Pirmais pasaules karš, kas bija postījis ne tikai zemes un cilvēku likteņus, bet arī ietekmējis ģeopolitisko situāciju par labu jaunām valstīm un radījis pavisam citu dzīvi sievietēm. Emancipācija, tiesības balstot un pastāvēt par sevi, atteikšanās no sarežģītiem un spiedošiem apģērbiem – tās ir tikai dažas no kara ieviestajām izmaiņām, kuras joprojām pārstāv spēcīga 21. gadsimta sieviete.

Šā brīža pasaulē sieviete var viegli pārvietoties, veikt līdzvērtīgus lēmumus vīrietim, vadīt milzīgas korporācijas, valkāt bikses un kliedzošus apģērbus – būt tāda, kā pati vēlas. Tomēr vēl 20. gadsimta sākumā situācija bija pretēja – ģimenē lēmumus pieņēma vīrietis, augumu apņēma reizēm žņaudzoša korsete, tērpi bija smagi un ļāva vien lēnīgi staigāt. Savukārt galvenās sievietes rūpes bija par mājas saimniecību, vīru un bērniem.

Modes muzeja izstādes "1918. Brīvības šiks" atklāšanā modes vēsturnieks Aleksandrs Vasiļjevs uzsvēra lielākos atslēgas vārdus, kas saistīti ar dāmu dzīves izmaiņām – sieviešu emancipācija, korsetes stāvoklis un brīvā apģērbu forma, kas cieši saistīti ar Pirmo pasaules karu. "Atgādinu, ka Pirmais pasaules karš bija karš, kurā gāja bojā četras lielas impērijas Eiropā – Austroungārijas, Krievu, Vācu un Osmāņu. Šo impēriju sabrukuma rezultātā izveidojās daudzas valstis, piemēram, Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija, Rumānija," tā modes vēsturnieks.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!